שתף קטע נבחר

מישהו חיבל במשט: "רצו שניתקע בלב ים"

דרור פיילר, ממארגני המשט לעזה, אמר ל-ynet כי הספינה "ג'וליאנו" תפליג בעוד כיומיים, לאחר שצוללנים ישראלים חיבלו בה לכאורה. ומה עם הטענות על כוונה לפגוע בחיילים? לדבריו, הפעילים התחייבו "לא להרביץ". הוא אפילו מביא את אמא

היאכטה "ג'וליאנו" יצאה שלשום (ב') להפלגת ניסיון באזור הנמל ביוון, אך "רעש לא טוב" משך את תשומת לבם של נוסעיה - כך גילו מארגני המשט את הנזק שנגרם לספינה שהייתה אמורה לצאת לכיוון רצועה עזה, כשעל סיפונה אזרחים שבדים, נורבגים ויוונים. את האצבע המאשימה הם מפנים לכיוון ישראל: "יכול להיות שרצו שהיא תקלקל בדרך, ונהיה תקועים באמצע הים".

 

המשט מתקרב - סיקור נרחב ב-ynet:

"מישהו, מתישהו, אתמול או שלשום - צוללנים כנראה - נכנס מתחת לספינה וניסר במדויק את הצינור בו עומד ציר המדחס", סיפר ל-ynet הישראלי לשעבר דרור פיילר, הנמנה על מארגני המשט. גם הוא תכנן להפליג על סיפון "ג'וליאנו", הספינה הקרויה על שם השחקן ג'וליאנו מר שנרצח לאחרונה. 

 

לדברי פיילר, "רב החובל הבין שמשהו לא בסדר, הזמנו צוללן שבדק ומצא את הפגיעה. בשני המדחפים ישנה בדיוק אותה הבעיה. אחד מהם עוקם לגמרי". פיילר הדגיש כי המנועים נוסו לפני כמה ימים, ולא נתגלתה בהם כל בעיה. "אנחנו נמצאים במרינה שבה עוגנות יאכטות תענוגות, לא היו עדים למעשה. יש במרינה בסך הכל כ-100 ספינות, ורק בספינה הזו פגעו".

 

"כמדומני הגישו תלונה במשטרת יוון", הוסיף פיילר, וציין כי בשלב זה לא ידוע על נזק שנגרם לספינות נוספות. "ייקח לנו בערך יומיים לתיקון הנזק, ואז אנחנו מתכננים להפליג מיד, לעמוד בלוח הזמנים שקבענו", הוא שב והדגיש.

 

"אם נשתמש בנשק נפסיד"

בשיחה עם ynet, דחה פיילר את ההערכות בישראל כי משתתפי המשט עלולים לנקוט

באלימות כלפי חיילי צה"ל. "זה שקר", קבע, "הפעילים על הספינות עוברים אימונים להתנגדות פסיבית. הם כולם חתומים על מסמך 8 עקרונות אי האלימות, בהם לא לבעוט, לא להרביץ, לא לקלל, לא להשליך חפצים ולא לקפוץ למים. אנחנו יודעים שהנשק שלנו הוא מאבק בלתי אלים, וזה גם הצדק שלנו. אם נשתמש בנשק - אנחנו נפסיד".

 

לטענת פיילר, "במרמרה, ראשוני ההרוגים נהרגו מאש צלפים ולכן זה גרר אלימות. אם לא תהיה אלימות, לא נגיב באלימות. אולי נשכב על הרצפה, נקשור את עצמנו - אבל לא נשתמש באלימות כלפי החיילים". הישראלי לשעבר הדגיש גם כי משתתפי המשט לא נושאים נשק מכל סוג שהוא, "ואם יש לממשלת ישראל ידיעות על נשק שיש בספינה - שיגידו לנו ונוריד את זה מהספינות. אם יש מידע על אנשים אלימים - שיגידו לנו מי הם ונמנע מהם להשתתף".

 

"אחד היוונים אמר אתמול: אנחנו לא נגד ישראל או הישראלים - אנחנו נגד מדיניות ממשלת ישראל. רובנו חושבים שהמדיניות של מדינת ישראל מהווה סכנה לעם בישראל, והיא יותר מסוכנת מאיראן או חמאס. מדיניות זו גורמת לשנאה עמוקה נגד ישראל ונגד יהודים. בעיות כאלה צריכות להיפתר ויש לסגור את הברזים ששופכים דלק על אש השנאה.

 

"אני כמובן דואג לפלסטינים, אבל לא רק. אלה נמצאים במחנה הריכוז הגדול בעולם, אבל אני דואג גם לתושבי ישראל - מקימים סביבם חומה וגם זה סוג של כלא. כל זמן שאין שוויון זכויות לכל התושבים באזור הזה, תהיה מלחמה, שנאה ומצבם של שני העמים יהיה גרוע. אמא שלי גרה בקיבוץ מול טול כרם ומולה יש חומה גדולה. אלה חיים? היא בת 88 ובאה איתי גם במשט".

 

600 כדורי רגל ומסר של סולידריות

לדברי פיילר, הספינות המבקשות לפרוץ את הסגר על הרצועה מובילות, בין היתר, 600 טון מלט, אמבולנס שלם, בית ספר טרומי שרק זקוק להרכבה, 600 כדורי רגל, מכונות ריתוך וחלקי חילוף למשאבות מים לטיהור הביוב לעזה. "אנחנו מגיעים עם מטען שלא מזיק לאף אחד", הוא הבהיר, "הצענו גם לכל מדינות אירופה לבדוק את הסחורות שעל הספינות שלנו".

 

"מטרת המשט היא הומניטרית, להראות סולידריות וגם לפתוח מסדרון ימי שיפעל באופן קבוע, כדי שתושבי עזה יוכלו לסחור עם מדינות אירופה. אם יוסר המצור, גם תושבי עזה יהיו פחות קיצוניים. זה נכון שיש סחורות שנכנסות לעזה מישראל", הוסיף פיילר, "אבל פתחו את המעבר הזה בגלל תוכניות המשט - פתאום זה בסדר מבחינת ממשלת ישראל, אחרי ארבע שנים בהן חלקי בטון ויציקה היו אסורים".

 

עם זאת, הפעיל הפרו-פלסטיני מסרב להסתפק בהקלת ההגבלות על העברת הסחורות.

"המעברים נפתחו קצת, אבל זה לא מספיק", הבהיר. "זה לא מראה שהמשט לא נחוץ כשהמצב יהיה רע, המעברים שוב ייסגרו".

 

המפגש עם הכוחות הישראליים אם וכאשר יתקרבו לרצועת עזה, אמנם מעורר אצל פיילר חשש, אולם הוא נותר בטוח בעמיתיו ובמטרתו. "זה אולי קצת מפחיד, אבל הדמיון שלי לא מפותח ולכן אני לא מדמיין מה יהיה. אני נוסע למשט של שלום עם מסר של סולידריות, ומקווה שמי שיפגוש אותי בדרך יתנהג אליי באופן זהה".

 

"לכל אורך ההיסטוריה היו אנשים שהיו מוכנים להקריב את הנוחות שלהם או חייהם למען רעיון, חזון. במשט הזה יש אנשים כאלה בדיוק - מוותרים על זמנם ונוחותם למקום מסוכן במשט מסוכן, ועדיין מוכנים לעשות את זה שוב. אני מקווה שבישראל למדו מהפעם הקודמת, והבינו שאם יעשו זאת שנית, זה שוב יעלה להם באויבים חדשים וביחסי ציבור גרועים".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"רב החובל הבין שמשהו לא בסדר"
צילום: EPA
חיל הים מתכונן לעימות
צילום: דובר צה"ל
מומלצים