שתף קטע נבחר

טיול מקיסריה לנחל תנינים: לצעוד ולכרסם

טיול על החוף, לצד אמות המים, הוא הזדמנות להכיר צמחי חולות טובים למאכל. ואם באתם שבעים - יש מספיק מה לראות מסביב

אמות המים הקדומות של קיסריה שרדו יפה 2000 שנות חול, ים ופגעי אדם. הן עומדות כיום לאורך החוף בין קיסריה לג'יסר א-זרקא, כמצבה לזכר מפעל המים העצום והעיר העצומה עוד יותר שהיתה כאן בתקופה הרומית.

 

  • לצפייה במפת הטיול - לחצו כאן

  

מלבד לימוד היסטוריה ואולי גם הנדסה, טיול על החוף, לצד אמות המים,

הוא הזדמנות טובה לחובבי טיולים בארץ להכיר צמחי חולות שבאופן מפתיע טובים למאכל. תמצאו כאן צמחים ייחודיים המותאמים לסביבת מחיה שבה מליחות מי הים נמהלת במי הנחלים. בימי הקיץ, בבוקר מוקדם או לפנות ערב - כשהשמש כבר אינה קופחת, תוכלו ללקט כמה מהצמחים ולעשות מהם סלט בבית.  חשוב לזהותם היטב, כדי שלא תאכלו חלילה מה שאינו ראוי למאכל.  בנוסף, זיכרו כי בתוך שטחי שמורת נחל תנינים הסמוכה אין לפגוע בצמחיה.

  

איך מגיעים

מכביש החוף פונים במחלף קיסריה לפי השילוט לקיסריה. אחרי הכניסה ליישוב נוסעים על פי השילוט לחוף הרחצה, לכיוון אמת המים (1). כאן מתחיל המסלול. כדי להגיע לנקודת הסיום נוסעים לפי השילוט אל כביש 4 ופונים בו שמאלה (צפונה). ממשיכים עד הפנייה לג'יסר א-זרקא ולבית חנניה. פונים שמאלה (מערבה) לכביש 6531 וממשיכים ישר. עוברים במעבר צר תחת כביש מס' 2 ונכנסים לג'יסר א-זרקא. חוצים את היישוב בנסיעה מערבה וממשיכים ישר, עד שמגיעים ל"טיילת ג'יסר" (4). כאן מסתיים המסלול וכאן משאירים את רכב האיסוף. 


חוף קיסריה. נתחיל מכאן (צילומים: אסף רונן)

 

אמות המים של קיסריה

מהחניה (1) הולכים צפונה עם סימון שביל ישראל. המסלול מלווה בשרידי

קשתות של אמת המים הגבוהה, שהובילה מים ממעיינות שוני, שנקראו אז שומי, ונמצאים ליד מבצר שוני באזור בנימינה. האמה נבנתה בימי הורדוס (במאה ה-1 לפנה"ס), והיתה חלק ממערכת אספקת המים של קיסריה בתקופה הרומית.

 

במקביל לאמת המים הגבוהה אפשר להבחין באמת מים נמוכה יותר, אשר הובילה מים מנחל תנינים. מסלול הטיול פתוח ורחב, ואפשר ללכת לאורך האמה או קרוב לים. אם מתקרבים לים ההליכה נוחה יותר, אך אם צועדים קרוב לשביל המסומן ולאמת המים מבחינים בצמחים רבים יותר.

 

דו-פרק חופי

לצד הדרך גדלים צמחים שעמידים בפני רסס מי הים, ובהם דו-פרק חופי. זהו עשב חד-שנתי, שרוע ובשרני. רוב עליו, שעשירים בויטמין C, מחולקים לאונות, אך העלים העליונים שלמים. פרחיו זעירים וסגלגלים, והם פורחים ממרס עד אוקטובר. עלי הכותרת מסודרים בצורת צלב, כיאה למין השייך למשפחת המצליבים.

 

הפרי מורכב משני פרקים היוצרים צורה של חרב. בכל פרק מתפתח זרע אחד, התחתון נופל על הקרקע ונובט קרוב לצמח האם, והעליון מגיע רחוק ויכול לשרוד את מי הים. הצמח נקרא בערבית "רשאד אל בחר", משמע חרדל הים, וטעמו אכן מריר כמו חרדל. עליו וענפיו יכולים לשמש כמרכיביו של סלט ירוק, פרחיו ופירותיו הזעירים טובים גם הם למאכל. זמן הליקוט של הצמח נמשך מהאביב ועד הסתיו. 


עמיד ברסס מי הים. דו פרק חופי

 

כפר הדייגים ג'יסר א-זרקא

בדרך, עוד לפני שפך הנחל, מגיעים למעגן הקטן (2) של כפר הדייגים גי'סר א-זרקא. כאן אפשר להתבונן בדייגים המתכוננים לדיג. אחרי המעגן מתרוממת גבעה, ולאחריה נפרס שפך נחל תנינים, ולצידו תל קטן, הוא תל תנינים (3). בתל התגלו שרידי יישוב מן התקופה ההלניסטית, הרומית והביזנטית.  


על גדות הנחל. בתי הכפר ג'יסר א-זרקא

 

מן התל יורדים אל שפך הנחל. צמוד לאפיק הנחל, קבור בחלקו בחול, נראה גשר הקשתות העותמאני שנבנה בעת ביקורו של הקיסר וילהלם השני ב-1898. גשר זה איפשר לקיסר, ולאשתו אוגוסטה ויקטוריה, לעבור את האפיק בקלות במסעם לאורך החוף, אך מלבד זאת גם העניק את השם לכפר שהוקם עשרות שנים אחר כך. שם הכפר "גשר נחל תנינים" – ג'יסר (ואדי) א-זרקא.  


מזכרת מהקיסר וילהלם. שרידי הגשר (צילום: יאיר זיידנר)

 

בן טיון בשרני

כאן גדלים צמחי מים, ובהם בן טיון בשרני: בן-שיח המגיע לגובה של 60-30 סנטימטרים. עליו בשרניים, ארוכים וצרים, והם צומחים בצפיפות לאורכם של הענפים. גם הם, כמו דו-פרק חופי, מכילים כמות גדולה של ויטמין C. ניתן ללקט את העלים כל השנה ולאכול אותם מבושלים או כבושים. הפרחים צהובים, ופורחים בין מאי לאוקטובר.

 

כדי להגיע לנקודת הסיום במסלול  - בשפך נחל תנינים, למרגלות התל, פונים על פי סימון שביל ישראל מזרחה, הולכים לאורך הנחל ומגיעים עד טיילת ג'יסר (4) . 

 

הטיול לקוח מתוך הספר "צמחי בר למאכל" מאת אורי מאיר-צ'יזיק, בהוצאת מפה. 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמת המים של קיסריה
צילום: אסף רונן
דו-פרק חופי בתוך הסלט
צילום: אסף רונן
לאכול מבושל או כבוש. בן טיון בשרני
צילום: אסף רונן
מומלצים