שתף קטע נבחר

רבנים נגד הופעת סקעת בפני בנות שירות לאומי

רבנים, פעילי ימין ובנות שירות לאומי מוחים על הזמנת הזמר הראל סקעת - הומוסקסואל מוצהר - לשיר בערב הצדעה למתנדבים. הרב צפניה דרורי: "זה לא מכבד את הבנות". מינהלת השירות: "הטקס משקף את הפסיפס של המתנדבים"

קול בהומואים ערווה? ל-ynet נודע כי רבנים, פעילי ימין ובנות שירות לאומי הביעו מחאה על כך שהזמר הראל סקעת יופיע באירוע הצדעה שמקיימת מינהלת השירות האזרחי למתנדביה. חלקם אף מאיימים להחרימו. לטענת המוחים, במשתתפי האירוע רוב מכריע של בנות דתיות, שהופעת סקעת - הומוסקסואל מוצהר - פוגעת ברגשותיהן.

 

 

ממידע שהגיע ל-ynet התברר כי בימים האחרונים פנתה קבוצת בנות שירות למינהלת בטענה כי לטקס ההצדעה הממלכתי הוזמן "אמן שלא מתאים לאופי האירוע". הן אף ציינו כי ייתכן שיחליטו שלא להשתתף בו. אמנם לא מדובר בחרם מאורגן של ממש, אך הבנות זוכות

לגיבוי מכמה רבנים בציונות הדתית, הסבורים גם הם כי מדובר בחוסר רגישות כלפיהן.

 

אירוע ההצדעה יתקיים ביום שלישי הקרוב בבנייני האומה בירושלים, בהשתתפות שרים, ח"כים ואישי ציבור. באירוע יוענקו יוענקו תעודות הוקרה לשמונה מתנדבים מצטיינים של השירות האזרחי-לאומי, ובסופו - ההופעה של סקעת, שנבחר לאור הפופולריות שלו.

 

"פגיעה באופי הטקס"

הרב צפניה דרורי, רב העיר קריית שמונה ויו"ר האגודה להתנדבות (אחד מעמותות השירות-לאומי הגדולות), אמר בעניין זה למגזין התרבות הדתי "מוצש" כי "ברור שזה לא דבר סימפטי לחלוטין, וזה בוודאי לא מכבד את בנות השירות הלאומי". הוא סיפר כי אלה מהן שדיברו עמו הביעו "התמרמרות רבה".

 

רב בכיר בציונות הדתית מחה בשיחה עם ynet על כך שהמינהלת לא התייעצה איתו ועם חבריו לגבי תכני האירוע. "אחרי הכל, מדובר בבנות שלנו, לא שלהם", אמר, "לפי מה שאני

מבין ההופעה הזו היא דבר לא ראוי, שיפגע באופיו של הטקס".

 

ח"כ מיכאל בן-ארי (האיחוד הלאומי) שיגר מכתב בעניין לשר המדע והטכנולוגיה, דניאל הרשקוביץ, שמינהלת השירות

האזרחי-לאומי כפופה למשרדו. הוא ציין כי נדהם לשמוע על הבחירה בסקעת.

 

לדברי בן-ארי, דתיים וחרדים המשרתים במסגרת השירות הלאומי פנו אליו וטענו כי "אורח חייו האישי של הראל סקעת, המוחצן מעל כל במה, עומד בסתירה לעולם הערכים שלהם, והזמנתו לאירוע לכבודם מהווה פגיעה בהם".

 

הח"כ הוסיף במכתבו לשר כי הדבר – גם אם נעשה שלא בידיעתו - נראה כ"התרסה של מאן דהו, או סוג של אטימות", וקרא "לתקן את העניין" או לפחות "לאזן את התמונה" עם אמן נוסף שאינו שנוי במחלוקת.

 

"לו היה מדובר בשר מן הצד השמאלי של המפה, שהיה נוכח שהזמר שמופיע אצלו באירוע מבטא בחייו האישיים עולם ערכי הפוך משלו ומשל מוזמניו, היה דואג לסכל זאת", טען בן ארי.

 

רק לומר תודה

ממינהלת השירות הלאומי אזרחי נמסר בתגובה כי "ועדה שהוקמה לטובת הכנת אירוע ההצדעה השנתי היא שקבעה את האופי והתוכן של האירוע, זאת לאחר שהמנכ"ל, שר שלום ג'רבי, הנחה אותה לבחור אמן ששירת בצה"ל או שירות לאומי אחר, ולמנוע מצב של שירת נשים' הפוגעת במתנדבים החרדים".

 

עוד נמסר כי המינהלת בראשות ג'רבי משקיעה מאמצים רבים כדי לתת מענה ראוי ונכון לצרכים ולהשקפות של כלל המתנדבים, וכי הטקס הממלכתי אמור לשקף את הפסיפס הרחב של מתנדבי השירות הלאומי אזרחי ושל החברה בישראל. "נכון להתמקד בעיקר העניין, שהוא הצדעה ואמירת תודה לאלפי המתנדבים המסורים העושים עבודת קודש למען הקהילה והחברה, ולא לערב באירוע ממלכתי נושאים של השקפות

ודעות שאינן ממין העניין", נמסר.

 

גורם במינהלת אמר ל-ynet כי קודם להחלטה על זהות האמן שיופיע, נערך משאל מדגמי בין המשרתים והמשרתות בשירות הלאומי, כדי לברר מיהו האמן המועדף עליהם - וסקעת

היה הפופולרי ביותר. חלק מהנשאלים אף העלו את שמו ביוזמתם, ולא מתוך רשימה שהוצגה להם.

 

השר דניאל הרשקוביץ מסר ל-ynet בתגובה: "מדובר באירוע הצדעה ממלכתי למתנדבי השירות האזרחי לאומי מכל מגזרי האוכלוסייה. לנגד עינינו עמדו השיקול ההלכתי של שירת נשים והשיקול הממלכתי של שירות מלא בצה"ל".

 

מנכ"ל הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות, יונתן גר: "אני מחזק את ידי מנהלת השירות הלאומי בעמידתה מאחורי בחירתה בהראל סקעת על אף הביקורת. אני שמח גם שבנות ובני השירות הלאומי מגלים פתיחות רבה הרבה יותר מרבניהם".

 

בסביבתו של הזמר אמרו בתגובה: "הראל סקעת מופיע בפני כל סוגי הקהלים, לרבות קהל דתי וחרדי. אמש הוא אף הוזמן על-ידי הרב פירר בערב גאלה שיזם. הראל שמח להופיע מול מצטייני שירות לאומי, ולא בפעם הראשונה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הראל סקעת. לא הופעה ראשונה
צילום: דודו אזולאי
ג'רבי. "להתמקד בעניין"
צילום: ששון תירם
ח"כ בן ארי. "סוג של אטימות"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים