שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ויזה לארה"ב: אתם שאלתם, הקונסול השיב

  תהליך הוצאת הויזה לארה"ב גורם לרבים כעס של ממש על הידידה הגדולה עם הנהלים הקשוחים. הקונסול אנדי פארקר השיב לשאלות גולשי ynet, ונראה שהנהלים לא ישתנו בקרוב

  ישראלים רבים שמעוניינים לטוס לארה"ב נתקלים בנהלים הקשוחים של שגרירות ארה"ב בארץ בכל הקשור למתן אשרות כניסה (ויזות). בשנים האחרונות נראה כי הדבר מעורר כעס בקרב נוסעים רבים שמנסים להוציא ויזה לארה"ב, ומנגד - הרשויות במעצמה מתרצות את דרך הטיפול הגורפת באותם עברייני הגירה שבכל זאת מצליחים להגיע לארה"ב, חלקם לצורך עבודה ללא היתר.

   

  • כל הטיפים לחופשה: דרכון, ויזה, וצרות אחרות

   

  לקראת עונת הנסיעות, וכדי להבהיר כמה נקודות עקרוניות, אירחנו בפורום ynet את הקונסול הכללי של ארה"ב, אנדי פארקר. ליקטנו עבורכם כמה סוגיות מתוך עשרות השאלות והתשובות בפורום.

   

  אתה קשור לישראל? תוכיח

  הגולש גיא סיפר שהשתחרר מהצבא לפני שנה, ומאז עובד במשרה מלאה. ברצונו לטוס בפברואר בשנה הבאה לטיול בן 3 שבועות בארה"ב. "מה הסיכוי שלי לקבל

  ויזה?", תהה, ואמר ששמע על מקרים רבים דומים שבהם סורבה בקשתם של חיילים משוחררים לויזה.

   

  "אנו מבינים את הבעיה של הצעירים בקבלת ויזה", השיב הקונסול פארקר, "אך מספר רב של צעירים עוסקים באופן לא חוקי בעבודה בארצות הברית לכן לא ניתן להנפיק ויזה לצעירים אשר לא יכולים להראות שיש להם מספיק קשרים חזקים למדינת ישראל". הקונסול אמר כי בראיון – על המועמד לקבלת ויזה לבסס את מעמדו מול הקונסול המראיין. "אנו מצפים שתיהיו כנים בראיון בשגרירות", סיכם.

   

  הגשת מסמכים? זה לא מספיק

  משה ליבוביץ שאל: "האם המראיין בקונסוליה לא אמור לבדוק מסמכים שמוגשים לו? בתי אמורה להצטרף לטיול משפחתי. לכולנו יש ויזות. הויזה שלה פגה. היא השתחררה לפני חודשיים. בתי הביאה מסמכים מהבנק, יש לה מכונית משלה וגם היתה בארה"ב מספר פעמים, אפילו תוך כדי השירות. המראיינת אמרה שאין לה צורך לבדוק ובתי לא תקבל ויזה.

   

  "אנחנו מראיינים אנשים, לא מסמכים" השיב הקונסול הכללי, "מסמכים יכולים להיות כעזר, אך נטל ההוכחה של קשרים חזקים לארץ הוא על מבקש הויזה".  


  טפסים, אגרה וראיונות. שגרירות ארה"ב בת"א (צילום: ירון ברנר)

   

  הבקשה סורבה? תגיד שלום לאגרה

  מישל תהה: " עם כל הכבוד לכם באמריקה, ביקשתי ויזה עבור ביתי ולא אושרה. שילמנו מעל 500 שקל . השאלה היא , מדוע לא מחזרים את הכסף או חלק מהכסף? זה המון כסף".

   

  הקונסול לא היה איש בשורות בנושא זה: "האגרה היא עבור בקשת הויזה ולא עבור הנפקת הויזה, לכן אין החזר כספי".

    

  גנבו לך את הויזה? שלמי אגרה ותתחילי מחדש

  תמי שאלה: "ברשותי היה דרכון עם ויזה בתוקף. במהלך טיול בבריטניה נגנב הדרכון שלי והגשתי על כך מסמכים למשטרת לונדון.

  השאלה שלי היא מה ניתן לעשות בנושא הויזה שהיתה לי בדרכון שנגנב עתה עם הפקת הדרכון החדש שלי?".

   

  "על מנת לקבל ויזה בדרכון החדש, עליך יהיה להגיש בקשה לויזה", השיב הקונסול פארקר. "לצערנו, לא ניתן לשחזר את הויזה שהייתה לך בדרכון שנגנב. הבקשה החדשה לויזה תהיה כרוכה בתשלום עבור אגרת הויזה וראיון אישי עם הקונסול. על מנת שנוכל לעדכן את אובדן הדרכון ולמנוע שימוש לא חוקי בויזה שנגנבה, נא להביא אישור ממשטרת לונדון".

    

  הויזה נרטבה? שלם אגרה ותתחיל מחדש

  הגולש ניצן כתב: "לפני כשנתיים חידשתי את הויזה שלי בפעם השנייה. וקיבלתי ויזה לעשר שנים. לפני חודש במהלך טיול בברצלונה נרטב הדרכון שלי. הדרכון לא נהרס אך הויזה נראית מעט מטושטשת. האם ישנו צורך לעבור את כל הליך הוצאת הויזה מחדש?"

   

  הקונסול השיב: "משום שהויזה שלך ניזוקה, עליך להגיש בקשה לויזה חדשה. כן, יש צורך לעבור את התהליך מחדש כלומר, לשלם את האגרה ולהגיע לשגרירות לראיון אישי.

   

  גולש זועם אחר הגיב: "רק בגלל התשובה הזו, היינו צריכים להפסיק לנסוע לארה"ב. היום בעידן המחשב, אין שום בעיה לראות 'אצלכם' האם לפלוני יש ויזה בתוקף או לא, הנייר המודבק בקרטון, עוד ניתן לזיוף".

    

  ויזה לכל החיים? אין דבר כזה

  אילן שאל: "ברשותי ויזה לכל החיים שקיבלתי ב- 1993. האם יש צורך בויזה חדשה?"

   

  "ויזות לכל החיים בוטלו באופן גורף בשנת 2004, לכן אינן תקפות עוד לנסיעה. עליך להגיש בקשה לויזה מחדש", השיב הקונסול.

   

  המשפחה שנקרעה: כל בן 18 אדון לעצמו

  הגולש לאון בן שוהם כתב: "אנחנו משפחה של חמש נפשות. תיכננו לצאת לטיול במערב ארה"ב בספטמבר, טיול שחיכינו זמן רב עד שכל הילדים יסיימו צבא. שני ילדים לא קיבלו ויזה, מה שיגרום לכך שהטיול לא ייצא לפועל עקב הפיצול שגרמתם למשפחתי. לא הוגן להתייחס לכל הצעירים כעברינים פוטנציאליים שיש להם כוונות לעבוד בארה"ב ולהעניש אותם בצורה קולקטיבית בסירוב לתת ויזה".

   

  הקונסול הכללי השיב לשאלת הפיצול המשפחתי הכפוי: "כשמשפחה מבקשת ויזה, כל מבוגר מעל גיל 18 צריך לעמוד בקריטריונים בכוחות עצמו. אנו מעריכים כל בקשה על פי קשריהם למדינת ישראל וכל מבוגר מעל גיל 18 צריך להוכיח את הקשר שלו למדינת ישראל באופן עצמאי".

   

  הטיול הקודם התארך, אני בסכנה?

  הגולשת ליאור סיפרה שלפני 6 שנים הייתה בארה"ב בטיול עם בעלה. "חסכנו הרבה כסף לטיול וחצי שנה לא הספיקה לכל המקומות שרצינו לראות, ולכן הגשתי בקשה להערכה אך קיבלתי תשובה שלילית. נשארתי בכל זאת בארה"ב והמשכנו את הטיול לעוד כמה חודשים.

  כשיצאנו מארה"ב אף אחד לא שם לי "חותמת שחורה" או אמר לי משהו על כך. רציתי לדעת האם אוכל בעתיד להיכנס לארה"ב (הויזה תקפה ל-10 שנים)".

   

  "אם הויזה תקפה הנך יכולה לנסוע לארצות הברית עם אותה ויזה", השיב הקונסול, אך סייג: " עליך לדעת שמשרד ההגירה בכניסה לארצות הברית רשאית לחקור את נסיבות השהייה היתרה וירצה לדעת מהן הסיבות, מכיוון שהם יכולים לראות את ההיסטוריה שלך בארצות הברית. לכן ההחלטה על מתן אישור כניסה בידיהם. אנו ממליצים שתיהיו כנים בתשובתכם לקצין ההגירה".

    

  התיישנות על עבירות הגירה קלות

  הגולשת יעל כתבה: "ביקורי האחרון בארה"ב היה לפני כעשרים שנה. קיבלתי ויזת כניסה לארה"ב (ויזת תייר) וויזת שהייה לשלושה חודשים. נשארתי בארה"ב כארבעה חודשים וחצי (חודש וחצי מעל התקופה שהוקצבה לי ע"י פקיד ההגירה). האם זה עלול לפגוע בזכאותי לויזת תייר חדשה במידה וארצה לבקר בארה"ב שוב?"

   

  הקונסול השיב: "עבירות ישנות על החוק יכולות להשפיע אם הן רציניות. עבירה כגון שהיית יתר של 1.5 חודשים לא אמורה להשפיע על החלטת הקונסול".

    

  הדרכון ישן, הויזה עדיין בתוקף: מה עושים?

  הגולש שי ביקש לדעת: " יש לי ויזה לארצות הברית עד 2016 והדרכון שלי פג תוקף בקרוב. הגשתי בקשה לדרכון חדש ואני אמור לטוס לארצות הברית באוקטובר. האם עלי להוציא שוב ויזה חדשה למרות שהיא בתוקף או לטוס עם 2 דרכונים?".

   

  הקונסול פארקר השיב: "אתה רשאי לטוס לארה"ב עם הויזה שלך כל עוד היא בתוקף וכל עוד היא לא ניזוקה. עליך לטוס עם שני דרכונים - הדרכון שבו הויזה התקפה והדרכון החדש".

   

  ידידות בע"מ: עובדי העגלות הישראלים אשמים

  הגולש יהודה פנה בשאלה ישירה: "מדוע ישראל לא זוכה לפטור בויזה לארה"ב למרות כל המילים הגבוהות בדבר
  ידידות עמוקה ושותפות גורל? מן הראוי שידידות טובה - ואין לארצות הברית ידידיה טובה יותר מישראל - תראה גם בשטח".

   

  מתשובת הקונסול עולה כי עברייני ההגירה הישראלים הם האחראים לכך: "נשמח לראות שישראל תהיה חלק מהמדינות הפטורות מויזות, אך ישראל עדיין לא עומדות במספר קריטריונים הנדרשים על פי החוק. אחוז הסירובים לויזות הוא תוצאה של ישראלים השוהים ועובדים בארה"ב באופן לא חוקי, בעיקר בתעשיית העגלות".

    

  במהלך הארוח החי בפורום עלו עוד שאלות רבות בנושא, חלקן עסקו במקרים פרטניים. אם ברצונכם לקרוא את כל השאלות והתשובות – היכנסו לכאן

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יש תשובות. הקונסול הכללי אנדי פארקר
  צילום: מתי שטרן, שגרירות ארה"ב
  מומלצים