שתף קטע נבחר

בלוף טייסת הכיבוי: "מחדל חמור וזלזול בציבור"

הדו"ח המדאיג שנחשף ב-ynet על טייסת הכיבוי "אלעד" עורר תגובות נסערות במערכת הפוליטית. בקדימה טענו כי "נתניהו מרח את הציבור", ח"כ איתן כבל האשים את ראש הממשלה ב"שקר ורמייה" וח"כ יואל חסון הודיע שביקש ממבקר המדינה לבדוק את הנושא. גם בליכוד היה מי שהביע חשש מאסון נוסף

דו"ח הכנסת המצביע על שורת בעיות בטייסת הכיבוי "אלעד", אשר נחשף לראשונה ב-ynet, עורר סערה במערכת הפוליטית. באופוזיציה האשימו את ראש הממשלה בנימין נתניהו ב"הונאה", וגם בליכוד היה מי שקרא להתערבות מהירה של השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', כדי למנוע אסון.

 

הדו"ח העלה כי מטוסי טייסת חיל האוויר, שהוקמה בעלות של עשרות מיליוני שקלים, נרכשו ללא התייעצות יסודית עם הגורמים המקצועיים. בעוד שחלק מהמטוסים בכלל מושבתים, מידת התאמתם לישראל בכלל "מוטלת בספק" משום שיתקשו לנחות בים סוער ולמלא מים.

 

"לדברי גורמי מקצוע שעמם שוחחנו, יש צורך להוסיף לטייסת הכיבוי אמצעי כיבוי אווירי נוספים, מסוקים למשל, כדי שהיא תוכל להתמודד עם שריפות יער גדולות", נכתב בדו"ח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת. עוד עולה מהמסמך כי בידי הטייסת אין מספיק חומר מעכב בעירה, בגלל מחלוקת בין משרד הביטחון למשרד לביטחון פנים.

 

בעקבות פרסום ממצאי הדו"ח ב-ynet, אמר ח"כ יריב לוין (ליכוד): "אני קורא לשר לביטחון פנים להתערב באופן מיידי על מנת להבטיח הכשרה מהירה של טייסי הכיבוי ואת רכישת החומרים והציוד הדרושים, טרם יתרחש אסון נוסף".

 

בקדימה היו יותר חריפים - והפנו את חיציהם לעבר ראש הממשלה. "עכשיו ברור לכולם שנתניהו הקים טייחת שקרים ולא טייסת כיבוי", אמרו במפלגה, "נתניהו מרח את הציבור, ברח מוועדת חקירה ממכלתית שביקשה לבדוק את התנהלותו הכושלת ומחדלי ממשלתו ועכשיו מתברר שידע למה. האמת העגומה מוכיחה את מה שנתניהו מנסה להסתיר - ראש ממשלת ישראל עסוק כל העת בספינים תקשורתיים ותו לא".


ספין ותו לא? ראש הממשלה חונך את הטייסת (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, חבר הכנסת יואל חסון (קדימה), אמר: "היום הוכח שכל קמפיין

מטוסי הכיבוי של נתניהו היה מסע הונאה אחד גדול. נתניהו, רק לטובת תדמיתו, קנה מטוסים שאינם מתאימים לשריפות ענק ואינם נותנים מענה בזמן אמת".

 

"מדובר במחדל חמור ובזלזול דרמטי בציבור", הוסיף ח"כ חסון, "פניתי למבקר המדינה וביקשתי ממנו להכין פרק מיוחד על רכש זה של מטוסי הכיבוי ולבדוק את הנתונים המטרידים שנחשפו, במסגרת הבדיקה שהוא עורך בימים אלה על אסון הכרמל".  

 

גם חבר הכנסת איתן כבל ממפלגת העבודה התייחס לממצאים המדאיגים. "ממשלת בלוף מטיסה את המדינה בטייסת בלוף. מדובר בנתונים חמורים ביותר המוכיחים זלזול בחיי אדם. כמה שקר ורמייה ימשיכו להיות כלי עבודה של ראש הממשלה?". 

 

בליכוד הגיבו לדו"ח וטענו כי הממשלה הנוכחית "שמה קץ להפקרות בתחום כיבוי השריפות מהאויר, שבאה לידי ביטוי בשריפה בכרמל". הם אמרו כי "טייסת אלעד השתתפה בחודשים הספורים מאז קמה בעשרות גיחות כיבוי מוצלחות של שריפות גדולות בשטחים פתוחים. בזמן מועט זה היא הוכיחה את נחיצותה וחיוניותה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הונאה? טייסת הכיבוי בפעולה
צילום: אביהו שפירא
פנה למבקר המדינה. ח"כ יואל חסון
צילום: נועם מושקוביץ
נתניהו. "ממשלת בלוף"
צילום: גיל יוחנן
ח"כ יריב לוין. "להתערב, לפני אסון נוסף"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים