שתף קטע נבחר

רעב מסוכן: איך חילצו סוסה שנפלה לפח אשפה?

טירון מגולני הבחין במקרה בסוסה שנלכדה בתוך פח "צפרדע" גדול בסמוך לבסיס הטירונים ברמות מנשה. למקום הוזעקו מתנדבי יחידת הפרשים מבנימינה, שוטרים מתחנת עירון ונהג טרקטור מכפר קרע. "הסוסה ניסתה להגיע לירקות ונפלה פנימה", אומרים המחלצים. "היה לה מזל גדול"

שיתוף פעולה בין חייל גולני, מתנדבי יחידת הפרשים בשלוחת המשטרה בבנימינה, שוטרים מתחנת עירון ונהג טרקטור מכפר קרע, הציל את חייה של סוסה משוטטת שנפלה לתוך פח אשפה גדול.

 

חייל טירון בגולני, שהיה בדרכו לבסיס הטירונים באזור רמות מנשה, הבחין בתחילת החודש בסוסה לבנה גדולה, שנלכדה בתוך המכולה ללא יכולת תזוזה. "החייל לא התעלם ממצוקת החיה והפעיל את קשריו האישיים עד שהצליח להגיע לפקחי רשות הטבע והגנים באזור יהודה, שעדכנו אותי על הסוסה הפצועה", אומר ל-ynet דדי קבסה, מפקד יחידת הפרשים במשטרת זכרון יעקב ובעל מרכז לרכיבה טיפולית בסוסים בזכרון יעקב.

 

קבסה נפגש עם החייל בשטח ובחן את מצבה של הסוסה. "היא סוסה בוגרת וגדולה שהיתה בהלם מהמצב שלה. בפח היתה אשפה רבה ושאריות של מזון, בעיקר ירקות. לפי השפשופים ברגליים שלה, אני מעריך שהיא הכניסה את הראש ואת הרגליים הקדמיות לתוך "הצפרדע" ונפלה פנימה", הוא מציין. "באזור מסתובבים סוסים רבים ללא בעלים והם נוהגים לחפש אוכל בפחים".

 

 

למקום הגיעה תוך זמן קצר ניידת משטרה מעירון לטפל במקרה. "היה ניסיון להזעיק את כיבוי האש, אך הם טענו שאין באפשרותם להגיע ואין להם ציוד מתאים לניסור הפח הגדול או לחילוץ הסוסה", טוען קבסה. "היינו חייבים למצוא כלי מכני כבד כדי להוציא אותה. למזלה, השוטר מתחנת עירון, הצליח לאתר נהג טרקטור מכפר קרע שנרתם לעזור לנו". 

 

"הסוסה הגיעה לאכול ירקות מהפח ונפלה פנימה"

קבסה מציין כי בפרק הזמן בו ניסו למצוא עזרה מכנית כבדה לסוסה, היא נותרה במשך כשעתיים יחד עם החייל בשטח. הוא דיווח זאת למפקדיו והם אישרו לו להישאר במקום כדי לעזור לסוסה בזמן שאנחנו עזבנו את המקום כדי לאתר טרקטור מתאים לחילוץ", הוא מציין. "הוא נתן לה מים והרגיע אותה".

 

 

למקום הוזעק גם ביל וודלי, האחראי על שימור חיות הבר ברמת הנדיב ומתנדב ביחידת הפרשים. בעזרת ציוד לקשירת סוסים וכננת גרירה ברכבו של וודלי, יצא לדרך מבצע חילוץ הסוסה.

 

"אני מעריך כי הסוסה מצאה ירקות בתוך פח האשפה ומאוד רצתה לאכול אותם. היא הכניסה את הרגליים הקדמיות כדי להיכנס לעומק המכולה ובגלל השיפוע החד, נפלה פנימה ולא יכלה לצאת", אומר וודלי.

 

"אחרי שקשרנו את הרגליים שלה, יכולנו לתת אור ירוק לנהג הטרקטור כדי שירים את הפח בזווית, כדי שהסוסה תיפול החוצה".

 

בזמן שהטרקטור הרים באיטיות את פח האשפה, וודלי משך באיטיות את הסוסה באמצעות ציוד הגרירה שלו ברכב. "בכל הזמן הזה פחדתי שהיא תנסה להוציא את הראש שלה מאחד הפתחים ותיפצע, אבל זה עבר חלק. היא יצאה כמו בהמלטה של חיה מתוך הפח", הוא מסביר.
 
צילום: ביל וודלי

 

 

קיבלה טיפול רפואי ושוחררה בחזרה לדרכה

רגע לאחר שהסוסה נחתה על האדמה, היא זכתה למים וטיפול ראשוני מקרב וודלי וקבסה. "היו לה שפשופים, היא היתה מעט בהלם וחיטאנו לה את הפצעים. זו סוסה חזקה, בוגרת ועמידה מאוד", מוסיף קבסה. "לא היו לה הרבה סיכויים לשרוד בחום הכבד ללא מזון ומים ובטח שלא להתמודד עם חיות טרף בלילה".
 
החשש של המחלצים היה כי בעקבות השהייה הארוכה של הסוסה ללא תנועה בתוך הפח, השרירים שלה היו נתפסים.
 
"הסוסים הם בעלי חיים גדולים שחייבים להיות כל הזמן בתנועה ומה שהדהים אותנו, הוא שהחייל לקח על עצמו לאושש את הסוסה והוליך אותה במשך 20 דקות כשהוא מקבל תמיכה מלאה ממפקדיו. כשהם חזרו, הסוסה התאוששה ושוחררה לדרכה".

 

לדברי קבסה, "יש כאן עדר של סוסים חסרי בעלים, שמשוטטים ומחפשים גם מזון בפחי צפרדע גדולים. הפעם זה נגמר במזל גדול לסוסה. נקווה שהיא למדה את הלקח ולא תכניס את הראש בפעם הבאה למקומות מסוכנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לכודה בפח האשפה
צילום: ביל וודלי
בדרך החוצה בכוחות משותפים
צילום: ביל וודלי
מומלצים