שתף קטע נבחר

במקרה אסון: אושרו קברי המונים ברחבי הארץ

צוות של המועצה הארצית לתכנון ובנייה הגדיר 8 אתרים מראש פינה בצפון ועד באר-שבע בדרום, בהם ייקברו אלפי הרוגים במקרה של רעידת אדמה בישראל. החללים ייקברו כאלמונים, אך יילקחו מהם דגימות ומאוחר יותר הם יועברו לקבורה קבועה

המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה היום (ג') תוכנית מתאר לקבורה ארעית בעת אסון המוני בישראל בו ייהרגו אלפי בני אדם. זאת, במסגרת הכנות הממשלה לאפשרות שרעש אדמה חזק יפקוד את ישראל. צוות התכנון קבע 8 אזורים יעודיים לאיסוף חללים: אזור ראש פינה, עפולה, מפרץ חיפה, חדרה, תל-אביב, מודיעין/רמלה/לוד, אזור מושב תירוש שבשפלה ואזור באר-שבע.

 

על-אף שהרגישות לרעש אדמה בישראל נעה בין אזורים בעלי רגישות גבוהה (אילת, הערבה, בקעת הירדן, אזור הכנרת ואצבע הגליל) לאזורים בעלי רגישות נמוכה יותר, במשרד הפנים מעריכים כי רעש חזק יוביל להרוגים בכל חלקי המדינה.

 

על-פי הנחת העבודה במשרד הפנים, במקרה של אירוע רב נפגעים לא תהיה יכולת לבצע קבורה מסודרת בבתי העלמין, בין היתר בשל בעיות זיהוי וצורך בפינוי מיידי של הגופות בשל חשש מהתפשטות מחלות. הקבורה הארעית תתבצע לאחר נטילת דגימות מדעיות על-ידי צוותי איסוף של המשטרה והמכון לרפואה משפטית.

 

במקרה של רעש אדמה חזק שיגרום לאלפי הרוגים, מתכוונים במשרד הפנים בשלב הראשון לקבור את החללים כאלמונים במוקדים שהוקצו לכך. לא יהיה בהכרח קשר בין מקום קבורתו הארעי של החלל לבין מקום מגוריו. בשלב השני, לאחר הזיהוי, יועברו החללים לקבורה מסודרת. אגב, אין מניעה הלכתית להשתמש בשטחים המיועדים לקבורה ארעית לכל צורך שהוא.

 

8 האתרים שנבחרו נמצאו מתאימים בכל הקשור לגודלם ולאפשרות לעשות בהם שימוש מהיר. בכל אחד מהם ניתן יהיה לקבור לפחות 3,000 חללים. כמו כן לקחו במשרד הפנים בחשבון את סוג הקרקע באתרים, האם הוא מאפשר חפירה בלוח זמנים קצר, שיקולים טופוגרפיים ומניעה ממגע עם מי תהום או אזורי ניקוז.

 

אזור הערבה ואילת לא נלקח בחשבון במסגרת הקצאת השטחים לקבורה הארעית, הואיל ונמצא כי אין צורך בהקצאת אתר נוסף לבית העלמין שקיים באילת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יהיו נפגעים בכל חלקי הארץ
צילום: רויטרס
נפגעי הרעש בניו-זילנד
צילום: רויטרס
מומלצים