שתף קטע נבחר

הרב ליאור שוחרר; פעילי ימין חסמו הכניסה לי-ם

פעילי ימין חסמו לסרוגין את הכניסה לירושלים והציתו צמיגים, ליד גינות סחרוב - לאחר שהרב דב ליאור, החשוד בהסתה בעקבות דבריו על הספר "תורת המלך", נעצר. לאחר מכן הפגינו עשרות פעילי ימין ליד בית המשפט העליון. בינתיים שוחרר הרב דב ליאור, לאחר שנחקר כשעה ביאחב"ל בלוד

התגובות למעצרו של הרב דב ליאור  לא איחרו לבוא: עשרות פעילי ימין חסמו אחר-הצהריים (יום ב') לסרוגין את הכניסה לירושלים, מכביש מספר 1 אחרי צומת גינות סחרוב. הפעילים גם הציתו צמיגים. שישה מהם נעצרו. כוחות כיבוי ושוטרים הוזעקו למקום. בתום כשעה של חקירה במשטרה שוחרר הרב. זמן קצר לאחר מכן הפגינו עשרות פעילי ימין, רובם צעירים, בצומת מול בית המשפט העליון

 

חיים, נהג שנתקע בפקק שנוצר, סיפר ל-ynet: "הפעילים יושבים על הכביש. הם גם הבעירו צמיגים. הכביש חסום. המשטרה ניסתה לפנות אותם בכוח, אבל הם לא הצליחו כל כך". הוא סיפר, כי המפגינים צעקו ושרו: "לא שופטים על כבוד תורה".

 

נהג אחר סיפר על פקק התנועה בכניסה לבירה: "נהגים צופרים, ויכוחים, בלאגן. כוחות מג"ב ויס"מ שהגיעו מנסים לפנות בכוח, בינתיים ללא הצלחה גדולה, את המפגינים. מאז ההפגנות של גוש קטיף לא ראיתי דבר כזה". אותו נהג סיפר כי גם כמה חרדים הצטרפו לפעילי הימין.

 

במקביל, ראשי ההתיישבות בקריית ארבע ובחברון מארגנים אחר הצהריים כינוס חירום בעקבות המעצר. בבכינוס שייערך בלשכתו של ראש המועצה, מלאכי לוינגר, הם ידונו בדרכי התגובה והמחאה למעצרו של הרב ליאור.


הרב ליאור אחרי החקירה (צילום: יריב כץ, "ידיעות אחרונות")

 

עוד קודם לכן, בתגובה למעצר, חסמו פעילי ימין את הכניסה לקריית ארבע. "מעצר הרב ליאור הוא הכרזת מלחמה במלוא מובן המילה. נחסום צמתים ונשבש את החיים במדינה בכלל האמצעים וללא קווים אדומים", אמרו הפעילים.

 

הרב נעצר בדרך לירושלים

הרב ליאור נעצר בעת שהיה ברכבו בדרכו לירושלים. השוטרים העבירו אותו לחקירה במתקן היאחב"ל בלוד. המשטרה הוציאה בפברואר האחרון צו מעצר נגד הרב ליאור, שהיה חשוד בהסתה בעקבות דבריו על הספר "תורת המלך",

שקרא בין היתר לאפשר הריגת גויים. למרות שזומן לחקירה, בחר הרב שלא להגיע והסביר כי "התורה אינה עומדת לחקירה".

 

היום, בעקבות התייעצות שערך ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב יואב סיגלוביץ', ניתנה ההוראה לעצור את הרב.

 

צוות של בלשי יאחב"ל המתין לרב בציר המנהרות. הם הציגו בפניו את צו המעצר ולקחו אותו לחקירה. בסך הכל היה הרב ליאור כשעה בחדר החקירות, והשיב על כל שאלות החקורים.


הפגנה במגרש הרוסים בירושלים (צילום: נועם מושקוביץ)

 

בסיום החקירה הוחלט על שחרורו של הרב. בנוסף, מתכוונים במשטרה לזמן גם את הרב יעקב יוסף, שגם הוא המליץ על הספר, ורק לאחר מכן יעבירו את החומר לפרקליטות בכדי לקבל החלטה כיצד לנהוג באותם רבנים.

 

"המשטרה זורקת את הגפרור שיקומם רבים"

בעקבות המעצר שוחח לוינגר שוחח עם מפקד מרחב יהודה במשטרה, ודרש ממנו לשחרר את הרב באופן מיידי. "אנו קוראים לשחרר את הרב באופן מיידי ותובעים התנצלות ממשטרת ישראל על המעשה הנמהר והנפשע הזה", אמר לוינגר, "חמור מאוד שבעת הזאת, משטרת ישראל בוחרת לעצור רב מנהיג ציבור רק בשל דעותיו והשקפת עולמו".


שוטרים עם פעילי ימין, שחסמו את הכביש (צילום: דוד דרי)

 

לדברי לוינגר, "מדובר בשערורייה ובפגיעה אנושה בחופש הביטוי של איש רוח שנעצר בשל הסכמה תורנית שכתב לספר הלכה תיאורטי". הוא האשים את המשטרה כי היא לא נוקטת בצורה דומה כלפי אנשי שמאל. "יש לחקור מי קיבל את ההחלטה האומללה בעניין ולוודא שלא יישנו בעתיד מקרים דומים".

 

השר לשירותי דת, יעקב מרגי יצא נגד מעצרו של הרב ליאור ובשיחה עם השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', הביע מחאה על כך. "הוא נחטף בדרכו לירושלים כאחרון הפושעים", טען מרגי, "היה ראוי שאם יש למשטרה רצון לחקור את הרב יכלו

לעשות זאת בדרך של כבוד".

 

גם יו"ר ועד מתיישבי השומרון, בני קצובר, הזהיר כי מעצרו של הרב ליאור יעורר סערה. "זה מעשה מקומם ובלתי נסבל שעוד לא ראינו. לאורך כל ההיסטוריה מחינו על משטרים שהשפילו את כבודם של רבני ישראל ואילו כאן במדינת היהודים, משטרת ישראל מרשה לעצמה לבזות את רבה של קריית ארבע". לדבריו, "המשטרה במו ידיה, ובחוסר דעת זורקת את הגפרור שיקומם רבים".


אש ועשן בכניסה לבירה

 

יושב ראש האיחוד הלאומי, ח"כ יעקב כץ (כצ'לה) מחה בחריפות על המעצר. "אנחנו רוצים להביע מחאה גדולה ונחרצת", אמר כצל'ה במסיבת עיתונאים בכנאת. "אנחנו מייצגים ציבור גדול במדינת ישראל שמוחה על מעצרו של מורנו ורבנו, הרב דב ליאור". לדבריו, "לא קרה מעולם שעצרו איש בדרגה שלו". כצל'ה הוסיף כי המחאה כבר בדרך: "אנחנו בעזרת השם קראנו למחאה נמרצת, וליציאתם של תלמידי ישיבות ומדרש החוצה והגעתם למגרש הרוסים על מנת לזעוק זעקה גדולה

ומרה".

 

חברו לסיעה, ח"כ מיכאל בן ארי, הביע "זעזוע גדול ועמוק" על מעצרו של הרב. "יש מישהו במשטרת ישראל ובפרקליטות שמבקש לפגוע בציפור נפשו של ציבור שלם", ציין בן ארי, "מדובר באדם שאחראי על אלפי חיילים ששירתו ומשרתים בצה"ל, לחטוף אותו באמצע הדרך רק כי לא הגיע לחקירה? לדבר הזה יש משמעות אחת, מי שעשה את זה יישא באחריות לתגובה של הציבור גדול שלא יעבור בשקט על המעשה הזה".

 

ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) הוסיף וקרא לשחררו: "המשטרה והפרקליטות החליטו לרדוף רבנים בשל עמדותיהם ההלכתיות. זוהי סתימת פיות ממלכתית, שאין מקומה במדינה דמוקרטית. מעצרו שקול כנגד מעצר של מרצה באקדמיה או שופט, בעקבות דברים שאמרו מתוקף תפקידם". לדבריו, "אלה גם אלה מוציאים לעתים תחת ידיהם תכנים השנויים במחלוקת פוליטית עמוקה, אך אותם המשטרה לא רודפת, וטוב שכך. אני קורא למשטרה לשחררו לאלתר".


פורסם לראשונה 27/06/2011 15:38

 

בהכנת הידיעה השתתפו יאיר אלטמן, אלי סניור, עומרי אפרים, רונן מדזיני, מורן אזולאי, קובי נחשוני ואביאל מגנזי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב ליאור בתום החקירה
צילום: יריב כץ, ידיעות אחרונות
עשן בכניסה לירושלים
צילום: חיים ביז׳אוי
מעשה נפשע. מלאכי לוינגר
צילום: אוריה תדמור
מומלצים