שתף קטע נבחר

גפני: בעד גיוס חרדים, אם חילונים ילמדו תורה

חבר הכנסת הצהיר כי הוא בעד גיוס חרדים, אך זאת בתנאי שעל כל אברך שילבש מדים, יהיה צעיר חילוני שילמד תורה מבוקר ועד ערב. "התורה היא ההצדקה לקיום שלנו כאן", הסביר

הנה פתרון מקורי לגיוס חרדים: ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר בצהריים (יום א') כי הוא בעד גיוס חרדים לצה"ל, זאת בתנאי שעל כל צעיר חרדי שעוזב את הכולל, יהיה צעיר חילוני שלומד תורה מבוקר ועד לילה. 

 

 

גפני, שנשא דברים בכנס פורום קיסריה לכלכלה וחברה, הנערך במכללה למינהל בראשון לציון, אמר: "אני בעד שצעירים חרדים יתגייסו לצה"ל. אני בעד שתלמיד בן 18 מישיבת פוניבז' יפסיק ללמוד וייקח קיטבג, ייסע לבקו"ם ויתגייס ליחידה קרבית. אבל עם ישראל תמיד היה מחולק לכאלה שעבדו ונלחמו ולאלה שלמדו

תורה. התנ"ך, המשנה והמקורות מדברים כולם על חלוקה כזאת. לכן, אם תלמידים חרדים ילכו להתגייס לצה"ל, אז צריך שמספר שווה של צעירים בצפון תל אביב, צעירים חילונים, ילמדו תורה".

 

לדברי גפני, על הצעירים החילונים יהיה ללמוד תורה כל היום וכל הלילה, "כמו שתלמידים חרדים לומדים" - ובהמשך לכך תהה האם יהיה מי שיסכים לכך.

 

לשאלת ynet האם יהיה מוכן שהחילונים ילמדו תורה מזווית שאינה אורתודוכסית, כמו שמקובל במדרשות כמו "עלמא" ו"אלול", ענה גפני: "שילמדו באיזו זווית שהם רוצים, העיקר שיהיה מהבוקר ועד הערב". 

 

יו"ר ועדת הכספים ציין כי לימוד התורה הוא הכרחי, והוסיף: "התורה היא ההצדקה לקיום שלנו כאן. אחרת, מה אנחנו עושים כאן על אדמות של ערבים? הרי גם הקיבוצים של השומר הצעיר יושבים על אדמה ערבית, לא רק ההתנחלויות בשטחים. כולנו כובשים. הזכות היחידה שלנו להיות כאן היא שהקדוש ברוך הוא חילק ארצות, ולנו הוא חילק את פיסת הקרקע הקטנה הזאת כדי שנשמור על התורה".

 

לימוד תורה - זה נחשב?

הכנס, בהשתתפות כל בכירי המשק, מוקדש לנושא תעסוקת חרדים וערבים. גפני אמר שהמדינה צריכה להכיר בחינוך החרדי כהשכלה לכל דבר, ולחייב מעסיקים לקבל אנשים לעבודה על סמך השכלה תורנית. "עובדים חרדים, המעטים שמצליחים להתקבל לעבודה, הם בממוצע עובדים יותר טובים מעובדים רגילים, בגלל

כלי הלמידה שהם מקבלים בישיבה", הוא טען.

 

באופן מפתיע, גפני זכה לחיזוק מצד שר האוצר, יובל שטייניץ, שאמר: "באופן עקרוני, אני מסכים עם חבר הכנסת גפני. אני בעד הכשרה מקצועית לחרדים, והממשלה פועלת בעניין, אני בעד לימודי ליבה, כמו אנגלית ומתמטיקה, ובכל מקרה - לימודים חרדיים הם לימודים לכל דבר וצריך להכיר בכך, כי הם מכשירים אנשים ללמוד".

 

נוכחים אחרים באותו פאנל, כמו ח"כ חיים אורון (מרצ) וגם יועצו לשעבר של שטייניץ, עומר מואב, התנגדו לדברים בחריפות. אורון: "לימודי הליבה הם הדרך היחידה שכל המגזרים, ובעיקר המגזר החרדי, ישתלבו בשוק העבודה, ואם זה לא יקרה - כל הנתונים מראים שככל שהאוכלוסייה שלא לומדת לימודי ליבה תגדל, ואנחנו נלך ונידרדר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ גפני. אחד על אחד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים