שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: רויטרס, AFP
  'אובמה יצא למלחמה בלוב ללא הרשאת הקונגרס'
  בכירי ממשל סיפרו ל"ניו יורק טיימס" כי הנשיא האמריקני החליט להתעלם מחוות דעת של משפטנים בפנטגון ובמשרד המשפטים בדבר אי חוקיות המבצע הצבאי בלוב. במקביל, לוב טוענת: חמישה אזרחים נהרגו בהפצצת נאט"ו, בהם שני ילדים

  האם בלוב מתנהלת מלחמה או שמא מתבצעות בה פעולות איבה? תלוי את מי שואלים: נשיא ארצות הברית יצא למלחמה בלוב בלא קבלת הרשאה של הקונגרס, תוך דחיית עמדה שהציגו לו משפטנים בכירים במשרדי ההגנה והמשפטים. כך דיווח אתמול (יום שבת) העיתון "ניו יורק טיימס" ששוחח עם בכירי ממשל בוושינטון שהיו מעורים בפרטי החלטתו של ברק אובמה לצאת למבצע הצבאי במדינה האפריקנית.

   

   

  על פי הדיווח, חוות הדעת המשפטית קבעה שהמעורבות הצבאית של ארה"ב בלוב נכללת תחת ההגדרה "פעולות איבה" ומחייבת את הנשיא לבקש את אישור הקונגרס אחרי 60 יום מרגע תחילתן. אובמה החליט לעקוף את חוות הדעת המשפטית וויתר על הצורך לקבל הרשאה לצאת למלחמה. 


  מלחמה על פרשנות משפטית. הפצצת ספינות לוביות ע"י נאט"ו (צילום: AP)

   

  עוד דווח כי כמה בכירים בבית הלבן הסכימו עם עמדתו של אובמה ואילו משפטנים בכירים הזהירו את הנשיא מהמהלך. כמה ימים לאחר פתיחת המבצע הצבאי הכריז אובמה כי הוא פעל למנוע טבח של שליט לוב, מועמר קדאפי, בבני עמו בבנגזי. הנשיא גם אמר שארה"ב מעבירה את הובלת המלחמה לצרפת ולמדינות אירופיות אחרות, אם כי בפועל ממשיכים האמריקנים עד היום לספק למדינות אלה שירותים ייחודיים במלחמתן בלוב.

   

  "הלחימה בלוב - לא פעולות איבה"

  ההמלצה לאובמה לקבל את הרשאת הקונגרס הגיעה מהיועץ המשפטי הבכיר של הפנטגון וממקבילו במשרד המשפטים, שטענו כי על פי סעיפי החוקה הנוגעים ליציאה למלחמה, אובמה צריך להפסיק את הלחימה או לצמצם את הפעילות הצבאית אחרי ה-20 במאי. אולם, הנשיא האמריקני העדיף את חוות דעתם של היועצים המשפטים של הבית הלבן ומחלקת המדינה שסברו שהנשיא אינו זקוק להרשאה של הקונגרס להמשך הלחימה בנימוק שלא מדובר ב"פעולות איבה".

   

  אולם הפירוש שנתן הבית הלבן איננו מקובל על הקונגרס. יו"ר בית הנבחרים, הרפובליקני ג'ון ביינר, הגיב לדיווח באומרו ש"הבית הלבן אומר שאין מעשי איבה, אבל אנחנו מוציאים 10 מיליון דולר ליום ושותפים למאמץ להפציץ את מאחזיו של קדאפי. לכן אי אפשר לטעון בהגינות שאנחנו לא נמצאים בעיצומן של פעולות איבה".


  חיילים אמריקנים לא נמצאים על קרקע לובית. מורדים בבנגזי (צילום: רויטרס)

   

  עיקר המחלוקת בסוגיית המבצע הצבאי בלוב מתרכזת בפעילותם של של מטוסים אמריקניים ללא טייס (מל"טים) שמפציצים את מאחזיו של השליט הלובי גם לאחר ה-20 במאי, כלומר מעל חודשיים של הפצצות. בבית הלבן אמרו כי נערכו בנושא התייעצויות רבות והתקבלו חוות דעת משפטיות, אך בסופו של דבר מדובר בהחלטה של הנשיא.

   

  בתחילת חודש אפריל החליט אובמה להעביר את האחריות לנאט"ו על האזור האסור לטיסה בלוב, כשהאמריקנים נטלו משימות של טיסות ביון ותדלוק מטוסים. כמו כן, חיילים אמריקנים לא נמצאים על קרקע לובית וכוחות לוביים אינם יכולים לירות לעבר חיילים אמריקנים.

   

  בינתיים, ממשלת לוב טענה היום כי בהתקפת כוחות נאט"ו הבוקר על בית בעיר הבירה טריפולי נהרגו חמישה אזרחים, בהם שני ילדים. לטענת הממשלה הלובית, מדובר בהוכחה נוספת לאכזריות שמגלות מדינות המערב.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "ההחלטה לצאת למלחמה של הנשיא בלבד". אובמה
  צילום: פיט סאוזה, הבית הלבן
  "הממשל מוציא 10 מיליון דולר מדי יום על הפצצת מעוזי קדאפי". ביינר
  צילום: AP
  "טבח בבני עמו בבנגזי". קדאפי
  צילום: AP
  מומלצים