שתף קטע נבחר

מלך ירדן פסימי: "2011 - שנה מאוד רעה לשלום"

בראיון לעיתון "וושינגטון פוסט" הודה המלך עבדאללה: "אני פסימי יותר משהייתי ב-11 השנים האחרונות". הוא טען כי האווירה הפוליטית בישראל מונעת התקדמות בתהליך השלום והביע חשש מאינתיפאדה שלישית או עימות צבאי

מלך ירדן פסימי בנוגע לסיכויים לחדש את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים - וחרד לעתיד האזור: בראיון שהעניק לעיתון "וושינגטון פוסט" אמר המלך עבדאללה כי הכישלון של ארה"ב ומדינות נוספות להביא לחידוש תהליך השלום במזרח התיכון, "הביא לקיצו את הסיכוי להשיג פריצת דרך בעתיד הקרוב". הוא אף הזהיר כי הכישלון עלול להוביל לפרוץ אינתיפאדה שלישית.

 

עבדאללה הפנה אצבע מאשימה לעבר ישראל. להשקפתו, האווירה הפוליטית הופכת לשמרנית יותר

ויותר – ומונעת מהממשלה את היכולת להוציא לפועל ויתורים משמעותיים ההכרחיים לשלום. המלך הירדני טען שדעתה של ארה"ב מוסחת לנוכח בעיותיה הכלכליות ובשל חששה לאבד כוח פוליטי.

 

"שנת 2011 תהיה, אני חושב, שנה מאוד רעה לשלום", קבע בפסימיות המלך הירדני בשיחה עם כתב העיתון בארמונו בבירה עמאן. "אנו אמנם נמשיך לנסות להביא את שני הצדדים לשולחן המשא ומתן, אך אני פסימי יותר משהייתי ב-11 השנים האחרונות", הוא הודה.

 

עבדאללה מאמין שגל המחאה בעולם הערבי פתח צוהר ייחודי להסכם שלום. אך לטענתו, שני הצדדים כשלו עד כה לנצל את ההזדמנות שבקרוב כבר לא יהיה ניתן ליישמה.

 

"הפוליטיקאים במדינות שנעשו דמוקרטיות ינצלו את הטינה כלפי ישראל", הערך עבדאללה, "בלתי נמנע שהיא תמצא עצמה מוקפת על ידי ממשלות ערביות עוינות". הוא הוסיף שבמקביל "ככל שתקוות הפלסטינים להשגת מדינה בדרכי שלום תאבד, תגבר הסכנה מהתקוממות נגד ישראל".

 

הוא הציג תחזית עגומה למדי: "לרוב כשקיים סטטוס-קוו, מה שמנער את כולם הוא עימות צבאי מסוג כלשהו, שמביא לכך שכולנו רצים בצרחות ולאסוף את החלקים". במסגרת מאמציו לקדם את השלום באזור, נפגש בחודש האחרון המלך עבדאללה עם נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, בוושינגטון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מצב רוח עגמומי. המלך עבדאללה
צילום: AFP
עבדאללה עם אובמה
צילום: רויטרס
מומלצים