שתף קטע נבחר

לתדלק את מאבק הקוטג'

הממשלה מטפחת את הגג, אך הורסת את היסודות. היא מתנהלת בצורה חזירית ומטילה מסים מטורפים, הפוגעים בעיקר בחלשים ובמעמד הביניים. תתעוררו, הכוח בידנו

מחאת הקוטג' היא עוד צעד מחאתי מבורך, אך לצערי אנו עוסקים כאן בתופעות הלוואי של המחלה ולא במחלה עצמה. כמו שאדם החולה בסרטן יקח אקמול בגלל הכאבים ולא יטפל במחלה עצמה. אכן, מחיר הקוטג' אינו מוצדק, אך מה עם שאר מוצרי הצריכה שמחירם תפח? מה עם מחירי הדיור? מה עם מחיר הדלק?

 

הרשתות שיצאו במבצעים להוזלת גביעי הקוטג' נהנו מעלייה במכירות, ובכך נכשל חרם הצרכנים עוד טרם התחיל. הצרכן הישראלי יודע למחות רק באופן מילולי ולא באופן אקטיבי. הוא חושב שלייק בפייסבוק הוא תחליף הולם לעשייה האמיתית. זה מתחיל ובלייק זה נגמר.

 

גם בדלק עובדים עלינו. מחירו של ליטר בנזין שווה ערך לגביע קוטג' בודד. הממשלה משקרת באמרה שמחירי הדלק התייקרו בעקבות עליית מחירי הנפט בעולם. מרכיב הנפט מהווה כשליש ממחירו של ליטר דלק כל השאר זה מסים ומרווחי שיווק. ממשלה שדואגת לאזרחיה היתה צריכה להפחית את שיעור המס על מוצר הכרחי כדלק, המשפיע באופן ישיר על שאר מחירי המוצרים במשק, בגלל השינוע לחנויות.


מדינה עשירה וחברה ענייה. זאב גראואר (צילום: גיל נחושתן)

 

אך אם נחפש את שורש הבעיה, לא נמצא אותו במוצרים כאלה ואחרים. הבעיה נעוצה בשיטה החזירית שבה מתנהלת הממשלה הנוכחית ואלה שקדמו לה. שיטה בלתי נתפשת של מיסוי מטורף ובלתי צודק וגזרות כלכליות שמופנות למעמדות החלשים יותר, שרומסות אותו.

 

כלכלה היא קודם כל אנשים

הציבור אינו מאוגד ואינו מתקומם נגד גל ההתייקרויות ונטל המיסוי, ומאפשר לממשלה לעשות בו כרצונו. הממשלה מצדה נוהגת במדיניות של מדינה עשירה וחברה ענייה. השרים שכחו שכלכלה היא קודם כל אנשים ולא רק מספרים. הממשלה הזו לא סופרת אזרחים, רק כסף.

 

הממשלה מטפחת את גג המבנה, אך הורסת את היסודות: נותנת לבעלי ההון את הזכות להיות עשירים יותר, מיטיבה איתם על-ידי הפחתת מס החברות (מ-65% ליעד של 18%. כרגע עומד המס על 25%) ובכך מגבירה את הצמיחה בשכבות החזקות. מאידך, מעלה את המסים לכלל האזרחים והנפגעים העיקריים הם המעמד הבינוני ומטה, שעליהם מתבססת כלכלת המדינה. המדינה גם אמורה לדאוג לאזרחיה משלמי המסים על-ידי מתן שירות הולם בתחבורה, חינוך, רווחה וכו', וגם את זה היא לא עושה.

 

למרות כל אלו, המאבק לא צבר תאוצה ונותרנו בודדים בחזית. הסיבה היא שהציבור טומן את ראשו בחול ומתנהג באפאטיות. הבודדים בחזית הם אלה שהחכימו והבינו שדברים אמורים ויכולים להתנהל אחרת, אם נקום ונעשה ונפסיק לקטר ולהתבכיין. עלינו לצאת משרידי האדישות והאפתיות ולהודות בעובדה שפשוט דופקים אותנו. אני קורא לציבור להפסיק לטמון את ראשו בחול ולא לתת לממשלה לעשות בנו כרצונם, עלינו להתעורר ולהפסיק לנהוג כבת יענה.

 

צריך לעשות סוויץ' בראש ולהפוך ממקטרים לפעילים אקטיבים במחאה, שעתידנו וגורלנו תלוי בה. אם נצא לרחובות ביחד, נתאחד ונתאגד, נוכל גם להשפיע ולשנות. רק אנחנו נוכל להבהיר לנבחרי הציבור ולאוצר כי אנחנו האזרחים אחראים לגורלנו. הכוח בידנו. בואו ותוכיחו שאתם לא פראיירים.

 

זאב גראואר, ממובילי המחאה נגד התייקרות מחירי הדלק. עוד פרטים על הצעדים הבאים במאבק: בעמוד הפייסבוק "לעצור את עליית מחירי הדלק!!!"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דורון גולן
דואגים לעשירים. זאב גראואר
צילום: דורון גולן
מומלצים