שתף קטע נבחר

מנהיג חדש לאל-קאעידה: ד"ר איימן א-זוואהרי

מי שהיה סגנו של אוסמה בן-לאדן ונחשב במשך שנים למוח הרוחני שמאחורי הג'יהאד העולמי, יהפוך כעת למנהיג הארגון. משימתו הראשונה: בלימת מסע החיסולים שעורכת ארה"ב

ראש הנחש החדש: אל-קאעידה הודיע הבוקר (יום ה') כי ד"ר איימן א-זוואהרי, מי שהיה עד לאחרונה סגנו של של אוסמה בן-לאדן, יהיה מנהיג הארגון הבא.

 

 

רשת "אל-ערביה" דיווחה כי בהודעה שפרסמה המפקדה הכללית של אל-קאעידה באינטרנט נמסר כי "ההחלטה על מינויו של א-זוואהרי התקבלה אחרי התייעצויות" וכי א-זוואהרי "ימשיך בג'יהאד נגד ארה"ב וישראל".

 

בהודעה לא נמסרו פרטים על הליך מינויו של א-זוואהרי, אולם נכתב כי בחירתו היא "ההוקרה הטובה ביותר לשאהידים". 


סגנו ימשיך בג'יהאד נגד ארה"ב וישראל. בן-לאדן (צילום: רויטרס)

 

בהודעת אל-קאעידה גם נמסר כי הארגון לעולם לא יכיר בלגיטימיות של ישראל וימשיך לתמוך במוסלמים באפגניסטן, עיראק וצפון אפריקה. כמו כן, ארגון הטרור הביע את תמיכתו בהתקוממויות העממיות במצרים, תוניסיה, תימן, סוריה ולוב.

 

"ניאבק במשטרים המושחתים עד שייפלו"

"אנו מעודדים את בני העם המוסלמי להמשיך במאבק, בנחישות ובמסירות עד שכל המשטרים המושחתים והרודנים שכופה המערב יסיימו את דרכם", נמסר בהודעת אל-קאעידה.

 

א-זוואהרי, שיחגוג בשבוע הבא יום הולדת 60, הוא בן למשפחה מצרית מהמעמד הבינוני-גבוה. סבו היה האימאם הגדול של אוניברסיטת אל-אזהר - המוסד הדתי החשוב ביותר בעולם הסוני. הפרס שהוצע בעבור ראשו הוא 25 מיליון דולר.

 

א-זוואהרי הוא רופא במקצועו ונחשב במשך שנים למוח הרוחני שמאחורי אל-קאעידה, ולדמות מפתח מאחורי פיגועי 11 בספטמבר. כמה חודשים לאחר פלישת ארה"ב לאפגניסטן, איבד את אשתו ושלוש בנותיו בהפצצות על קנדהאר. מאז הופיע באופן קבוע בסרטונים או הודעות מוקלטות שהיללו את הטליבאן ואת המשך ההתנגדות המזוינת ופעולות ההתנגדות נגד ארה"ב. 


"אל-קאעידה תומך בהתקוממויות בעולם הערבי". מורדים בלוב (צילום: רויטרס)

 

מוקדם יותר החודש ספד א-זוואהרי ממקום מסתורו לבן-לאדן בפרידה מצולמת, בה אמר כי "אמריקה אינה עומדת מול יחיד או קבוצה, אלא מול אומה מורדת שהתעוררה משנתה".

בהודעה מוקלטת שפרסם בחודש שעבר הוא קרא לאזרחי מצרים לסייע לתושבי לוב "להיפטר משלטונו המושחת של קדאפי" והדגיש כי נאט"ו "מנסה לסייע לכוחות השליטים בעולם לגנוב את משאביה של לוב בשל תאוות בצע ופוליטיקה".

 

משימתו הראשונה של א-זוואהרי תהיה לבלום את מסע החיסולים שמנהלת ארה"ב נגד בכירי אל-קאעידה, מאז חוסל בן-לאדן באחוזתו שבפקיסטן בחודש שעבר.

מאז חיסול בן-לאדן, נהרגו במתקפות שונות עוד לפחות שניים מבכירי הג'יהאד העולמי: אליאס קשמירי "המוח הצבאי" של אל-קאעידה בפקיסטן, ופאזול עבדאללה מוחמד - מנהיג הארגון בקרן אפריקה. כמו כן, נכשל ניסיון אמריקני לחסל את אנוואר אל-אוולקי, הנחשב לדמות הרוחנית שמניעה את זרוע אל-קאעידה בחצי האי ערב.

 

עם חיסולו של בן-לאדן, התייחס היועץ האמריקני לביטחון לאומי, טום דונילון, לאפשרות שא-זוואהרי יהפוך למנהיג אל-קאעידה, ואמר כי א-זוואהירי "רחוק מלהיות מנהיג" כפי שהיה אוסמה בן-לאדן. הוא הוסיף כי המודיעין שנתפס במתחם שבו חי בן-לאדן הוא "מאגר המודיעין הגדול ביותר שנלקח אי פעם מטרוריסט בודד". ייתכן שמידע זה הוא שעומד מאחורי מסע החיסולים שמנהלת ארה"ב כעת אחר בכירי אל-קאעידה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
א-זוואהרי. מקום הימצאו לא ידוע
צילום: AP
מומלצים