שתף קטע נבחר

אייזנברג אלוף פיקוד העורף: מודע לגודל האחריות

במעמד הרמטכ"ל החליף אלוף אייל אייזנברג את אלוף יאיר גולן בתפקיד, ואמר: "עלינו לפעול באופן יעיל ומקצועי, ולשלב זרועות וארגונים". גנץ: "הפיקוד ערוך טוב מבעבר, אבל ישראל בעין הסערה. יש לעמוד על המשמר"

בבסיס פיקוד העורף ברמלה נערך הבוקר (יום ג') טקס חילופי אלוף פיקוד העורף. בטקס, שבו החליף אלוף אייל אייזנברג את אלוף יאיר גולן, השתתפו השר מתן וילנאי והרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ. הוא הועבר בשידור חי ב-ynet.

 

אלוף אייזנברג אמר בטקס כי "היום, יותר מתמיד, נמצאת מדינת ישראל באחת התקופות המורכבות מאז הקמתה. תזוזת יבשות פוקדת את המזרח התיכון, משטרים נופלים וקמים, אחרים נלחמים על חייהם. יחד עם זאת, כולם כאחד אינם מכירים במדינת ישראל".

 

אלוף פיקוד העורף הנכנס אמר כי "אויבינו יצאו למסע נגד ישראל תחת היגיון התשתי ויצירת דה-לגיטימציה לפעילות ישראל. היגיון התשתי זה סימן את עורפה וחוסנה של ישראל כיעד ומטרה. על-כן מודע אני לגודל האחריות המוטלת עליי במעמד מרגש זה - למוכנות העורף, חוסנו, נחישותו ביום פקודה והיותו תנאי הכרחי ותנאי בכל עימות".

 

אייזנברג בירך את אלוף גולן: "יאיר, היכרותנו רבת שנים, ודרכינו הצטלבו בעבר. בכישוריך הרבים ראיתי כיצד הובלת את הפיקוד בעקבות מלחמת לבנון השנייה בהליך נוקב, שיטתי וארוך להפקת לקחי המלחמה ההיא, והפיכתם לתכנית עבודה המאפשרת יישומם בשטח. מקצועיותך ומנהיגותך הובילה את הפיקוד לפסגות חדשות".

 

אלוף גולן: לתרגל, לתרגל, לתרגל

על הצפוי לו בתפקיד החדש אמר אלוף אייזנברג: "מאיתנו יצפו להגשמת המשימות והאתגרים הניצבים בפנים ובעורף. ציפיות אלה מחייבות אותנו לפעול באופן יעיל ומקצועי - כל זאת לשיפור חוסנה של מדינת ישראל. למשטרת ישראל, ארגוני החירום והעזר: יחד בעבודת צוות נתכנן, נתכונן ונבצע את שניזום ואת שנידרש. זכרו - רק בשילוב זרועות וארגונים סך השלם גדול מסך חלקיו".


טקס חילופי המפקדים, הבוקר (צילום: עופר עמרם)

 

אלוף פיקוד העורף היוצא, יאיר גולן, אמר בפתיחת הטקס כי אין לו ספק שלישראל יש מנהיגות ראויה וטובה. "נדרש תרגול, והרבה תרגול, ואנחנו עדיין מתרגלים מעט מדי", אמר אלוף גולן. "בניגוד לאלו הסבורים כי התרגול מבהיל את האוכלוסייה, אני טוען כי התרגול נוסך ביטחון באזרחים... ובסוף נידרש להכרעה מאוזנת ואחראית לגודל האיום".

 

הוא הוסיף: "האיום שבפניו אנו מתייצבים הוא חדש, אך לא חסר תקדים. לא חסר תקדים לא בהיסטוריה שלנו ולא בהיסטוריה האנושית. נבחן את הדברים לאשורם, ונגלה כי אומות שלמות, ואפילו אנו עצמנו, התמודדנו עם איומים קשים מאלה - ויכולנו להם".


אייזנברג, גנץ ונווה, היום. "עדיין מתרגלים מעט מדי" (צילום: עופר עמרם)

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, אמר במעמד חילופי המפקדים, כי האויב מנסה להעביר את זירת המלחמה בעיקר אל העורף הישראלי, והזכיר את ההתקדמות שנעשתה בנושא זה מאז מלחמת המפרץ הראשונה. הוא שיבח את אלוף יאיר גולן על פועלו בראש הפיקוד, והזכיר את מעשי חייליו למען תושבי עוטף עזה, קריית שמונה ואפילו ניצולי רעידות האדמה בהאיטי וביפן.

 

הרמטכ"ל: להשאיר את ישראל אי של יציבות

רב-אלוף גנץ פנה לאייזנברג, ואמר לו: "אייל, אתה מקבל פיקוד ערוך יותר, מתואם יותר, גמיש יותר, אך בתקופה מורכבת זו נמצאת ישראל בעין הסערה המטלטלת את המזרח התיכון. מחובתו של צה"ל העומד איתן על המשמר לעשות כל שביכולתו כדי שישראל תיוותר כאי של ביטחון כשכל ערב מתחוללות מהפכות. מציאות זו הופכת את עבודתו של פיקוד העורף מורכבת אף יותר". הוא הביע ביטחון בכך שאייזנברג הוא האיש הראוי למשימה ושיעמוד בה.


הרטכ"ל גנץ. החילופים - רק לפני "נקודת מפנה 5" (צילום: עופר עמרם)

 

חילופי האלופים התרחשו כמה ימים לפני תחילת תרגיל העורף הלאומי "נקודת מפנה 5", שנועד לבחון את מוכנות העורף

הישראלי לתרחיש של מלחמה בכמה חזיתות. אלוף אייזנברג, לשעבר מפקד אוגדת עזה, ביקש מהרמטכ"ל להיכנס לתפקידו החדש לפני התרגיל, כך שיוכל לפקד עליו וכך ללמוד לעומק את פעילות הפיקוד.

 

לפני הטקס הרשמי אמר השר להגנת העורף, מתן וילנאי: "כוח רב לנו להעניש את מי שינסה לפגוע בנו, ולפגוע בעורף הישראלי. אנחנו יודעים לגבות מחיר, אבל יודעים גם להגן על עצמנו, וזה מה שנעשה בתרגיל הקרוב". אלוף פיקוד העורף היוצא, יאיר גולן, יתמנה כעת לאלוף פיקוד הצפון.

 

את השידור החי הפיקה גליה שיזף. צילם: אמיר לוי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אייל אייזנברג, המפקד החדש
צילום: צפריר אביוב
יאיר גולן. עולה צפונה
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים