שתף קטע נבחר

מי בכושר טוב יותר? הצנחנים ניצחו את גולני

במערך היחידות המיוחדות זכתה במקום הראשון יחידת החילוץ של חיל האוויר. הצנחנים זכו בקטגוריית יחידות החי"ר ומפקד שלדג בין מפקדי היחידות. החי"ר מאבד גובה מול אחרים

מי היחידה עם הכושר הקרבי הכי טוב בצה"ל? מי המפקד שסיים את כל המקצים בתוצאה הטובה ביותר? בימים האחרונה שקללה מחלקת הכושר הקרבי את הנתונים של כלל היחידות והמפקדים בצבא, ופרסמה את לוח התוצאות, עם כמה הפתעות מעניינות: נחת לשיריון וגם לחיל האוויר, קצת פחות לחי"ר - שם הצנחנים גברו על גולני.

 

בחודשים האחרונים התקיימו בבית הספר לכושר קרבי בווינגייט, בה"ד 8, אלפי מבחני כושר קרבי לקצינים הלוחמים, מדרגת מפקד

 מחלקה ועד מפקד חטיבה. המבחנים כללו ניווט במאמץ, ריצה בחול עמוק, ריצה במים, טיפוס בטבע, מסלולי מכשולים ועוד.

 

הבוחן בדק את אבני היסוד של הלוחם בצה"ל: סיבולת לב ריאה, סיבולת שרירית, ירי לאחר מאמץ, מעבר מכשולים ויכולת ניווט במאמץ. מנתוני צה"ל עולה שכ-90% מהלוחמים השתתפו השנה בבוחן הכושר הקרבי ומתוכם עברו אותו 96%.

 

כמו בכל תחרות - הזוכים קיבלו גביעים מידי מפקד זרוע היבשה, אלוף סמי תורג'מן. במערך היחידות המיוחדות זכתה במקום הראשון, בשנה השלישית ברציפות, יחידת החילוץ של חיל האוויר 669, כשמגלן ודובדבן חולקות יחד את המקום השני. גדוד הסיור של חטיבת הנח"ל הגיע למקום הראשון בבית זה, אחריו סיימו חיילי גדס"ר צנחנים ולמקום השלישי הגיעה יחידת עוקץ.

 

ומה עם גבעתי?

חטיבת החי"ר בעלת הכושר הטוב ביותר היא חטיבת הצנחנים, שחלקה את המקום הראשון המקום עם חטיבת בית הספר למ"כים. אחריהן הגיעה חטיבת גולני. בסיס האימונים של החטיבה האדומה קטף גם את המקום הראשון בקטגוריית בסיסי הדרכה יחד עם בא"ח גולני. את המקום השני בקטגוריה זו חלקו כפיר ונח"ל. גבעתי לא הגיעה למקומות גבוהים.

 

בבית החטיבות מהמערך המתנייע, קטפה את המקום הראשון חטיבת השריון 401, ואילו חטיבה 7 הסתפקה במקום השני. קציני פלס"ר 401 קטפו את המקום הראשון בבית גדודי השדה. את המקומות השני (גדוד 601) והשלישי (גדוד 603), תפסו גדודי הנדסה והשאירו מאחורי את גדודי החי"ר.

 

פחות עדנה הייתה לחי"ר גם בפן האישי. מפקד יחידת שלדג, סא"ל א', זכה במקום הראשון למפקדי יחידות מיוחדות ואילו מפקד בית הספר להנדסה צבאית היוצא, אל"מ איתן דהן זכה במקום הראשון במערך השדה. הישג יפה גם למפקד מרכז אב"כ, אל"מ ארי חוזה, שזכה במקום הראשון במערך המתנייע ואילו מבין הלוחמות זכתה במקום הראשון סרן מיכל סטרשנוב מגדוד הקרקל. את הכבוד האבוד של החי"ר, השיב מפקד גדס"ר גולני, סא"ל אורן כהן, שזכה במקום הראשון במסגרת מפקדי יחידות.

 

הפתעה קטנה נוספת: בבית הגדודים המתנייעים, עקף גדוד חילוץ והצלה "קדם" של פיקוד העורף את סגל בה"ד 1, וקטף את המקום הראשון בקטגוריה זו.

 

"המטרה שלנו היא לבחון את הכושר של הקצינים וליצור תחרות

 בין היחידות השונות", סיפר ראש מחלקת הכושר הקרבי, אלוף משנה ד"ר אבי מויאל. הוא ציין כי חל שיפור ניכר ברמת הכושר הקרבי בשלוש השנים האחרונות: "חשיבות הכושר הקרבי בצבא בולטת היום יותר מאי פעם. ידוע שחיילים שלא היו בכושר לא יכלו לתפקד במשימות שהוטלו עליהם, ולכן חשוב שהמפקדים יהיו בכושר ואחריהם גם החיילים שלהם". אל"מ מויאל הזכיר כי השנה נכנסה לראשונה פקודה בצה"ל, שלפיה יש לעבור את מבחני הכשירות כתנאי לקידום.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי, באימון כושר
באדיבות דובר צה"ל
מומלצים