שתף קטע נבחר

אובמה: הנסיגה מאפגניסטן מתחילה, נשקיע בבית

בנאום לאומה, אחרי יותר מ-10 שנות מלחמה, הודיע נשיא ארה"ב כי עד סוף השנה יסיימו עשרת אלפים חיילים את משימתם באפגניסטן וישובו הביתה. עד סתיו 2012 ייסגו עוד 23 אלף חיילים. "יותר ממחצית מהנהגת אך-קאעידה חוסלה"

אחרי 10 שנות לחימה, הנסיגה יוצאת לדרך: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הודיע הלילה (יום ה') כי עשרת אלפים חיילים אמריקנים יחזרו מאפגניסטן למולדתם החל מהחודש הבא ועד סוף השנה, ועוד 23 אלף חיילים ייסגו מהמדינה עד לסתיו 2012. מדובר בסדר הכוחות שעל שיגורו לאפגניסטן הורה אובמה לפני כשנה וחצי, במסגרת המאמץ האמריקני להביא למיגור כוחות הטליבאן ואל-קאעידה. 

 

בנאום לאומה מהבית הלבן אמר אובמה כי הסגת הכוחות תימשך עד שנת 2014, אז תשנה המשימה האמריקנית באפגניסטן את פניה מלחימה לתמיכה בכוחות האפגניים.

 הממשל האמריקני מעוניין לבצע את הנסיגה בהדרגה תוך המשך אימון כוחות מקומיים והעברת סמכויות אליהם, ובמקביל לניסיונות להגיע להסכם פוליטי עם הטאליבן כארגון ועם לוחמים הפורשים ממנו ביוזמתם.

 

"ברור לנו שלא יהיה שלום בלי הסדר פוליטי באפגניסטן", אמר אובמה אך הבהיר שאין זה תפקידה של ארה"ב לתקן את אפגניסטן. "אחרי עשור של הוצאת טריליוני דולרים על מלחמה, בזמן של חובות גוברים וקשיים כלכלים, עכשיו הזמן להשקיע במשאב הגדול ביותר של אמריקה - באנשים שלנו. אמריקה - הגיע הזמן להתמקד בבניית האומה שלנו כאן בבית", אמר אובמה..

 

דבריו של נשיא ארה"ב באים על-רקע התנגדות הציבור האמריקני להמשך הנוכחות האמריקנית באפגניסטן, העולה למשלם המסים סכום דימיוני של 2 מיליארד דולר בשבוע. סקר אחרון של מכון המחקר "פיו" מצביע על-כך ש-56% מהאמריקנים מעוניינים בהוצאת החיילים מהמדינה שסועת הקרבות. אובמה הזכיר לציבור כי הפלישה לאפגניסטן באה בעקבות פיגועי 11 בספטמבר וציין כי שם היתה המלחמה האמיתית של ארה"ב, אך זו הוסטה שנתיים לאחר מכן לעיראק.

 

אובמה הצהיר כי צבא ארה"ב מצליח בבלימת של הטליבאן וסיפר כי לאחרונה חוסלה יותר ממחצית ההנהגה הבכירה של אל-קאעידה וכי הארגון נמצא תחת לחץ כבד ביותר. בעיראק, לדבריו, נמצאת ארה"ב על סף סיום הוצאת 100 אלף חיילים. הוא ציין כי העברת כל הסמכויות לשלטון המקומי במדינה תסתיים עד סוף השנה.

 

באפגניסטן שוהים נכון להיום 100 אלף חיילים אמריקנים ו-40 אלף חיילים אירופים הפועלים במסגרת כוחות נאט"ו. כוחות הביטחון האפגנים מונים 100 אלף איש, לדברי אובמה הממשל כבר התחיל בהעברת הסמכויות לידיהם בכמה מחוזות. עוד אמר אובמה כי בשנה הבאה תכונס בשיקגו ועידה של נאט"ו כדי לדון בעתידה של אפגניסטן ביום שאחרי נסיגת הכוחות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. מתמקדים בבית
צילום: AFP
חיילים אמריקנים באפגניסטן
צילום: AFP
מומלצים