שתף קטע נבחר

הכנסת: שלילת זכויות ח"כ זועבי - צעד מידתי

בתשובה לעתירה נגד שלילת זכויותיה, כתב היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, כי "הוכח שזועבי מתכוונת להמשיך בפעילות החורגת ממתחם הלגיטימיות"

"החלטת הכנסת לשלול חלק מזכויותיה של חברת הכנסת חנין זועבי נעשתה בסמכות והיא מידתית וסבירה". כך השיב היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, בתשובתו לבג"ץ בנוגע לעתירות שהוגשו נגד המהלך.

 

בחודש יולי החליטה הכנסת לשלול חלק מזכויותיה של ח"כ זועבי מבל"ד, בהן קבלת דרכון דיפלומטי, יציאה מהארץ ללא הגבלה והשתתפות בהוצאות משפטיות. ההחלטה לשלול חלק מזכויותיה באה בעקבות השתתפותה של חברת הכנסת במשט לעזה לפני יותר משנה, דבר שעורר את זעמם של רבים מחברי הכנסת בייחוד אלה בקרב הימין, ונסיעתה ללוב.

 

זמן קצר לאחר מכן, עתרו ח"כ זועבי בעצמה, ארגון עדאלה והאגודה לזכויות האזרח נגד החלטת הכנסת וטענו כי היא מנוגדת לחוק החסינות. כמו כן, חברי הכנסת איתן כבל, עמי אילון, טל זילברשטיין ועמרם מצנע הגישו עתירה דומה.

 

בעקבות זאת, הוציא בג"ץ צו על תנאי נגד הכנסת והורה לה לנמק את החלטתה בדבר שלילת זכויותיה של ח"כ זועבי. בתשובה, שהגישו היועץ המשפטי לכנסת ועוזרו עו"ד גור בליי, כתבו כי "הליך נטילת זכויות מחבר כנסת הוא הליך יוצא דופן ובעל משמעות עקרונית החורג מפעילותה הרגילה של הכנסת ונדיר שהכנסת עושה בו שימוש".

 

"נטילתן יכולה לסייע במניעת ביצוע פעולות דומות"

הם ציינו כי פעולות מחאה הן דבר לגיטימי, אך הדגישו: "ספק רב אם כך הדבר כאשר ח"כ זועבי משתתפת במשט, שנועד להפר את הסגר הימי שהטילה ישראל על רצועת עזה ובמיוחד נוכח העובדה שצה"ל הזהיר את משתתפי המשט כי מעשיהם מהווים הפרה של סגר ועליהם לחזור על עקבותיהם והם לא עשו

כן".

 

עו"ד ינון ועוזרו הבהירו כי פעילותה של חברת הכנסת פסולה גם בשל העובדה שהמשט בו השתתפה אורגן על-ידי ארגון IHH, שהוצא מחוץ לחוק על-ידי שר הביטחון. "הסמכות ליטול מחבר כנסת זכויות יתר, שלפי חוק החסינות קיימת ועומדת לכנסת וזו עשתה כן במקרה זה, נוכח אופיו החריג ומשום שהוכח כי ח"כ זועבי מתכוונת להמשיך בפעילות שרוב חברי הכנסת סבורים כי היא חורגת ממתחם הלגיטימיות של פעילות חברי הכנסת".

 

לדבריהם, "הפעלת הסמכות במקרה זה נעשתה בהתאם לכללים שהתווה בית המשפט ובצורה מאוזנת ומידתית, תוך שמירת מרחב הפעולה הפוליטי הלגיטימי של ח"כ זועבי ונטילת זכויות שאין להן משמעות מעשית רבה, אך נטילתן יכולה לסייע במניעת ביצוע פעולות דומות על-ידה בעתיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זועבי. שלילת זכויותיה - סבירה
צילום: גיל יוחנן
עו"ד ינון. "זועבי הפרה את הסגר"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים