שתף קטע נבחר

בני משפחת שליט קשרו עצמם: "גלעד סובל יותר"

קרוביו של גלעד שליט יצאו במחאה חריגה עם ציון 5 שנים לחטיפתו: נועם, אביבה, יואל וחברתו יערה פרצו למתחם בית ראש הממשלה וקשרו עצמם באזיקונים ושלשלאות ברזל. "אנחנו משפחה בשבי כבר 5 שנים, נישאר כאן כמה שנצטרך", אמר נועם

אחרי 5 שנים של דיבורים, עברה משפחת שליט למעשים חריגים: נועם, אביבה, יואל שליט וחברתו, יערה וינקלר, פרצו הערב (שבת) למתחם בית ראש הממשלה וקשרו את עצמם בשלשלאות ברזל ובאזיקונים אחד לשני. האב נועם הסביר את מעשיהם ואמר ל-ynet: "אנחנו משפחה בשבי כבר 5 שנים, נישאר כאן כמה שנצטרך".

 

לארבעה הצטרפו גם הסב, צבי שליט, ושלוש האחיות של אביבה. במקביל, מחוץ למתחם מפגינים מאות אנשים שקוראים לנתניהו לשחרורו המידי של החייל החטוף. "גלעד עכשיו יושב במצב הרבה יותר גרוע מאיתנו בעזה ואנחנו מוחים", אמר יואל שליט בעודו אזוק. "אנחנו למעלה משנה נמצאים כאן באוהל, ואנחנו רוצים שישמעו את הקול שלנו. אנחנו נדאג שזה יעזור, לא נרפה". אביבה הוסיפה: "חמש שנים זה די והותר לעשות משא ומתן ולהחזיר את גלעד".

 

נועם שליט התייחס להכרזתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביום חמישי, וציין כי "ההישג היחיד שאנחנו רואים זה הרעת התנאים של אסירי חמאס. חמש שנים זה לקח, ואני גם לא בטוח שזה יחזיק מים ולא ילווה מיד בהתקפלות, כמו שהניסיון בעבר מראה. אנחנו יושבים פה לא בשביל הכיף. אם לא היינו מאוכזבים, לא היינו עושים את זה".

 

 

"זו צורה של מחאה. זה נעשה גם בעבר, ובהצלחה", הוסיף הסב צבי. "באופן טבעי אני יושב פה, אין לי שום בעיה לשבת פה. המסר לראש הממשלה הוא לשחרר מיד את גלעד, והוא יכול לעשות את זה מחר. זה יהיה היום הראשון לשנה השישית, זה הזמן לשחרר את גלעד". 


קשורים ואזוקים. "לא יושבים פה בשביל הכיף" (צילום: גיל יוחנן)

 

סבו של החייל החטוף החריף את הטון כלפי ראש הממשלה עוד קודם לכן היום. לאחר שטען כי שר הביטחון, אהוד ברק, תומך בעסקה ואילו נתניהו מטרפד (טענה שהוכחשה מאוחר יותר), חילק הערב צבי שליט מכתב במאהל המחאה, ובו כתב: "אם נתניהו לא ייאפשר לסכם את העסקה עם חמאס, הוא ייאבד את הלגיטימיות של ראש מדינה ותדבק בו הדמות של המלך העירום מסיפורי הנס כריסטיאן אנדרסן".

 

שליט טען, כי בדומה למלך העירום, גם הפעם נחשף השקר "והבטחה שאין לה כיסוי". לדבריו, "הנזק שנתניהו גורם למדינה במניעת הצלתו של החייל גלעד שליט גדול בהרבה מפגיעה במורל העם, במורל חיילי צה"ל והצעירים העומדים בפני גיוס. נתניהו מנציח עוול נורא ואכזרי ואפליה מכוערת מול החייל גלעד ומשפחתו הדואבת. שנים ללא כל ידיעה על מצבו כשהוא נמק בכלאו בעזה".

 

בשיחה עם ynet, אמר: "אני מאשים את ראש הממשלה שהוא אחראי לטרפוד העסקה לשחרור גלעד". הוא טען כי נתניהו שקוע בתוך "בועה סגורה הרמטית".

 

בלשכתו של אהוד ברק הכחישו את דברי צבי שליט על תמיכת שר הביטחון בעסקה: "בניגוד למה שפורסם, שר הביטחון לא מקבל את עמדת חמאס בקשר לתנאי עסקת שליט. כפי שאמר ברק פעמים רבות בעבר, יש לעשות כל מהלך ראוי ואפשרי כדי להביא לשחרורו של גלעד, אך לא בכל מחיר".

  

עם זאת, במטה המאבק לשחרור גלעד התעקשו: "בכל המפגשים ברק אמר דברים ברורים, לפיהם הוא תומך בעסקה", ציין יו"ר המטה, שמשון ליבמן. "אני כל הזמן אומר, גם בלי קשר לדבריו של צבי, שכל עסקה שנתניהו יביא תקבל רוב בממשלה. את זה אנחנו יודעים לא מהפגישה עם ברק, אלא מפגישות שניהלנו לאורך כל התקופה עם כל השרים".


פעילים חוסמים כבישים סמוך למאהל המחאה, היום (צילום: נועם מושקוביץ)

 

ברק ציין בעבר שהוא מבין את המשפחה, אבל בנם לא ישוחרר בכל מחיר. בטקס בקריה בתל אביב שנערך בחודש שעבר, יום אחרי מפגן המחאה החריג של יואל שליט וחברתו בטקס פתיחת אירועי יום העצמאות, אמר השר: "אי אפשר היה לטעות בסערת הרגשות שהם נתונים בה. ואי אפשר שלא להבינה. הלב איתם. עלינו לבחון היטב האם יש בתוך הטלטלה העוברת על האזור עוגנים שיאפשרו התקדמות, ולדעת עם זאת, שבכל מקרה יידרשו מאיתנו קור רוח, שיקול דעת ושליטה עצמית, גם ציבורית, לאורך הדרך. דרך שאני מקווה ומתפלל שלא תארך".

 

גם חמאס זוכר: כך נראה "גלעד" בשבי

האירועים לציון יום השנה החמישי לנפילתו של גלעד בשבי החלו בעצרת ב"אנדרטת הפלדה" שליד כרם שלום, מרחק קילומטרים ספורים ממקום חטיפתו. משם המשיכו מאות בני אדם למאהל המחאה בירושלים, שם חסמו כבישים לסירוגין. במקביל, בני משפחת שליט אירחו באוהל את שגריר צרפת, כריסטוף ביגו, שהעביר מכתב שכתב הנשיא ניקולא סרקוזי לגלעד.


חמאס מציגים: שחקן בדמות גלעד שליט בשבי (צילום: AP)

 

"אני לא יכול לקבל את הבידוד שסוהריך כופים עליך מזה חמש שנים, תוך הפרה של כל נורמות החוק הבינלאומי ושל כללי ההתנהגות האנושית הבסיסיים ביותר", כתב סרקוזי. "חרף כליאתך הבלתי

נסבלת, אתה מחזיק מעמד באומץ רב. אתה חושש לחייך, שנות בחרותך עוברות עליך בבדידות איומה. זה מצב נורא. שוב דבר אינו יכול להצדיקו".

 

במקביל, גם בחמאס מציינים את יום השנה לחטיפה - ופרסמו מספר תמונות המדמות את החייל החטוף בשבי. בתמונות נראה פלסטיני המגלם את שליט, כשב"תאו" תלויים ציורים של רון ארד, הנווט שנפל בשבי ב-1986, ושל שליט עצמו בתור איש זקן. על קירות התא רשום: "מפקירים אותי", "שתי ממשלות ואני עדיין אסיר", "הצילו אותי בכל מחיר", "מתגעגע לאמא" ו-"גורלי גורל רון ארד".

 

ynet העביר שידור חי ממתחם בית רה"מ. צילום: אבי פרץ

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בני המשפחה מחוץ לבניין רה"מ
צילום: גיל יוחנן
מוקדם יותר, עם שגריר צרפת ביגו
צילום: גיל יוחנן
העצרת ליד כרם שלום, שם הוקרא מכתב הסב
צילום: רועי עידן
פלסטיני מגלם את שליט מאחורי הסורגים
צילום: רויטרס
מומלצים