שתף קטע נבחר

גרמניה לפלסטינים: "הכרה מהאו"ם אינה הדרך"

שר החוץ הגרמני ינסה לשכנע את הפלסטינים לוותר על יוזמת ספטמבר - ולפנות כתחליף למועצת הביטחון. "הכרזה חד-צדדית על עצמאות היא לא הדרך הנכונה", אמר שר הפיתוח, שיגיע אף הוא למזה"ת. גרמניה נמצאת בדעת מיעוט באירופה

אבו מאזן ישמח כנראה לרדת מעץ ספטמבר, גרמניה רוצה להיות זו שתורידו מהעץ. שר החוץ הגרמני, גידו וסטרוולה, יגיע בשבוע הבא למזרח התיכון עם שר הפיתוח הגרמני, דירק נייבל, במטרה לשכנע את בכירי הרשות לוותר על יוזמת הפנייה לאו"ם, להכרה במדינה פלסטינית. 

 

"אנחנו חייבים לשכנע את הפלסטינים שהכרזה חד-צדדית על עצמאות מדינתם היא לא הדרך הנכונה", אמר נייבל ל"דר-שפיגל" הגרמני. כתחליף, יציעו הגרמנים לפלסטינים להעלות למועצת הביטחון הצעה הקוראת לתמוך במדינה פלסטינית, על בסיס קווי 67'.

  

נשיא ארצות-הברית, ברק אובמה, הביע את תמיכתו בהקמת מדינה פלסטינית על בסיס המצב טרום מלחמת ששת הימים, ועשוי לפיכך לתמוך בהצעה הגרמנית, אבל דווקא באירופה לא צפויה יוזמת ברלין לזכות לאהדה. מרבית המדינות באיחוד האירופי, ובהן צרפת, הביעו לאחרונה את מוכנותן לתמוך במדינה פלסטינית עצמאית. גם נייבל הודה כי "אירופה חלוקה בנושא זה".

 

פרט לפגישות עם נשיא הרשות אבו מאזן ועם ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, אמור וסטרוולה לשוחח בשבוע הבא גם עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ועם שר החוץ, אביגדור ליברמן. בישראל מרוצים מהעמדה הגרמנית ואומרים כי דברי השרים מחזקים את עמדת ראש הממשלה.

 

שלשום התברר כי גם הפלסטינים חלוקים בנוגע ליוזמת ההכרה מהאו"ם. גורמים פלסטינים רשמיים אמרו אמש לסוכנות הידיעות AP כי לו יכול, היה אבו מאזן מעדיף "לרדת מהעץ" בכל הקשור לפנייה לאו"ם, אך אמינותו תיפגע אם יעשה כן. בתוך כך הודיע אמש שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מליכי, כי הרשות תגיש בחודש הבא בקשת חברות באו"ם למזכ"ל הארגון, באן קי-מון.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 10/06/2011 21:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
וסטרוולה. מגיע לאזור
צילום: AP
אבו מאזן. מעדיף לבטל את יוזמתו, אבל לא יכול
צילום: AFP
מומלצים