שתף קטע נבחר

נאמן לחץ - הדיון בכנסת על שכר השופטים נדחה

שר המשפטים פנה ליו"ר ועדת הכספים וביקש לדחות את הדיון בנושא שכר הבכירים ברשויות השלטון, כדי שיוכל להיות נוכח בישיבה. השופטים חוששים מפגיעה בשכר שלהם בעקבות רצון האוצר להצמיד את המשכורות שלהם למדד המחירים במקום לשכר הממוצע במשק

לבקשת שר המשפטים יעקב נאמן, דחה יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), לשבוע הבא את הישיבה שקבע למחר (ב') במטרה להחליט אם להשוות את שיטת העדכון השנתי של שכר הבכירים ברשויות השלטון, ואם ההשוואה תהיה בהתאם לשכר הממוצע במשק או למדד המחירים לצרכן.

 

 

נאמן ביקש להיות נוכח אישית בדיון שיקבע את גורל שכר השופטים, אבל לא היה יכול להשתתף בה בגלל נסיעתו לחו"ל יחד עם שרי הממשלה לישיבה משותפת עם ממשלת איטליה.

 

גפני, בהשראת האוצר, חותר להחליט על מודל אחיד לעדכון שכר הבכירים בשיעור עליית המדד בלבד ולא עוד לפי שני המודלים השונים. השופטים נמנים על אלה ששכרם צמוד לשכר הממוצע במשק והעברתם להצמדה למדד תפחית להם במידה משמעותית את התוספת הצפויה בהשוואה להיום. "לא ניתן להמשיך להשלים עם האפליה בין שתי הקבוצות, צריכה להיות אחידות, להוציא בעלי תפקידים חריגים", חוזר ואומר גפני.

 

הממונה על השכר באוצר גילה לוועדה בראשית השנה, בדיון שקדם לעדכון השנתי, כי ב-11 השנים האחרונות, משנת 2000, עלה שכר הצמודים לשכר הממוצע ב-143% לעומת שכר צמודי המדד שעלה רק ב-107%. לכן הציע האוצר באותו דיון הצמדה גורפת לעליית המדד בתגובה לדרישת השופטים, בגיבוי משרד המשפטים, להיטיב את שכרם אף מעבר לעליית השכר הממוצע, לעידוד עורכי דין איכותיים לעבור מהמגזר הפרטי אליהם.

 

הרעיון של האוצר להרע את תנאי השכר קומם את השופטים. התפתח ויכוח סוער בו נטען שמגמת האוצר לא חוקית. האוצר ביקש כמובן לחסוך כסף בעיקר בגלל המשפטנים הרבים במגזר הציבורי, שעובדים בצמוד לשופטים. נציגות השופטים טענה שהם לא אחראים להצמדה הזאת ולא חייבים לשלם את מחירה. הם ביקשו את גיבוי הוועדה, אבל גפני דחה את ההכרעה בכל סוגיית ההצמדה למועד אחר, שנקבע לאחר חג השבועות.

 

הצמודים לשכר הממוצע מלבד השופטים הם נשיא המדינה, חברי הכנסת והדיינים של בתי הדין הדתיים. למדד צמודים ראש הממשלה, השרים, מבקר המדינה ונגיד בנק ישראל.

 

גפני עדיין נוטה לאמץ את עיקרון ההשוואה למדד אבל מעדיף להשאיר לחברי הוועדה את הבחירה בין השכר הממוצע למדד. הללו, לא מעט בלחץ השופטים, נוטים להשוות את ההצמדה לשכר הממוצע. יש גם בעיה נוספת שמחוץ לשליטתו: את שכר חברי הכנסת קובעת ועדה ציבורית באישור ועדת הכנסת. גפני מקווה לשכנע גם את חברי הוועדה הזו, אם יבוא עם החלטה חד משמעית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר המשפטים, יעקב נאמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים