שתף קטע נבחר

מח"ט כפיר נפרד: המטרה - חיזבאללה, ולא אחמד

אל"מ אורן אבמן מפנה את הכיסא, ומרוצה ממה שהוא משאיר: חיילים שמוכנים גם ללבנון, מתגייסים עם מוטיבציה גבוהה וגדוד חרדי שמביא את מדי הזית עד למאה שערים. מספטמבר הוא לא מוטרד, מהקיצונים שבמתנחלים דווקא כן: "יש מי שהולכים עם גפרורים ומחפשים חביות דלק"

אלוף משנה אורן אבמן ראה הרבה במהלך השנתיים שבהן כיהן כמפקד חטיבת כפיר. השבוע פינה את התפקיד, והחטיבה הצעירה יצאה - בדיוק כמוהו - לדרך חדשה.

 

במהלך פיקודו על החטיבה הזדמנו לאל"מ אבמן חיכוכים לא רק עם פלסטינים, אלא גם עם מתנחלים ביהודה ושומרון. "זה קומץ של אנשים מתוך קבוצה גדולה ונורמטיבית", הוא מסביר, "הם שמו לעצמם כמטרה, בין היתר, להטיל מורא בקרב מפקדי צה"ל, בעזרת האופן שבו הם מערבים את המשפחות שלנו ומפגינים מול הבתים הפרטיים שלנו". הוא מבהיר כי המעשים האלה אינם מקובלים עליו, ושואל: "ייתכן מצב שבו אזרח שאינו מרוצה מהחלטה שקיבל בית משפט יבוא להפגין מול ביתה הפרטי של השופטת?".


אל"מ אבמן, השבוע. "החטיבה מוכנה לכל תרחיש" (צילום: אביהו שפירא)

 

מח"ט כפיר, שפיקד על גזרת ג'נין במהלך תוכנית ההתנתקות מחומש ושא-נור, למד להכיר היטב את המתנחלים ואת המציאות הביטחונית באזור. במסגרת תפקידו כמפקד החטיבה, קיבל הוכחה למורכבות המציאות בשטח, כשמתנחל סטר בפניו של סגן מפקד פלוגה, אחרי שזה הגן על כמה פלסטינים. "חייבים לשמור על צה"ל מחוץ למשחק הפוליטי", הוא אומר, "לצערנו יש מי שמנסה לקעקע את העניין בזה, והוא עלול לגרום להתפוררות השורות. הם הולכים עם גפרורים ומחפשים חביות דלק".

 

אל"מ אבמן מבהיר כי טענותיו אינן מופנות לציבור המתנחלים בכללותו: "מדובר רק בקומץ, אבל הוא יוצר פרובוקציות ומוכן לשפוך את התינוק עם המים. מי שמפגין מול ביתו של קצין צה"ל (מפקד אוגדת איו"ש, תא"ל ניצן אלון - ח.ג), שרוב שנותיו נלחם במקומות הכי מסוכנים, הוא עבריין ופורע חוק".

 

את השעות האחרונות בתפקידו, לפני שמסר את הפיקוד על החטיבה לידי מחליפו, אל"מ אודי בן-מוחא, העביר אל"מ אבמן בזרעית שעל גבול הצפון. שם, לראשונה מאז הוקמה החטיבה, מבצע גדוד נחשון את פעילות הבט"ש בגבול. "אין לי ספק שהחטיבה היום מוכנה לכל תרחיש, והיא צריכה להיות בכל מקום שבו צה"ל יצטרך להתמודד עם האויב, גם כאן בגבול הצפון. עשינו תרגיל חטיבתי שמכוון לתרחיש צפוני, התאמנו, התכוננו, ואנחנו לא פחות טובים מגדודים אחרים".

 

גאוות הלוחמים נפגעה: "אלה חבלי לידה"

בהזדמנות הזאת הוא עוקץ בעדינות את אלה שלא האמינו בחטיבה. "לפני שנתיים אני האמנתי, אחרים פחות. עכשיו כבר לא צריך אותי, אלוף פיקוד המרכז הודיע שאנחנו מוכנים לכל משימה, גם בלבנון. עברנו את המהפך, המטרות באימונים זה כבר לא אחמד ממבנה במחנה פליטים, אלא מארב של חיזבאללה. אנחנו בוחרים רק יריב חזק. מעבר לכך, צריך לזכור שאנחנו חטיבה גדולה, ויכולים לפעול גם בצפון אם יתרחש שם עימות, כשגדוד או שניים יהיו בגזרה אחרת".


"כשהיה צריך הענשנו חיילים - באופן מידתי". אבמן (צילום: רועי עידן)

 

בשנים האחרונות הוזכרה חטיבת כפיר לא פעם בהקשרים שליליים - עימותים עם מתנחלים, הרג פלסטינים בידי חיילים שבדיעבד בוצע - לפי ההערכות - ללא סיבה ובגלל פעילות פזיזה, וגם שלטים שהניפו חיילים נגד פינוי התנחלויות. אחרי תקופה לא קלה, דומה שבשנתיים האחרונות פחתו הכותרות הלא מחמיאות שנשאו בתקשורת את שם החטיבה. המח"ט היוצא סבור כי גם כשהחטיבה התפרסמה באור שלילי, "תהום אדירה הפרידה בין הדימוי התקשורתי לבין מה שהיה במציאות".

 

לדבריו, הפרסומים פגעו קשות בגאווה של הלוחמים ומשפחותיהם. "אמא שהייתה מספרת שהבן שלה בכפיר, הייתה מקבלת תגובות כמו 'אה, זה אלה שמרביצים ליהודים'. זה משהו שכל חטיבה חדשה צריכה להתמודד איתו, מעין מחלות ילדות". מאז, הוא אומר, בוצע תהליך מאומץ שהניב פירות. "למרות שהחיכוך גבוה, היו פחות אירועים ערכיים בעיתיים", הוא מעיד, "השקענו הרבה זמן בכל הקשור לערכים ומנהיגות. איפה שצריך היה להעניש, עשינו זאת באופן מידתי. היום ניתן לומר בגאווה כי עולם הערכים שלפיו פועלים לוחמי כפיר הוא תעודת כבוד לחטיבה".

 

הוכחה טובה לכך שהחטיבה הצעירה הזאת עברה תהליך התבגרות מסוים, היא המוטיבציה לשרת בה והתוכנית להפוך את גדוד חרוב לסיירת, מה שיעלה עוד יותר את קרנה של החטיבה.

 

ספטמבר בא: "לא להגזים, זה לא איום קיומי"

בזמן שבישראל נערכים כולם לספטמבר, אז יבקשו הפלסטינים מהאו"ם להכיר במדינתם, ובעיקר להשלכות שעשויות להיות לבקשה כזו בשטח, סבור אל"מ אבמן כי אין להביט באירוע הזה בחשש מוגזם. "יוצרים קצת יותר רעש ממה שזה באמת", הוא מודיע, "כבר ידענו בעבר להתמודד היטב עם אירועים מסוג זה, גם בלבנון וגם באינתיפאדה בשנת 2000. צה"ל נערך, וכמובן שחטיבת כפיר היא חלק בלתי נפרד מזה, כיחידה שמתמחה בשטח בנוי. לא צריך להכניס לתוך הסיפור הזה אוויר חם, בסוף זאת עוד תהיה נבואה שמגשימה את עצמה. נצטרך לפעול בקור רוח, ולפגוע במי שצריך. זה לא איום קיומי, ונדע להתמודד איתו".


עם הרמטכ"ל בני גנץ. נשאר עם הכומתה (צילום: דובר צה"ל)

 

אחד הגדודים המסקרנים בחטיבת כפיר הוא "נצח יהודה", הגדוד החרדי הראשון בצה"ל. למרות תדמיתו, אל"מ אבמן משוכנע כי חייליו כשירים לעמוד בכל משימה. "יש לי הרבה גאווה בגדוד הזה ואהבה אליו", הוא אומר, "יש פה חבר'ה שעוברים תהליך מהיר מאוד, ובסוף אנחנו מוציאים לחברה מדי שנה 450 איש יצרנים. היום, לא מעט בזכותם, אפשר

לראות מדי זית תלויים על חבלי הכביסה במאה שערים בירושלים או בשכונות בבני ברק. זה כבר שינוי".

 

רגע לפני שהוא מעביר את הפיקוד ומתמנה לראש חטיבת היבשה בזרוע היבשה ("אני נשאר עם הכומתה הזאת", הוא מבהיר כששואלים אותו אם יחזיר לכותפת את הכומתה החומה של חטיבת גולני, שבה צמח לאורך שירותו), מנסה מח"ט כפיר היוצא להביט קדימה, על מה שצפוי לחטיבה המנומרת בעידן החדש. "החטיבה קיבלה מפקד לוחם עם ניסיון קרבי, וברגע שהוא מסתכל דרך הפריזמה הזאת - אני רגוע. החטיבה כבר לא שטה בים סוער ללא כיוון. יש לה כיוון ברור ולשם צריך כל הזמן להוביל אותה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל"מ אבמן. לא מקבל את ההפגנות מול בתים פרטיים
צילום: אביהו שפירא
חיילי כפיר. "הערכים שלהם - תעודת כבוד לחטיבה"
צילום: דובר צה"ל
מומלצים