שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הפרלמנט בצרפת אמר "לא" לנישואים חד-מיניים
  הבית התחתון, בהובלת מפלגתו השמרנית של הנשיא סרקוזי, דחה הצעה של הסוציאליסטים לאשר בחוק נישואי בני זוג מאותו המין, למרות הפתיחות הגוברת בצרפת כלפי הומואים ולסביות

  מפלה לתומכי הנישואים החד-מיניים בצרפת: האסיפה הלאומית של צרפת - הבית התחתון של הפרלמנט בפריז - דחתה אמש (יום ג') את הצעת החוק של מפלגת האופוזיציה הסוציאליסטית לאשר בחוק נישואים של בני זוג מאותו המין, למרות התמיכה הציבורית הגוברת במדינה בשיוויון זכויות להומוסקסואלים וללסביות.

   

  293 מחברי הבית, חלקם הגדול חברי המפלגות השמרניות בממשלתו של הנשיא ניקולא סרקוזי, התנגדו להצעה שמגדירה נישואין כ"חוזה הנערך בין בני זוג משני המינים או מאותו המין".

   לטענת התומכים בחוק, צרפת מפגרת אחר חברותיה באיחוד האירופי, כגון ספרד, בלגיה והולנד, שכבר אישרו בחוק שיוויון מוחלט בתחום זה.

   

  מוקדם יותר השנה קבע בית המשפט העליון בצרפת כי חוקים האוסרים על נישואי בני זוג מאותו המין אינם מפרים את חוקת המדינה, וכי כל החלטה על שינוי בעל משמעות חברתית שכזו היא במסגרת סמכויות הפרלמנט. בינתיים, החוק בצרפת מתיר איחוד אזרחי של זוגות הומואים ולסביות, אך המסגרת הזו אינה כוללת זכויות ירושה אוטומטיות, או בעלות משותפת על הרכוש של בני הזוג באופן מיידי. בסקר שערכה בינואר האחרון תחנת הטלוויזיה הצרפתית "קאנאל פלוס" תמכו 58% מהנשאלים בזכותם של בני זוג מאותו המין להינשא באופן שווה לזה של זוגות הטרוסקסואלים.

   

  בתוך כך, אישר הלילה בית המשפט המחוזי בסן-פרנסיסקו את פסיקתו של שופט הומוסקסואל לפיה האיסור על נישואים גאים בקליפורניה מנוגד לחוקת ארצות הברית. בית המשפט דחה את טענות העותרים לפיהן השופט ווהן ווקר, החי בזוגיות עם גבר שנים רבות, צריך היה לפסול את עצמו מלדון בנושא משום שהוא יהנה בעצמו מפסיקתו שלו.

   

  בכך למעשה נדחתה העתירה הראשונה בהיסטוריה האמריקנית שבמהלכה היה ניסיון לפסול שופט על רקע נטייתו המינית. בית המשפט קבע כי שופטים ושופטות מהקהילה הגאה הם כמו כל שופט מקהילת מיעוט,

   או כל שופטת באשר היא, ויכולים לדון בתיקים ללא משוא פנים גם בנושאים שעשויים להשפיע על חייהם האישיים. בנוסף קבע השופט שדן בתיק כי קודמו, השופט ווקר, "אינו בהכרח מעוניין להינשא, אף כי הוא חי בזוגיות חד-מינית. ההנחה כי אינו מסוגל לדון בנושא היא חסרת בסיס כמו ההנחה ששופטת אינה יכולה לדון ללא משוא פנים בנושאים הקשורים לנשים". עם זאת, התומכים באיסור על נישואים חד-מיניים בקליפורניה לא אמרו נואש, וכבר פנו לבית הדין הגבוה לערעורים.  

   

  במקביל, העיתון "ניו יורק טיימס" דיווח הלילה כי בית המשפט לעניינים כלכליים בקליפורניה הרחיב את המגמה לשיוויון במדינה, וקבע כי החוק משנת 1996 האוסר על הכרה פדרלית בנישואים חד-מיניים שנערכו במדינות ארצות הברית - מנוגד לחוקה האמריקנית.

   

  בדיון בעתירה לפשיטת רגל של זוג גברים שנישאו בקליפורניה לפני שהאיסור על נישואים חד-מיניים אושר במדינה, קבעו השופטים בבית הדין הכלכלי כי יש לטפל ברכושם כרכוש משותף של זוג נשוי.

   לאחר מכן, בצעד נדיר, חתמו 19 שופטים מבית הדין המחוזי של קליפורניה על ההחלטה - בהבעת תמיכה מוחלטת נגד "החוק להגנת הנישואין" שעבר בימיו של ביל קלינטון כנשיא. עם זאת, משום שמדובר בהחלטה של בית דין כלכלי, נראה שהפסיקה המדוברת תשפיע אך ורק על עתירות בנושאי פשיטת רגל ברחבי ארצות הברית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  זוג לסביות. הטבעת הצרפתית תחכה
  צילום: רויטרס
  צילום: רויטרס
  כמו בובות חתן וחתן. ספרד, בלגיה והולנד כבר אישרו נישואים חד-מיניים
  צילום: רויטרס
  מומלצים