שתף קטע נבחר

פישר הצטרף רשמית למירוץ ליו"ר קרן המטבע

אחד המכשולים העיקריים בדרכו של פישר לתפקיד הוא גילו: בקרוב ימלאו לו 68, בעוד שתקנות הקרן קובעות כי גיל היו"ר לא יעלה על 65. פישר: "נקרתה בדרכי הזדמנות לא מתוכננת ואולי אף בלתי חוזרת". שר האוצר: "תפקיד יו"ר הקרן מתאים לפרופ' פישר כמו כפפה ליד"

נגדי בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, הודיע הערב (שבת) באופן רשמי כי הוא מתכוון להתמודד על משרת יו"ר קרן המטבע הבינלאומית , משרה התפנתה לאחר התפטרותו של דומיניק שטראוס-קאהן החשוד באונס חדרנית בית מלון.

  

מועמדותו של פישר אינה סופית, מכיוון שהוא בן 67, ובקרוב ימלאו לו 68. התקנון של קרן המטבע קובע כי המועמדים למשרת היו"ר אינם יכולים להיות מבוגרים מ-65. בחירת היו"ר תיעשה בעוד כשבועיים, בהצבעה של נציגי 187 המדינות החברות בארגון, ביניהן מדינת ישראל.

 

המתמודדת המובילה במירוץ היא כריסטין לגארד, שרת האוצר של צרפת. היא זוכה לתמיכת מדינות אירופה, יפן, מדינות אפריקה וארה"ב. לפישר יש סיכוי להיבחר כמועמד של פשרה אם המדינות המתעוררות יתעקשו על המועמד שלהן, נגיד הבנק המרכזי של מקסיקו אוגוסטין קרסטנס. יתכן שזו הסיבה שפישר חדל מהתלבטותו אם להגיש את מועמדותו. 

   

"אני מאמין כי אוכל לתרום לקרן המטבע"

"לאחרונה התחלתי את שנתי השביעית בתפקיד נגיד בנק ישראל" כתב פישר בהודעה על התמודדותו. "אחת המשימות המרכזיות שהצבתי לעצמי במהלך הקדנציה הקודמת היתה העברתו של חוק בנק ישראל החדש, במטרה להפוך את הבנק לגוף שקוף יותר ומודרני בהתאם לאמות המידה הבינלאומיות. 

 

"בחרתי להמשיך לקדנציה שנייה, על למנת ליישם את חוק בנק ישראל (שעל העברתו עמל בקדנציה הראשונה, א.ל) וכדי להמשיך ולתרום לכלכלה הישראלית. ואולם, נקרתה בדרכי הזדמנות יוצאת דופן ולא מתוכננת, ואולי אף בלתי חוזרת, להתמודד על ראשות קרן המטבע הבינלאומית שלאחר התלבטויות החלטתי שברצוני למצות, זאת, על אף שמדובר בתהליך מורכב ולמרות החסמים האפשריים".

 

עוד אמר כי, "אני מאמין כי אוכל לתרום לקרן המטבע הבינלאומית, שהיא גורם מרכזי במשק העולמי, ובכך גם לתרום לכלכלה הגלובאלית בעידן שאחרי המשבר. זאת בזכות הניסיון הייחודי שלי כנגיד בנשק ישראל ו-7 השנים בהן שרתתי בתפקיד השני בחשיבותו בקרן המטבע הבינלאומית".

  

פישר מסר הודעה מוקדמת לראש הממשלה ולשר האוצר אודות כוונותיו, שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, מיהר להודיע כי הוא תומך במועמדות: "מצד אחד, נשמח לראות את סטנלי פישר ממשיך בתפקידו החשוב כנגיד בנק ישראל", אמר שטייניץ, "אך מצד שני, אין ספק שעצם מועמדותו לתפקיד היוקרתי מהווה תעודת כבוד למדינת ישראל ולכלכלתה".

  

"תפקיד יו"ר הקרן מתאים לפרופ' פישר כמו כפפה ליד - הן מבחינת השכלתו האקדמית והן מבחינת הניסיון העצום שצבר בקרן המטבע, בבנק העולמי, ובשש השנים האחרונות שבהן הפך לנכס של הכלכלה הישראלית כנגיד הבנק המרכזי".

 

קרן המטבע הוא גוף שמפקח על המערכת המוניטרית העולמית, באמצעות בקרת שערי החליפין ומאזן התשלומים, אך הוא גם מעניק חבילות סיוע כלכלי למדינות העולם השלישי. לתפקיד היו"ר יש גם מהות פוליטית. לכן פוליטיקאית כלגארד, שאינה כלכלנית בהשכלתה, יכולה להתמודד עליו. לגארד היא עורכת דין בהשכלתה, שניהלה בעבר משרד עורכי דין גדול.


פורסם לראשונה 11/06/2011 20:40

 

צבי לביא סייע בהכנת הכתבה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נציגנו קרן המטבע? סטנלי פישר
צילום: גיל יוחנן
המועמדת לניצחון
צילום: AFP
מומלצים