שתף קטע נבחר

דני רוזן לנתניהו לקראת דו"ח הכרמל: פטר את ישי

תגובה קשה מצד בן זוגה של אהובה תומר לדו"ח מבקר המדינה, שבדק את אירועי השריפה בה נספו 44 בני אדם. הדו"ח צפוי להטיל אחריות אישית על הדרגים הגבוהים ביותר בקרב שרי הממשלה. דני רוזן: "אין ספק לגבי אחריותו של אלי ישי. הוא חוזר על עצמו כמו מנטרה, אבל דבריו לא מחזיקים מים"

ישי, שטייניץ ואפילו נתניהו - על הכוונת של לינדשטראוס ושל משפחות נספי הרוגי השריפה בכרמל. דו"ח מבקר המדינה, מיכה לינדשטראוס, שבדק את אירועי השריפה בכרמל, צפוי להיות חריף ולטפס עד לשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. המשפחות השכולות לא נשארות אדישות. הבוקר (יום ג') אמר ל-ynet דני רוזן, ששכל את זוגתו, אהובה תומר, באסון: "הדרישה שלי היא שישי יתפטר מתפקידו והדרישה השנייה היא שנתניהו יפעיל את סמכותו ויעביר אותו מתפקידו".

 

חצי שנה לאחר השריפה הקטלנית, במהלכה נהרגו 44 בני אדם, אמרו ל-ynet גורמים במשרד המבקר כי הדו"ח - שיתפרסם רק בעוד מספר חודשים - צפוי להיות חריף ולחשוף פגמים קשים מאוד בקרב האחראים. לדבריהם, ייתכן ולינדנשטראוס יטיל אחריות אישית ומיניסטריאלית על הדרגים הגבוהים ביותר בקרב שרי הממשלה. על פי משרד המבקר, צעדים מידייים יינקטו בסמוך להגשת טיוטות הדו"ח, כדי לשפר את מצב שירותי הכבאות ככל האפשר.


אזור השריפה במבט מהאוויר (צילום: אלון חיים)

 

דני רוזן הביע תקווה שהציבור יידע לשפוט ולא יאפשר לשר ישי "להמשיך להחזיק בקרנות המזבח ולשמש כשר במדינת ישראל. מאידך אני מקווה שראש הממשלה לא ינהג כלפיו על פי המנון הלח"י האומר כי 'משורה ישחרר רק המוות' וימהר לשחרר אותו מתפקידו כשר הפנים".

 

רוזן, שהגיש עתירה לבג"ץ נגד ישי והתפרץ לעברו בערב הזיכרון להרוגי האסון, הגיש למשרד מבקר המדינה חומרים שאסף בעקבות המחדל. לדבריו, הניסיונות של שר הפנים לתרץ את חוסר המעש "לא מחזיקים מים. הוא חוזר על עצמו כמו מנטרה שהוא היה זה שהתריע, דרש וביקש. בחלק המקרים זה אולי נכון, אבל לא מוריד מאחריותו האישית, כי כל דרישותיו נאמרו בלשון רפה והוא לא נקט שום עמדה מחייבת בעניינים האלו". 

 

"אני יכול לומר בוודאות מלאה שאין ספק לגבי אחריותו של אלי ישי", אמר רוזן, "אין ספק שהתמונה העגומה היתה שונה, אם היה דואג למלא את תפקידו כפי שאמור שר במדינת ישראל עם אחריות ציבורית".

 

"איך יכול להיות שלא היינו מוכנים?"

סימה יפרח מקריית חיים, אמה של צוערת השב"ס איילה יפרח שנספתה אף היא באסון, אמרה כי הממצאים הצפויים מצביעים על סימפטום קשה בציבוריות הישראלית. "מה שקרה בשריפה הוא מחדל, וגם היום אין אף שר במדינת ישראל שקם ולוקח אחריות ומבצע - עוד לפני האסון הבא. עד שלא קורה אסון נורא אף אחד לא מתעורר", אמרה יפרח.

 

לדבריה, תוצאות השריפה הוכיחו כי ההתרעות לאורך השנים אכן עלולות להתרחש. "הכבאים הגיעו למקום כשעוד היתה שריפה קטנה, ובתוך כמה דקות הם כבר לא יכלו להשתלט עליה. אין להם את הכלים והאמצעים. שמענו אחר כך את חוסר האונים. הבת שלי התקשרה מהאוטובוס להזעיק עזרה, אהובה תומר קראה גם היא לעזרה - ואף אחד לא הגיע. אף אחד לא יכול היה לעזור. ואנחנו הרי מדינה מוכת שריפות. תראו מה קורה בגולן. כל שנה נשרפים פה עשרות אלפי דונם. איך יכול להיות שלא היינו מוכנים? אם היתה יותר היערכות, ותגובה יותר מהירה, הרי כל האסון הזה היה נמנע".


השריפה בכרמל. אלמנתו של דני חייט: "לא מחפשת אשמים" (צילום: AP)

 

המסקנות הקשות הצפויות בדו"ח לא ניחמו את חופית חייט, אלמנתו של הכבאי דני חייט, שנספה בשריפה. "מבחינתי, זה לא משנה מי אחראי לאסון. הדבר החשוב ביותר הוא שהדו"ח ישמש להפקת לקחים, כדי שהמסקנות ייושמו ולא יתרחשו אסונות נוספים שכאלה". חייט הוסיפה כי הרבה פחות חשוב לה למצוא את האשמים. "העיסוק במי שאשם, למה וכמה, לא תורם לי דבר", הבהירה.

 

שר הפנים אלי ישי ושר האוצר יובל שטייניץ עלולים לעמוד במוקד הדו"ח הקשה והאחריות המיניסטריאלית לאסון עשויה לכלול גם את משרד ראש הממשלה. על פי תוצאות הבדיקה, תקציבים יעודיים שקיבל ישי לטיפול בנושא הכבאות נתקעו במשרד האוצר, עניין שסיכן, על פי המבקר, את תושבי ישראל. לינדנשטראוס שמע כבר את גרסתם של ישי ושטייניץ לאירועים, ולפי גורמים במשרדו, ייתכן וגם נתניהו עצמו יזומן כדי לשטוח את גרסתו כראש הממשלה.

 

בדו"ח קודם שפירסם המבקר בנושא כבר בשבוע בו כובתה השריפה, טען לינדנשטראוס כי "מדינת ישראל הפקירה את אזרחיה". בדיקת היערכות שירותי הכבאות וההצלה בשעת חירום הביאה את לינדשטראוס לייחוס כשל ארגוני לשר

הפנים ומחדל תקציבי לשר האוצר. כעת, הבהיר משרדו כי הדו"ח הצפוי יהיה חריף ביותר, ויכלול מסקנות דומות ואף למעלה מכך. בשבועות הקרובים צפוי המבקר לשלוח טיוטות לגורמים השונים המעורבים בפרשה ולקבל את עמדתם בנושא.

 

במהלך בדיקתו, בחן המבקר את אירוע שריפת אוטובוס הסוהרים על כל היבטיו. בנוסף, בדק את סדרי החילוץ, מוכנות שירותי הכבאות ופעילות הכוחות בשטח. לינדנשטראוס אף עסק בסוגיית הכיבוי האווירי, כולל שיתוף הפעולה הבינלאומי שליווה את אירועי השריפה.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "מאז השריפה לא התקיימה שום פגישה ושום שיחה בין המבקר ואנשיו לבין שר האוצר בנושא הכבאות והשריפה בכרמל".

 

בהכנת הידיעה השתתף אחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו עם משפחות הנספים. האחריות תגיע עד למעלה?
צילום: גיל יוחנן
אזור השריפה. כשל ארגוני ומחדל תקציבי
צילום: חגי אהרון
מבקר המדינה מסייר בכרמל
צילום: אבי ברומברג, דובר המועצה האזורית חוף הכרמל
מומלצים