שתף קטע נבחר

נתניהו: ארדואן? לא אנחנו דרדרנו את היחסים

במסיבת עיתונאים באיטליה עם סילביו ברלוסקוני, התייחס נתניהו לבחירות בטורקיה: "אנחנו שואפים לתקן את מה שקולקל ולחזור ליחסים כפי שהיו". בתום הנאומים התלוצץ ברלוסקוני בקשר לציור הקיר בחדר: "זו הבונגה בונגה של המאה ה-18"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נועד בצהריים (יום ב') עם ראש ממשלת איטליה, סילביו ברלוסקוני. לאחר הפגישה קיימו השניים מסיבת עיתונאים, בה התייחס נתניהו לבחירות בטורקיה. "אנחנו לא בחרנו לדרדר את היחסים. אנחנו שואפים לתקן את מה שקולקל ולחזור ליחסים כפי שהיו. לפני כשנתיים היו 400 אלף תיירים ישראלים בטורקיה, אך היום הם הלכו למקומות אחרים. אנחנו לא רוצים מערכת יחסים מתוחה. אנחנו רוצים לשפר את היחסים הללו. אנחנו נקבל את הדברים בברכה". ynet העביר בשידור חי את מסיבת העיתונאים מאיטליה. 

 

ראש הממשלה הודה לברלוסקוני על ההתנגדות של איטליה להכיר במדינה פלסטינית בהצבעה באו"ם הצפויה בספטמבר. בתום הפגישה בין השניים, אמר ראש הממשלה כי השיחה היתה הזדמנות לחזק את "הידידות יוצאת הדופן בין המדינות". בפתח מסיבת העיתונאים פנה נתניהו לברלוסקוני ואמר: "אתה חבר יקר לי, ואתה גם חבר יקר לעם היהודי". בהמשך הוא אמר כי זאב ז'בוטינסקי "נקרא גריבאלדי היהודי והוא מאוד אהב את הכינוי הזה".

 

לאחר הברכות, נתניהו דיבר על האיום האיראני והמשא-ומתן עם הפלסטינים. "שלום יבוא רק ממשא-ומתן. זה יהיה שלום במשא-ומתן. הוא לא יכול להיכפות מבחוץ, לא על-ידי צד אחד. הוא דורש ויתורים הדדיים. הפלסטינים מתפשרים, ישראל מתפשרת, שנינו מוכנים לוותר - אבל בשביל זה צריך משא-ומתן". הוא הוסיף, כי אם האו"ם יקבל את הבקשה הפלסטינית להכיר במדינה - לא יהיה טעם למשא-ומתן.


בונגה בונגה? ברלוסקוני ונתניהו במסיבת העיתונאים (צילום: AP)

 

ראש הממשלה אמר, כי בשיחה דיברו השניים על "תוכנית מרשל" לפלסטינים. "אנחנו מנסים לעשות ככל שביכולתנו למען הכלכלה הפלסטינית", אמר נתניהו. הוא פנה לברלוסקוני והוסיף: "אלו דברים שהממשלה שלי עשתה ללא הרף, אבל אני רוצה לציין שהרעיון שלך להרחיב את תוכנית מרשל, תוכנית כלכלית כזו תוכל לעזור להם לחזק את הביטחון והיציבות ולבסס את כוחות המודרניות בקרבם ובקרב המזרח-התיכון". נתניהו סיים את דברים במילים: "אין לנו ידיד יותר קרוב. תודה לך סילביו". 

 

לקראת תום מסיבת העיתונאים התלוצץ ברלוסקוני עם עמיתו הישראלי ועם העיתונאים: "אני רוצה להודות לראש הממשלה הישראלי. הוא שאל אותי ואני אספר לו וגם לכם על התמונה שכאן מאחורינו - זו 'הבונגה בונגה' של המאה ה-18", אמר ברלוסקוני והצביע לעבר ציור הקיר הקלאסי שמאחוריו. "זה אני", המשיך ברלוסקוני כשהוא מצביע לעבר דמות בלבוש מינימלי, לקול צחוק הקהל וראש הממשלה נתניהו.

 

ישיבת ממשלה משותפת

נתניהו המריא אתמול לאיטליה יחד עם שמונה שרים. בירושלים העריכו לפני הפגישה כי רומא "לא תשנה את עמדתה ותמשיך להתנגד לצעדים חד צדדיים של הפלסטינים". איטליה, גרמניה, וארצות הברית הן המדינות הבולטות המתנגדות לניסיון הפלסטיני להביא להכרה במדינה באו"ם.

 

ברלוסקוני אמר, כי "בעולם הערבי יש מחסור בדמוקרטיה. ישראל היא דוגמה גדולה לדמוקרטיה.

היא זרקור לכל מדינה ערבית, שתסתכל על ישראל כדוגמה לזכויות שניתנות לערבים בישראל".

 

פרט לפגישה עם ברלוסקוני, יקיימו שתי הממשלות ישיבה משותפת. עם הגעתו של ראש הממשלה לאיטליה קיבל את פניו ראש עיריית רומא, ג'אני אלמאנו, ואמר לו כי הוא מעוניין לעמוד בראש משט לעזה שייקרא על שמו של גלעד שליט.

 

אלמאנו ציין כי עם הגעתו לחופי הרצועה הוא ידרוש לבקר את החייל החטוף בשבי. נתניהו הודה לו על ההזדהות ועל המאמצים הרבים שהוא עושה למען שחרורו של שליט.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו וברלוסקוני
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
נתניהו והשרים בדרך לרומא
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים