שתף קטע נבחר

"המרגל הישראלי": אילן גרפל, שעלה מארה"ב

העצור בחשד לריגול במצרים הוא ככל הנראה אילן גרפל, ששירת כחייל בודד בגדוד 101 של הצנחנים. חברו סיפר כי הוא נפצע במהלך מלחמת לבנון השנייה: "הסתכלתי על התמונות המטושטשות, ומיד זיהיתי אותו"

במשרד החוץ ממשיכים לטעון כי אינם מכירים דיווח על ישראלי שנעדר או נעצר במצרים, אבל גופים אחרים כבר מודים - על פי הסרטון והתמונות שפורסמו, העצור בחשד לריגול הוא ככל הנראה אילן גרפל. הוא עלה מארצות-הברית ושירת כחייל בודד בגדוד 101 של הצנחנים. גרפל, שהתגייס במרץ 2005 לצה"ל, נפצע במהלך מלחמת לבנון השנייה.

 

בבדיקה שנערכה על ידי אחד הגופים בארץ נמצא פרופיל אשר דומה לנתונים אותם הציגו המצרים לגבי "המרגל הישראלי". עם זאת, ההערכות הרשמיות בירושלים הן עדיין כי הדיווחים ממצרים לגבי מעצרו של סוכן מוסד אינם אמינים. במשרד החוץ עדיין טוענים כי אין בידיהם דיווחים על נעדר ישראלי בקהיר, אבל הם התייחסו לכך היום בטון זהיר יותר.

 

בתקשורת המצרית הזכירו אתמול את השם אילן חיים גרביל, כאחד משמותיו האפשריים של הישראלי שנעצר, ככל הנראה בשל הנטייה של דוברי הערבית להחליף פ' בעברית באות ב'.


נפצע במלחמה. עם הזמרת שירי מימון בביה"ח (צילום: אלעד גרשגורן)

  

בשיחה עם ynet סיפר אחד ממכריו של הישראלי, שהואשם בריגול, כי מדובר בצעיר אמריקני שעלה לארץ לפני מספר שנים במטרה להתגייס לצבא. "לפי מה שזכור לי הוא הוציא אזרחות ישראלית במיוחד בשביל זה. הוא שירת בצנחנים כחייל בודד ואף נפצע במלחמת לבנון השנייה", סיפר.

 

"כשאילן הגיע, הוא הלך ללמוד ערבית והסתובב בכפרים ערבים בשביל ללמוד את השפה", הוסיף המכר. "לא היה בו משהו שונה מאחרים, הוא בחור נחמד מאוד, חכם ועם חוש הומור".

 

לאחר הדיווחים בתקשורת על מעצרו לכאורה במצרים, זיהה מייד כי מדובר בחברו. "הסתכלתי על התמונות שפרסמו ואפילו בלי לראות את הפרצוף שהיה מטושטש הבנתי שזה הוא. יש לו את אותן התמונות בפייסבוק, יכול להיות שהם פשוט לקחו את זה משם. אני מקווה ששלומו בסדר. אולי העובדה שהוא אמריקני תעזור לשחרר אותו במהרה ובשלום".

 

גם חבר נוסף של גרפל הבין מייד שמדובר בו כשראה את התמונות באינטרנט. "ראיתי את התמונה שלו מחובק עם המ"מ שלי והבנתי שזה אילן". לדבריו, הוא נמצא עמו בקשר רציף והפעם האחרונה שיצר קשר עם אילן הייתה לפני כחודש וחצי. "באוקטובר האחרון הוא נסע לארה"ב לבקר את ההורים שלו, ולפני חודש וחצי הוא אמר לי שהוא קופץ למצרים ואז מגיע לארץ, למילואים".

 

החבר הקרוב סיפר כי מדובר בבחור טוב שאוהב את המדינה. "מדובר בבוחר עם ראש על הכתפיים. בן אדם מאוד מאוד טוב, מאוד אוהב את המדינה, הוא משרת באופן פעיל במילואים, ומקפיד לחזור מחו"ל בשביל לא לפספס מילואים".

 

מצרים: ישראל תכננה לזרוע מלחמת אחים

על האפשרות כי הועסק כסוכן מוסד אמר החבר שזה נשמע לו כמו בדיחה. "זה לא הגיוני, אם הוא אמר את זה לאנשים אז זו כנראה הייתה בדיחה. אנחנו חרדים לשלומו ומקווים שיחזור".

 

לפי הדיווחים בתקשורת המצרית, גרפל חשוד שניסה ליצור מלחמת אחים בין מוסלמים לנוצרים קופטים במדינה. בתוך כך האשים סגן ראש ממשלת מצרים, יחיא אל-גמל,

את ישראל כמי שעומדת מאחורי "התכנון לזרוע מלחמת אחים במצרים".

 

לדבריו, ישראל יודעת כי מצרים חזקה מסכנת אותה, והיא מעוניינת להחליש אותה. "דבר לא ישבור ויחליש את מצרים פרט למלחמת אחים עדתית או התנגדות בין המוסלמים לנוצרים (הקופטים)", אמר אל-גמל בראיון שהעניק לסוכנות ידיעות לבנונית.

 

סגן ראש ממשלת מצרים הוסיף כי "ישראל חוששת מקיומה של מדינה דמוקרטית קרובה אליה, ובמיוחד מצרים, משום שישראל תמיד טענה שהיא אי של דמוקרטיה במזרח התיכון".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגין בקהיר. אילן גרפל
קפץ לטייל במצרים
הקפיד לחזור למילואים
מומלצים