שתף קטע נבחר

היום: השרים "נכנסים לארנק" של ארגוני השמאל

שתי הצעות חוק קוראות לחסום הטבות, לבחון תרומות ולהטיל מגבלות על תקציבי ארגוני השמאל: "כל מטרתם היא לפגוע ולשנות את השיח הציבורי בישראל מבפנים"

ארגוני השמאל שוב במוקד העניינים. ועדת השרים לענייני חקיקה תדון הבוקר (יום א') בשתי הצעות חוק התוקפות את ארגוני השמאל הפועלים בארץ, וקוראות להטלת חסמים כלכליים עליהם ולהצר את צעדיהם.

 

הצעת החוק של חברת הכנסת פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) מציעה לשלול פטור ממס ולהטיל מיסוי של 45% על

תרומות לעמותות שיגיעו מיישות מדינית זרה. על פי ההצעה, פעולות אלה יסייעו "להילחם בתופעת הדה-לגיטימציה של מדינת ישראל בעולם ובהתערבות מדינות זרות בשיח הפוליטי הפנימי במדינה".

 

בהצעתה, תוקפת קירשנבאום ארגונים הפועלים בישראל ותורמים תרומה נכבדת, לדבריה, לממצאי דו"ח גולדסטון. "הארגונים שמו להם למטרה להוקיע אותה בעיני העולם ולהפוך את חיילי וקציני צה"ל לנרדפים תוך פגיעה בשמם הטוב". לטענתה, כפי שהיא באה לידי ביטוי בהצעת החוק, "ארגונים אלו מקבלים מימון ממדינות וממקורות עלומים שכל מטרתם היא לפגוע ולשנות את השיח הציבורי בישראל מבפנים".


הפגנת ארגוני שמאל בתל אביב (צילום: עופר עמרם)

 

במקביל, תדון ועדת השרים בהצעת חוק ברוח דומה של חבר הכנסת אופיר אקוניס (הליכוד), הקורא לאסור על עמותות פוליטיות בישראל לקבל תרומות של יותר מ-20 אלף שקל בשנה מממשלות וגופים בינלאומיים. אקוניס תקף בדברי ההסבר להצעה את "פעילותן המתסיסה של ארגונים רבים הפועלים תחת מסווה של 'ארגוני זכויות אדם' ובאים להשפיע על השיח הפוליטי, אופייה ומדיניותה של מדינת ישראל". על פי ההצעה, "לכל עמותה תתאפשר קבלת תרומות בהיקפים נמוכים, ועליהם יחול הפיקוח והשקיפות הראויים בהתאם לחוק".

 

"הצעות בלתי דמוקרטיות"

עוד לפני מיקוד ההצעה של אקוניס בעמותות פוליטיות, גיבש משרד החוץ חוות דעת בנושא, במסגרתה נקבע כי אישור חקיקה ברוח זו עלול לגרום לפגיעה בתדמיתה הדמוקרטית של ישראל.

 

הדיון הצפוי בשתי ההצעות הוביל את האגודה לזכויות האזרח לפנות באופן דחוף לשר המשפטים יעקב נאמן, ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין וכן לחברי הוועדה. על פי האגודה, "יש להתנגד לשתי ההצעות הבלתי ראויות והבלתי דמוקרטיות", כהגדרתם. לטענת האגודה, "הצעות חוק אלו הן חלק מניסיון נרחב מצידם של חברי כנסת ושרים לפגוע בפעילותם של ארגוני זכויות אדם וארגונים לשינוי חברתי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
הפגנת ארגוני שמאל בתל אביב
צילום: ניב קלדרון
צילום: איי פי
עימות בין חיילי צה"ל למפגינים
צילום: איי פי
מומלצים