שתף קטע נבחר
צילום: שאול גולן

נתניהו: נפעל לייבוא חלב ומוצריו מחו"ל

ניצחון נוסף למחאת הקוטג': נתניהו הודיע כי הנחה את שרי האוצר, התמ"ת והחקלאות להגיש המלצות בנוגע לפתיחת שוק החלב לייבוא. זמן קצר קודם לכן, הודיע מבקר המדינה כי יבדוק התייקרויות המוצרים. במקביל, דנה הכנסת במספר הצעות אי אמון בממשלה על רקע "גל ההתייקרויות". צפו

המחאה הציבורית עשתה את שלה: ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע בצהריים (ב') בישיבת סיעת הליכוד כי הנחה את שרי האוצר, התמ"ת והחקלאות להגיש לו עוד השבוע המלצות בנוגע לפתיחת שוק החלב בישראל לייבוא מוצרים מחו"ל. במקביל, הודיע מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס כי יבדוק את התייקרות מוצרי החלב שיצאו מהפיקוח.

 

סערת הקוטג'

 

נתניהו הגיש לחברי סיעת הליכוד טבלת מחירים המשווה בין מוצרים שניתן לייבא לארץ וכאלה שאין, ואמר כי "המוצרים שהיו חשופים לייבוא ירדו משמעותית בחמש השנים האחרונות מתחת למדד. במחירים הגבוהים בראש הרשימה נמצאים מוצרי החלב. ייתכן ופתיחת השוק תהיה הדרך להפחתה במחירים ולהקלה על המצוקה". שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים: "אני מברך את ראש הממשלה על ההחלטה. שיהיה במזל טוב. לא מדובר בפתיחת שוק – רחוק מזה, אלא רק בבדיקה ראשונית".


לצפייה בגרף בגודל מלא

 

בצהריים התכנסה מליאת הכנסת לדיון בהצעות אי אמון של סיעות קדימה, מרצ, עבודה, חד"ש, רע"מ-תע"ל ובל"ד. הנושאים: כישלון ממשלת נתניהו בתחום הכלכלי גורם לעליות מחירים בכל ענפי המשק (קדימה); גל ההתייקרויות במשק (מרצ - העבודה); גל ההתייקרויות במשק - התייקרות מוצרי החלב והכוונה להעלות את מחירי התחבורה הציבורית" (חד"ש - רע"מ-תע"ל - בל"ד). צפו בשידור החי.

 

אתמול אמר שר האוצר יובל שטייניץ כי יפעל ל"החלת חוק ההגבלים העסקיים גם על המגזר החקלאי". השר שהתייחס לחרם הקוטג' בכנס בפורום קיסריה במכללה למינהל בראשון לציון אמר: "קיבלנו כבר החלטה ונעביר אותה בכנסת". בנוסף, הוא הדגיש כי במשרדו בודקים את רמות המחירים ושוקלים להסיר חסמים לייבוא מוצרי חלב ולא שוללים הטלה של פיקוח מחירים. במקביל, ועדת העבודה של הכנסת מקיימת.

 

גם נגיד בנק ישראל סטנלי פישר התייחס היום לנושא ואמר כי "יש גל של פופוליזם. זה נוגע לדברים נוזליים: קודם זה היה מים, אחר כך דלק ועכשיו קוטג'" – כך אמר בצהריים (ב') נגיד בנק ישראל סטנלי פישר שהתייחס לחרם הצרכנים על הגבינה הגבשושית . פישר שאמר את הדברים בכנס פורום קיסריה לכלכלה וחברה המתקיים במכללה למינהל בראשון לציון הוסיף כי "השורה התחתונה היא שאנשים באים לירושלים ומבקשים שהיא תנזיל להם כסף".

 

פישר אמר בנאומו: "שמעתי את כל הטענות שעלו עכשיו על הנושא של הגבינות. אני רוצה להגיד דווקא, שאם אתה מגביל את המשק מייבוא, אתה בהכרח גורם להעלאת מחירים. אז נכון שכל אחד רוצה להגן על הענף שלו, ובשיעור בשנה א' בכלכלה היה לי מרצה שאמר ש'המונופוליסט הוא לא איש רע, הוא רק מגן על העסק שלו'.

 

  • הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet כלכלה וצרכנות

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מנהיגות או כניעה ללחץ?
צילום: AFP
מומלצים