שתף קטע נבחר

בשגרירות נפגשו עם 'המרגל' אילן גרפל: מצבו טוב

קונסול ישראל בקהיר שוחח עם אילן גרפל, שעצור בחשד לריגול, ודיבר גם עם התביעה הכללית במצרים. ליברמן: "הוא אולי לא אחראי, אבל אין לו קשר לגופי מודיעין". שכנה בתל-אביב תיארה את גרפל כ"מותק של בחור", מכר אחר כינה אותו "למך"

לאחר שנפגש עם הקונסול האמריקני, "המרגל" אילן גרפל, העצור בקהיר, זכה היום (ג') לביקור ראשון גם של אנשי השגרירות הישראלית. גרפל, שישראל מכחישה בכל תוקף כי שימש כמרגל, שוחח עם קונסול ישראל בקהיר וזה מסר למשרד החוץ כי התרשם שמצבו טוב.

 

במסיבת עתונאים משותפת עם שר החוץ הגרמני, גידו וסטרוולה, אמר שר החוץ אביגדור ליברמן כי "הקונסול בקהיר פגש את גרפל ומסר שמצבו טוב. אנחנו מקווים שהוא ישוחרר במהרה, אין שום סיבה שיישאר שם". ליברמן אמר כי גרפל "הוא אולי בחור צעיר ולא מספיק אחראי, אבל אין לו שום קשר לגופי מודיעין. הוא בחור תמים שאין צורך להחזיק אותו במעצר".

 

הדיפלומטים הישראלים בקהיר שוחחו גם עם התביעה הכללית במצרים ואמרו כי ימשיכו לפעול למען שחרורו של גרפל בן ה-27. גרפל, שמצרים חושדת כי ריגל לטובת ישראל, עלה לארץ מארצות הברית על מנת לשרת בצה"ל ונפצע במהלך מלחמת לבנון השנייה.

 

בינתיים, תיארו שכניו ומכריו של גרפל בתל-אביב את האיש כ"מותק של בחור", וגם כ"למך" - אחד שרחוק מריגול כמזרח ממערב. סבו של גרפל התגורר בדירה קטנה בבית דירות בצפון העיר, והחשוד בריגול היה מגיע לדירה בסופי השבוע מהצבא. לאחר שהסב נפטר, הוא עבר להתגורר בה בקביעות. לפני כשנה, עזב את הדירה וכיום היא מושכרת לזוג צעיר. השלט "גרפל" עודו מתנוסס על הדלת.

 

"הוא לא הזוי כמו שמנסים להציג אותו בתקשורת", אמרה שכנה שסירבה להזדהות. היא תיארה אותו כ"מותק של בחור" והביעה תקווה לחזרתו המהירה הביתה. "היינו ביחסי שכנות טובים, נראה לי שהכל טעות".

 

"בחור שקט שעשה טוב לבניין"

לעומת שכן אחד, שהצהיר כי אינו מאמין שגרפל אכן גר בבניין הצנוע, תיארו רוב השכנים את העצור כדמות חיובית ממשפחה טובה. "אם לומר את האמת, הוא היה קצת למך", אמר עו"ד ארז כהן, שכנו של גרפל, "אבל בסך הכל הוא בחור שקט, שגם עשה טוב לבניין וסידר את כל החצר בכניסה אליו". 


גרפל ברחובות קהיר. "התנהגות מוזרה של המצרים"

 

גם רויטל קורן, שכנה נוספת בבניין, נדהמה לשמוע על אירועי המעצר במצרים.

"הוא היה מדהים, לא נראה כמו מרגל. הוא סיפר לי שהגיע במיוחד מארצות הברית לשרת. היה אמין ולא נראה אחד שמנסה לעשות למישהו רע", הוסיפה. לדברי שכן אחר, גרפל "לא היה חברותי במיוחד" ונתקל בו רק בענייני ועד וגביית כספים. "בחיים לא הייתי חושב שהוא קשור למשהו ערבי, הוא היה הכי אשכנזי ועוד עם מבטא אמריקני", סיפר.

 

הבוקר פירסם היומון המצרי "אל-מסרי אל-יום" כי גרפל נפגש עם אנשי האחים המוסלמים וגורמים רדיקליים נוספים

במצרים. ישראל, עם זאת, מוסיפה להכחיש את מעורבותה בנושא. שר החוץ, אביגדור ליברמן, אף אמר כי "מדובר בטעות או התנהגות מוזרה של המצרים".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גרפל במצרים. "בסך הכול בחור שקט"
ליברמן, היום. "גרפל בחור תמים"
צילום: נועם מושקוביץ
צילום: בועז פיילר
ביתו של אילן גרפל בתל אביב, היום
צילום: בועז פיילר
כלי התקשורת במצרים מדווחים על הפרשה
צילום: AFP
מומלצים