שתף קטע נבחר

זמביה: הלך לעולמו הנשיא שהביא את הדמוקרטיה

פרדריק צ'ילובה היה האיש ששחרר את המדינה האפריקנית משלטון היחיד של המפלגה הסוציאליסטית אחרי 27 שנים, הנהיג בה רפורמות אזרחיות והידק את זכויות האדם. בשנים האחרונות סבל צ'ילובה מבריאות רופפת ובסוף השבוע מת בגיל 68

פרדריק צ'ילובה, האיש הביא לזמביה את הדמוקרטיה וכיהן כנשיאה במשך 10 שנים, הלך אתמול (שבת) לעולמו בגיל 68. צ'ילובה, שגובהו היה רק 1.50 מטר, סבל בשנים האחרונות מבעיות לב וכליות ויצא לעתים תכופות לטיפולים בדרום-אפריקה. הוא הותיר אחריו אשה ותשעה ילדים.

 

"בצער רב אני מודיע על מותו של נשיאנו האהוב. העם הזמבזי ופעילי זכויות אדם ברחבי העולם יחסרו אותו מאוד", אמר נשיא זמביה, רופיה בנדה, בהודעת אבל. עם פרסום ההודעה החלו המונים להגיע לביתו של צ'ילובה בפרבר של הבירה לוסקה כדי להביע את כאבם.


צ'ילובה ורעייתו. החל דרכו ככרטיסן נטול השכלה (צילום: AFP) 

 

צ'ילובה נולד ככל הנראה ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, שכנתה של זמביה מצפון. בנערותו עבד ככרטיסן באוטובוס וכאיש כפיים בטנזניה. הוא עבר להתגורר בזמביה מיד לאחר עצמאותה מהאימפריה הבריטית. למרות שהיה חסר השכלה לחלוטין, התקדם במהירות במערכת הציבורית והפך למזכ"ל לשכות המסחר - תפקיד אותו מילא במשך 17 שנה.

 

ב-1991 התמנה צ'ילובה לנשיא ושם קץ לשלטונות האוטוקרטי של קנת קאונדה, מנהיג המפלגה הסוציאליסטית ומייסד האומה הזמבזית. מיד עם כניסתו לתפקיד החל צ'ילובה ברפורמות פוליטיות והפך את זמביה לדמוקרטיה מרובת מפלגות, תוך שהוא זוכה לתמיכת האיגודים המקצועיים והמוסדות הדתיים. הוא זכה לתמיכת המערב גם בזכות הרפורמות שהנהיג בתחום זכויות האדם והשקיפות השלטונית.

  

תדמיתו של צ'ילובה נפגעה לאחר פרישתו מהנשיאות ב-2001, על-רקע חקירות שחיתות ארוכות שניהלו נגדו הרשויות.

 הוא הואשם בגניבת חצי מיליון דולר והועמד למשפט. צ'ילובה הכחיש לאורך כל הדרך את האישומים נגדו וטען כי יורשו, לוי מוונווסה, מנסה להשחית את מורשו באמצעות מסע הכפשה ובהטלת איסור עליו לעזוב את גבולות המדינה.

 

ב-2007 פסק בית משפט בבריטניה כי על צ'ילובה לשלם 58 מיליון דולר פיצויים על הסכומים שגנב במהלך תקופת שלטונו. ואולם, ב-2009 זוכה הנשיא לשעבר מהאישומים נגדו ואשתקד ביטלה גם ערכאה בזמביה את ההחלטה שקיבל בית המשפט הבריטי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צ'ילובה. נוקה משחיתות
צילום: רויטרס
מומלצים