שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מתי יחויבו סבא וסבתא במזונות נכדיהם?

  חוק המזונות, הכלול בדיני המשפחה, מאפשר תביעת מזונות של הנכדים את סבם וסבתם. לא מדובר במקרה שכיח, ועל התובעים להוכיח לבית המשפט לענייני משפחה שטרם הגשת התביעה עשו את מלוא המאמצים לגבות את דמי המזונות מאביהם

  סיפור תביעה מוזר הוגש לא מזמן לבית המשפט למשפחה בחיפה ומהווה כנראה עוד שלב בסכסוך גירושין מכוער שפרץ בין בני זוג אמידים מהקריות. לאחר שבני הזוג התגרשו, ונפסקו לאב מזונות, עקר האב מהארץ לחו"ל, ולטענת האשה, הפסיק לשלם לה את דמי המזונות.

   

  בואו לדבר על מזונות גם בפייסבוק של ynet יחסים

   

  ברשותם של המתגרשים היו עד לשנים האחרונות שתי דירות, שכל אחת מהן היתה רשומה על שמות שניהם, דירות שנרכשו במהלך השנים בכספי הלוואות שקיבלו מאבי הבעל, שגר בחו"ל. בעקבות הגירושין מיהר החותן לתבוע את כלתו לשעבר ואת בנו, כדי שיעבירו לו בחזרה את חלקו בבתים. הבן לא התנגד לתביעה והעניק לאביו את מחצית הבתים הרשומה על שמו.

   

  במקביל התערערה בריאותו של אבי הבעל, ובשל חוסר יכולתו להתייצב לדיון בארץ, הוא משך את התביעה נגד כלתו לשעבר. לכלה הגרושה לא נותרה דרך לעקל את רכושו של הגרוש שלה, וחוב המזונות התופח שלו גרם לה, לטענתה, לתבוע תחתיו את אביו החולה ואת אשתו השנייה של האב, שאפילו איננה אמו הביולוגית של הבעל.

   

  האב הגיש כתב הגנה נגד תביעת המזונות, ובין הנימוקים להתנגדותו צוינה העובדה, שהכלה הגרושה לא טרחה לתבוע את הוריה שלה למזונות.

   

  הטענה שהאב אינו משלם מזונות אינה מספקת

  חוק המזונות, הכלול בדיני המשפחה, מאפשר תביעת מזונות של הנכדים את סבם וסבתם. לא מדובר במקרה שכיח, ועל התובעים להוכיח לבית המשפט לענייני משפחה שטרם הגשת התביעה עשו את מלוא המאמצים לגבות את דמי המזונות מאביהם.

   

  הטענה שהאב אינו משלם את דמי המזונות לא תהווה הוכחה מספקת, שהרי אז יוצפו בתי המשפט לענייני משפחה בתביעות דומות רבות נגד סבים. כדי להגיש תביעה שכזו נגד הסבים יש להוכיח כישלון בגבייה אמיתית וממושכת נגד האב החייב.

   

  תביעה שכזו הופכת פחות נדירה במקרים בהם האב עזב את הארץ ולא הותיר אחריו נכסים או כספים שניתן לעקלם. כמו כן, כאשר האב מנתק קשר עם המשפחה ולא ניתן לאתרו, פונים רבים לתביעת מזונות מהסבים.

   

  גם כאשר האב לא נעלם, אבל הוא לא משלם את המזונות, יהיו קטינים שינקטו בתביעה נגד הסבים. אבל אז קיימת הבחנה ברורה בין אי יכולתו של האב לשלם את המזונות לבין אי רצונו או התחמקותו מתשלום.

   

  אם האב אינו יכול לשלם את המזונות בשל מצבו הכלכלי ובשל פוטנציאל השתכרות מוגבל, רק אז יוכלו הקטינים לתבוע מזונות מהסבים שלהם. התביעה נעשית על פי רוב על ידי האם, בשמם של הקטינים.

   

  לא כל התביעות האלה מצליחות. כך, למשל, הגיעה באחרונה לבית המשפט למשפחה תביעת מזונות נגד הסבים, שאותם צירפו הקטינים לתביעת המזונות נגד אביהם. צירוף הסבים כנתבעים נעשה מאחר שהאב פוטר מעבודתו, לא מצא עבודה חלופית, ודמי האבטלה שקיבל לא סיפקו את צרכי הקטינים.

   

  בית המשפט ציין בהחלטתו, שכושר השתכרותו של האב לפני פיטוריו היה גבוה יותר מהסכום שקיבל מקצבת דמי אבטלה, ועל כן קבע שהאב מסוגל לספק את צרכי הקטינים. מסיבה זו החליט בית המשפט שאין צורך לדון בחובתם של הסבים לשאת במזונות הנכדים.

   

  האם הגרושה צריכה לתבוע גם את הוריה

  במקרים בהם כן פתוחה לנכדים הדרך לתבוע את הסבים, הדבר לא כל כך פשוט. לצורך כך, על הנכדים, המיוצגים לרוב בידי אמם, לתבוע את הסבים משני הצדדים. כלומר, עליהם להגיש תביעת מזונות הן נגד הורי האב והן נגד הורי האם. בכך נוצר מצב מוזר, לפיו צריכה האם לתבוע גם את הוריה.

   

  במקרה שצוין תחילה, בו הגישה אשה תביעת מזונות נגד אמו החורגת של בעלה לשעבר, הורה בית המשפט להוציא את האם החורגת מהתביעה. בית המשפט התבקש להכריע אם המזונות יוטלו על הסב, או שמא תיאלץ האשה להגיש תביעה מתוקנת למזונות, שבין הנתבעים בה יהיו גם שני הוריה ושני הוריו הביולוגיים של בעלה לשעבר.

   

  • עו"ד סיון כהן מתמחה בדיני משפחה

   


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: index open
  מה הם אשמים?
  צילום: index open
  עו"ד סיון כהן
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים