שתף קטע נבחר
צילום: שאול גולן

ג'ונגל מחירים ברשתות: אריזות חיסכון עולות יותר

ככה עובדים עלינו בסופר: רשתות המזון מפרסמות שהמותג הפרטי זול יותר, אך מסתבר שלא תמיד. גם בגדלי האריזות הרשתות מבלבלות, ולפעמים אריזה גדולה יקרה יותר משתיים קטנות. צרכנות נבונה - לא בדיוק מה שחשבתם

התנהלות צרכנית נבונה חורגת הרבה מעבר לחרם הצרכנים על הקוטג' : מסתבר שמדעי הסופרמרקט אינם מדוייקים, ולא כל מה שחשבתם על צרכנות נבונה תקף בג'ונגל של רשתות המזון הישראליות.

 

 

אחרת איך תסבירו את העובדה שמבדיקה שערכנו בשלוש רשתות, עולה כי אריזות גדולות לא זולות יותר מאריזות קטנות, בהשוואה לפי יחידות מידה; פסטרמה במעדנייה יקרה יותר מפסטרמה ארוזה; פירות יבשים בתפזורת יקרים יותר מפירות ארוזים, והמותג הפרטי של הרשתות לא תמיד זול יותר?

 

בתופעה נתקלנו לראשונה באחד מסניפי רשתות המזון, שם אורז של חברה גדולה היה זול יותר מאורז של המותג הפרטי של הרשת, בניגוד להיגיון ולנהוג. ניגשנו לאתר הסופר, שמשווה בין סלי הקנייה שמציעים אתרי הקניות אונליין של 4 רשתות מזון: שופרסל, מגה, מיסטרזול ורמי לוי. האתר מאפשר השוואה בין מחירי מוצרים בודדים בארבע הרשתות במקביל.

 

הדוגמאות שניתן כאן הן מתוך האתר, והמחירים רלוונטיים לאתרי המכירות האינטרנטיות של הרשתות, אולם התופעה הזאת קיימת כאמור גם בסניפים עצמם. מסתבר שאם בודקים היטב במדפי הסופר, מגלים שלא תמיד המחירים תואמים לידע הצרכני שלנו.

 

הרשתות משנות מחירים מדי יום, וקשה לעקוב אחר המחירים שהן מציעות, לכן נעזרנו בצילומי מסך, שיעידו יותר מאלף מלים על התופעות שנוגדות את ההיגיון הצרכני הנפוץ. הנה הדוגמאות העכשוויות ביותר.

 

 

 

אריזות גדולות לא תמיד זולות

הנחה: אריזות גדולות יותר אמורות לחסוך לנו כסף ולהיות זולות יותר ליחידת מידה מאריזות קטנות? לא תמיד

 

  • קרטון 2 ליטר חלב טרה 1% במגה, עולה 11.79 שקל, בעוד ששני קרטוני 1 ליטר חלב טרה, עולים במגה 11.64 שקל.

 

מוצרי מעדנייה לפעמים יקרים יותר

הנחה: כשעלויות האריזה נחסכות, המוצר אמור לעלות הרבה פחות. ובכן חשבו שנית.

 

  • תאנים יבשות במגש של 400 גרם עולות בשופרסל 13.99 שקל, בעוד שבאותה רשת, תאנים יבשות בתפזורת עולות 23.96 ל-400 גרם.

 

  • אריזת פסטרממיה בדבש של זוגלובק 330 גר' עולה במגה 24.99 שקל. 330 גר' פסטרממיה בדבש של זוגלובק במשקל עולה במגה 29.34 שקל.

 

  • משמש מיובש באריזת 300 גר' עולה במגה 18.99 שקל, בעוד ש-300 ג' משמש מיובש בתפזורת עולה במגה 20.97 שקל. 

 

מותגי בית

המותג הפרטי של הרשת, אמור לעלות פחות ממוצר ממותג. מסתבר שלא תמיד.

 

  • 1 ק"ג אורז בסמטי הודי שוקחה עולה בשופרסל 15.99 שקל, בעוד ש-1 ק"ג אורז בסמטי הודי של המותג הפרטי של שופרסל עולה 19.99 שקל.

 

  • 4 ליטר אקונומיקה לובן קליר עולה 11.99 שקל בשופרסל, בעוד שאריזת 4 ליטר אקונומיקה של המותג הפרטי שופרסל נמכרת במחיר 12.29 שקל.

 

  • אריזת 1 ק"ג טחינה גולמית אלואדי עולה ברמי לוי 19.99 ש', בעוד שטחינה גולמית 1 ק"ג של "המותג" (המותג הפרטי של הרשתות שאינן שופרסל ומגה) עולה 21.49 שקל.

 

  • אריזת 1 ק"ג עדשים אדומים של סוגת, עולה 11.99 שקל אצל רמי לוי, בעוד שעדשים אדומים באריזת 1 ק"ג של "המותג" ברמי לוי עולה 15.99 שקל.

 

נדב הררי, מנהל אתר הסופר, אמר ל-ynet: "זה קורה, ככל הנראה, מחוסר תשומת לב ולפעמים בגלל מבצעים רגעיים. אני לא חושב שמדובר ברמאות. אני בטוח שזו לא הטעיה מכוונת של הרשתות".

 

 רמי לוי מסר בתגובה: "כנראה שמדובר במוצרים של ספקים שהיו עליהם מבצעים. אני מבטיח שהמותג הפרטי שאני משיק, "רמי לוי", יהיה תמיד יותר זול מכל מבצע".

 

ממגה ושופרסל לא נמסרה תגובה עד למועד פרסום הכתבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
בדקו את המחירים בשבע עיניים
צילום: index open
מומלצים