שתף קטע נבחר

הרב ליאור: עשו לי מארב מתוכנן כמו הקג"ב

רבה של קריית ארבע, שנעצר אתמול, אמר בשיעור תורה לתלמידיו כי לא הסכים להגיע לחקירה משום שניסו להתנכל לו: "היות ואני רואה בזה דבר עבירה, לא מצאתי מקום לשתף פעולה". הוא ציין כי היה מוכן גם לשבת בכלא

הרב דב ליאור שנעצר אתמול בחשד להסתה אמר היום (ג') כי במשטרה עשו לו "מארב מתוכנן כמו הבולשביקים, כמו הקג"ב". לדבריו, הוא הופתע מהמעצר: "אני לא יודע איך הם ידעו שאני מתכנן לנסוע לירושלים".

 

בשיעור תורה שנערך מול כמה עשרות מתלמידיו בלשכתו בקריית ארבע, התייחס הרב לסירובו להגיע לחקירה. "הם מחפשים עילה להתנכלות, היות ואני רואה בזה דבר עבירה, לא מצאתי מקום לשתף פעולה עם דבר עבירה, אפילו אם הם יאמרו שיכניסו אותי לבית סוהר".

 

הרב ליאור, שנעצר בעקבות דברי תמיכה שפרסם בספר "תורת המלך", ספר תורני שעוסק בהלכות הריגת גוי, אמר כי "נתתי הסכמה לספר שחיבר רב חשוב. לא עברתי שום עבירה על החוק, הבעתי דעה בנושא מסוים". לדבריו, "כל הדיבורים על אלימות זאת המצאה, עלילה. לדעתי זאת עלילה שאין לה שום יסוד".

 

אחד מתלמידיו של הרב שאל בסוף השיעור האם כל ההתרחשויות האחרונות צריכות לגרום להם לשנות את יחסם למדינה, אך תשובת הרב הייתה נחרצת: "ברור שלא". לדבריו, היחס למדינה לא שייך להחלטות של אנשים פרטיים.

 

יאיר ליאור, בנו של הרב, הביע זעם בשיחה עם ynet על מעצר אביו. "זאת משטרת מחשבות. לאדם אסור להביע את דעתו? הדברים לא נאמרו מאיזו גחמה, והוא אומר את אותם דברים עשרות בשנים - ארץ ישראל שייכת לעם ישראל, הארץ הזאת הובטחה על-ידי הקדוש ברוך הוא, לא באנו לפה סתם, אנחנו לא מנשלים פה אף אחד ולא רוצים להרוג אף אחד".
 
הוא הבהיר כי החלטתו של אביו לא להתייצב לחקירה מרצונו אינה ערעור על שלטון החוק, אלא "ערעור של משטרת מחשבות". ליאור הבן קרא גם למחות על "ביזוי כבוד התורה, שעליו אי אפשר לעבור לסדר היום".
 

לשכת ראש הממשלה פרסמה הערב התייחסות ראשונה של בנימין נתניהו למעצר של הרב דב ליאור. "ישראל היא מדינת חוק. הוא מחייב וחל על כולם. אני קורא לכל אזרחי המדינה לשמור על החוק", הודיע ראש הממשלה.

גם פרקליט המדינה, משה לדור, הגיב לפרשה, ובפרט להתקפות על המשנה שלו, שי ניצן. "אחרי מסע כזה מביך ומדאיג שנעשה נגדו, ראוי להבהיר: הוא לא קובע מדיניות, אין לו אג'נדה משלו". לדור הזכיר שהרב דב ליאור "הוזמן לחקירה במשטרה לפני חודשים רבים. אין אף אחד בישראל שהוא מעל החוק, לא אזרחים רגילים, לא שועי הארץ, לא שרים, לא נשיאים, ולא ראשי ממשלה וגם לא רבנים".

 

בעקבות מעצרו של הרב אתמול החלו מאות תלמידי ישיבה לחסום את הכניסה בירושלים ושיבשו את התנועה במספר מוקדים אחרים. לאחר כשעה של חקירה שוחרר הרב. בימין הפנו טענות קשות כלפי המשנה לפרקליט המדינה, שי ניצן, שלדבריהם אחראי ל"רדיפה" אחרי הרב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כמו בולשביקים. הרב דב ליאור
צילום: גיל יוחנן
ההפגנות בעקבות המעצר
צילום: שירן גרנות
מומלצים