שתף קטע נבחר

יוון: הפגנות אלימות לקראת ההצבעה על הגזירות

האיגודים המקצועיים הכריזו על שביתה כללית לקראת ההצבעה על תוכנית הקיצוצים מחר, ו-5,000 שוטרים נערכו לקדם את פני המפגינים בבירה. "מתחילים להרגיש שאנחנו לא חלק מאירופה"

מועד ההצבעה על תוכנית הצנע מתקרב, והמחאה ביוון עולה מדרגה. משטרת יוון השתמשה בגז מדמיע ורימוני הלם נגד קבוצות של צעירים שנאספו מול הפרלמנט שאמור להצביע השבוע על הקיצוצים הנרחבים. סוכנות הידיעות AP דיווחה כי חמישה מפגינים נעצרו וארבעה שוטרים נפצעו והועברו לבית החולים.

 

האיגודים המקצועיים ביוון הכריזו על שביתה של 48 שעות במחאה על הצעדים הצפויים. בתי הספר, התחבורה הציבורית ושירותים נוספים הושבתו, לצד עסקים פרטיים רבים שבחרו להצטרף למחאה ולנעול את שעריהם.

 

למעלה מ-5,000 שוטרים הוצבו במרכז הבירה כהכנה להפגנה, שהחלה, כמו קודמותיה בשבועות האחרונים, כאירוע שקט. אולם אחר הצהריים התחילו מאות צעירים ליידות אבנים לעבר השוטרים שהגיבו בגז מדמיע.


אתונה, היום. "הגזירות הן לטובת הבנקים ולא לטובת העובדים" (רויטרס)

 

קודם לכן צעדו המפגינים בבירה כשהם מתופפים, צועקים סיסמאות ונושאים שלטים בגנות המהלך הצפוי שפוגע קשות לתחושתם בגמלאים ובמעמד העובדים, בעוד הוא חס על העשירים ביותר.


אם יידחו הקיצוצים, יוון תהפוך לחדלת הפירעון הראשונה בגוש היורו (AFP)

 

"הגזירות הן לטובת הבנקים ולא לטובת העובדים", אמר יאניס צוניס, עובד רשות מקומית בן 38. לדבריו, "אירופה לא צריכה לראות בנו מנודים,

אנחנו מתחילים להרגיש כאילו אנחנו לא חלק מאירופה".

 

הצעירים הציתו שני רכבי תקשורת סלולרית. ככל הנראה סברו המציתים כי מדובר בכלי רכב של גופי תקשורת, שכן הם רוססו בסיסמאות נגד התקשורת והבנקים.

 

הפרלמנט יצביע מחר ומחרתיים על חבילת הקיצוצים הכוללת העלאת מסים והפרטה. אתונה חייבת לאשר את צעדי הצנע כדי לקבל את חבילת הסיוע מהגופים הבינלאומיים והאירופיים. אם הקיצוץ לא יאושר, יוון עלולה להיות מדינת היורו הראשונה שתהפוך לחדלת פירעון ולא תהיה מסוגלת לשלם את חובותיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עשרות אלפים יצאו לרחובות ומאות התעמתו עם השוטרים
צילום: AFP
המפגינים חשים שהקיצוצים יפגעו בגמלאים ובעובדים, ויחוסו על העשירים
צילום: AP
כיכר הפרלמנט היווני הפכה לזירת התגוששות בשבועות האחרונים
צילום: AP
מומלצים