שתף קטע נבחר

ה-IHH: המשט לעזה ייצא לדרך - בלי המרמרה

לטענת הארגון הטורקי, בפשיטה אשתקד נגרם לספינה נזק רב מדי, ואינה מוכנה להשתתף במשט הקרוב. "זה ישלול הטענות שהמשט היה רעיון של ממשלת טורקיה", הוסיף מנכ"ל הארגון. יתר הספינות מתכוונות לצאת כמתוכנן, כבר בימים הקרובים

המרמרה תישאר בנמל - ולא תגיע לרצועת עזה. ראשי ארגון IHH, ממארגני המשט, הודיעו הבוקר (יום ו') במסיבת עיתונאים על ביטול השתתפותם, ימים ספורים לפני המועד שנקבע ליציאת המשט. "כבר תקופה אנו דנים בהשתתפות שלנו ושל המרמרה בנסיעה", ציין מנכ"ל הארגון, בולנט ילדרים, שייחס את ההחלטה ל"סיבות טכניות". יתר הספינות צפויות לצאת לדרך כמתוכנן, ב-25 ביוני.

 

לטענת ילדרים, הנזק שנגרם למרמרה בפשיטה של כוחות צה"ל אשתקד, עדיין מונע ממנה לצאת להפלגה, "ואנחנו לא רוצים לעכב את המשט מהסיבות הטכניות האלו". עוד ציין המנכ"ל כי "אי ההשתתפות תשלול את הטענות שהמשט היה רעיון של ממשלת טורקיה והאיסלאמיסטים". עם זאת, הוא לא פסל את האפשרות כי המרמרה תוכל ליטול חלק במשט שלישי שייצא לעבר עזה.


המרמרה עברה "מתיחת פנים". ההכנות לא הספיקו?

 

בחודש שעבר דווקא הודיע הארגון באופן חגיגי כי המרמרה מוכנה להפלגה הקרובה, לאחר שעברה שיפוץ מקיף, כל הליקויים בה תוקנו והסיפון עבר "מתיחת פנים" כוללת. המשט הטורקי כבר נתקל בקשיים והתעכב, אולם ב-IHH התעקשו כי הסיבה לדחייה היא הבחירות לפרלמנט הטורקי. עם זאת, באחרונה היה הארגון נתון ללחץ רב, גם מצד ישראל, אך מצד מדינות העולם שקראו לו לא לצאת לכיוון עזה. בארצות הברית אף הבהירו כי רואים בכל ניסיון לשבור את הסגר על הרצועה, פרובוקציה לא הכרחית.

 

העיתון הטורקי "הורייט", שדיווח שלשום על כך שאנשי ה-IHH שוקלים לבטל את ההפלגה, ציין עוד כי המניע להתלבטות הוא הלחץ הרב שמפעילה ממשלת טורקיה על הארגון, בערוצים לא רשמיים, על רקע ההתפתחויות באזור, ובעיקר המהומות בסוריה. "אנחנו שוקלים מחדש את התוכנית, וחושבים

שניתן להשיג את מטרותינו הן אם נשלח את האונייה 'מרמרה' לעזה והן אם נבטל את שליחתה", ציין אז דובר הארגון.

 

הישראלי לשעבר דרור פיילר, שנמנה עם מארגני המשט באירופה, הבהיר במסיבת העיתונאים היום כי יתר כלי השיט עתידים לצאת לדרך, גם בלי ה-IHH. "היעד שלנו הוא עזה, הכוונות שלנו לא אלימות", הבהיר. "המטרה שלנו היא להסיר אחת ולתמיד את הסגר הלא חוקי על הרצועה". עוד קודם לכן ציין כי "אולי דווקא מעז ייצא מתוק. עד עכשיו טענו בישראל שהטורקים טרוריסטים. מה יגידו עכשיו - שהשבדים, הדנים, האמריקנים וכל עמי העולם - כולם טרוריסטים?", אמר בהתייחס לפעילים שישתתפו במשט הקרוב.

 

גם בצה"ל ההכנות למשט נמשכות כרגיל. ביום רביעי ערכה שייטת 13 תרגיל מסכם בלב ים, בו לקחו חלק גם כוחות נוספים שאמורים להשתתף בעצירת המשט, אם הפעילים ינסו שוב לפרוץ את הסגר הימי על הרצועה.

 

בסרטון שצולם מספינות של חיל הים ניתן לראות לראשונה גם שימוש

בזרנוק מים שכוון מכלי השיט של הקומנדו הימי לעבר "ספינת המשט". זהו אמצעי שלא נעשה בו שימוש במשט הטורקי אשתקד, והוא מצטרף לאמצעים נוספים שחיל הים שכלל, ושעשויים לשמש אותו בעתיד.

 

"אם נאפשר לספינה אחת שיש בה קמח להגיע לעזה, בספינה הבאה כבר יהיו חומרים מסוכנים, ובשלישית יהיו בתוך שקי העדשים אמצעי לחימה מסוכנים", אמר קודם לכן קצין בכיר בחיל הים. "אסור לנו לאפשר את הפתח הזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המרמרה. לא מרימה עוגן
צילום: AP
ראשי ה-IHH. גם בגלל סוריה?
צילום: AP
השייטת מתרגלת. "היעד הוא עזה"
צילום: דובר צה"ל
מומלצים