שתף קטע נבחר

אולמרט בעדות: העטים שלי שווים רק 140 אלף ש'

ראש הממשלה לשעבר אמר בעדותו כי לא היה לו אינטרס להטעות את מבקר המדינה באשר לערך אוסף העטים שלו. הוא גם טען שהשמאי עשה עבודה שטחית באשר לאוסף הסיגרים שלו: "הוא ישב וספר? מאיפה הוא יודע שיש לי אלף?"

עת לתת ועט לקחת: לאחר פרשת ההלוואות מהמיליונר ג'ו אלמליח, היום הסוער במשפט שבו נאשם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, עסק בפרשת העטים. בעדותו הממושכת, התייחס היום (ג') אולמרט לטענות הפרקליטות לשווי אוסף העטים שברשותו, וגרס שהייתה זו הפרזה מוחלטת.

 

בפרקליטות טענו בכתב האישום כי אולמרט הונה את מבקר המדינה וציין בפניו כי שווי העטים שלו 140 אלף שקלים, בעוד שהערך האמיתי שלהם 1.3 מיליון שקלים. "אם זה היה שווה 1.3 מיליון, כך הייתי מדווח", אמר אולמרט. "איפה האינטרס שלי להטעות? אפילו בהנחה שכל הטענות נכונות, איפה פה ניגוד העניינים שקשור לערך העטים?".

 

לדבריו, השמאי שאמד את ערך האוסף היה מטעם חברת הביטוח ולא מטעמו. "לא היה לו שום קשר איתי. היינו צריכים לעדכן את ביטוח התכולה, אז חברת הביטוח שלחה שמאי משלה", טען אולמרט, "ההגינות האלמנטרית של התביעה הייתה מחייבת אותה עכשיו לקום ולשנות את סעיף האישום".

 

ראש הממשלה לשעבר סיפר כי בשנת 2004 חברו עשה לו הערכת שווי מפורטת לגבי אוסף העטים לפיה שווי האוסף הוא 70 אלף דולר. לטענתו, לא עדכן את מבקר המדינה כיוון שהערכה זו הייתה עוד יותר נמוכה מזו של חברת הביטוח,

לפי שער הדולר דאז. "מה הסתרתי פה? שהערך של העטים הוא עוד פחות?", אמר אולמרט, "לא הרגשתי צורך לעשות שום דבר כזה. בוודאי שאם הייתי עושה את זה רק הייתי במושגים של התביעה רק מיטיב את מצבי".

 

אולמרט סיפר לבית המשפט על אוסף העטים שלו שאותו אסף במשך 35 שנים. "פה ושם הייתי מקבל במתנה עט בעל ערך מסוים. את חלקם קניתי בחנויות עתיקות ובשוקי פשפשים. אני יודע בדיוק כמה עטים יש לי, כי בשלב מסוים אחרי הערכת השווי ההזויה הזו, שלחתי אותם לחנות ידועה בניו יורק, ואני יודע שיש לי 444 עטים. עכשיו יש לי עוד 3-4 עטים נוספים, אחד מטוני בלייר אותו קניתי, ושני עטים נוספים מהבית הלבן עם חתימת הנשיא".

 

"מעשן פה ושם סיגר, אבל 300 דולר לסיגר?"

ראש הממשלה לשעבר, הידוע גם בחיבתו לסיגרים, הוסיף: "יש פה דברים שהם דברי הבל, אוסף שעונים של 100 אלף, ואוסף סיגרים של 70 אלף (מדובר על אלף סיגרים - א.ג.). זה לא היה ולא נברא, הוא לא ראה סיגר אצלי".

 

בנקודה זו הקשה השופט יעקב צבן על אולמרט ושאל אותו: "אז מאיפה הוא הביא את זה?", על כך ענה אולמרט "הוא החליט, הוא שאל כמה סיגרים יש לי. הוא עשה עבודה שטחית ומרפרפת שלא בדקה את העניין. אני פה ושם מעשן סיגר, אבל 300 דולר לסיגר? אני לא מכיר סיגר אחד שעולה 300 דולר.


לא רק עטים. אסף גם שעונים, בעיקר סווטש (צילום ארכיון: גיל יוחנן)

 

השופט צבן המשיך להקשות ושאל את ראש הממשלה לשעבר: "היו לך בבית אי פעם אלף סיגרים?", אולמרט השיב: "זה קשקוש, דבר הבל. הוא ישב וספר? מאיפה הוא יודע שיש לי אלף ושהמחיר לפריט בודד הוא 300 דולר?".

 

בהמשך דבריו טען אולמרט כי בניגוד לדברי השמאי אין לו 1,200 עטים, ואין לו 400 שעונים אלא רק 80 שעונים: "רובם סווטש ופוסיל. כתוב כאן שעון IWC. שעון אמיתי כזה שווה 30 אלף דולר, אבל אם קונים בסין הוא שווה 15 דולר. אם בודקים כל שעון אתה יודע אם הוא אמיתי או לא. אבל כשלא בודקים כל שעון, אז כותבים שזה שווה כמה אלפי שקלים".

 

גורמים בצוות ההגנה של אולמרט טענו שכל הסעיף שנוגע לדיווח למבקר המדינה הוא נקמה של הפרקליטות באולמרט. לטענתם, לא ברור כיצד החליטו בפרקליטות שהמבקר הרגיש מרומה, אם כלל לא חקרו אותו בנושא.

  

הריב: "משפט ארוך עם לחצים ועיתונאים"

מוקדם יותר התרחשה דרמה במשפט כאשר אחד מסניגוריו של אולמרט, עו"ד רועי בלכר, התפרץ על התובע, עו"ד אורי קורב וכינה אותו "חצוף". "לא אני זה שהעביר את הדיון לפסים לא מקובלים", אמר עו"ד קורב לשופטים. "הערתי לבלכר ואז החלו צעקות וכינו אותי חוצפן. זה לא פעם ראשונה שבלכר משתמש בביטויים כאלה. אני מסתכל קדימה לחקירה הנגדית והדבר הזה חייב להיפסק". לדבריו,

"אם יהיו הפרעות מהסוג הזה אני אצטרך לבקש את עזרת בית המשפט".

 

עו"ד בלכר אמר כי אין לו כוונה להתנצל בפני עו"ד קורב, אך עם זאת ביקש סליחה מהשופטים. "אני רוצה להתנצל בפני כבודה... שיסעתי את כבודה באמצע דבריה ועל זה אני מתנצל. יש כאן דבר חריג כי עו"ד קורב ואני מחוץ לאולם מסתדרים מצוין ודווקא כאן הדברים אחרת".

 

בסוף דבריהם התייחסה הנשיאה מוסיה ארד ל"ריב" בין הצדדים ואמרה: "הדיונים צריכים להיות בנחת, בשקט, בשלווה כי אנחנו לא רוצים להתנהל בדרך שלא ראויה. אני קולטת הרבה יותר טוב בדרך שקטה ורגועה. זה משפט ארוך עם קצת לחצים ועיתונאים, אבל בסך הכל ההתנהלות של כולם היא ראויה אם תהיו קצת יותר רגועים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אין לי אלף סיגרים. אהוד אולמרט
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים