שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

המורים במלחמת אזרחות: לאומיות או דמוקרטיה

יו"ר הוועדה הפדגוגית במשרד החינוך הכריז על חיזוק הלאומיות והציונות ועורר סערה. לקראת "כינוס חירום" של מורים לאזרחות המוחים על פגיעה קשה בחינוך לדמוקרטיה, עצומה נגדית דורשת שינוי: "דגש מוגזם לערכים ליברליים, דרוש פטריוטיזם"

מלחמת האזרחות: מגמת משרד החינוך לחזק את לימודי היהדות בשעורי האזרחות על חשבון לימודי הדמוקרטיה, יוצרת מתיחות ופילוג בין המורים, אשר נאבקים בניהם על אופיו ותכניו של המקצוע.

 

כפי שנחשף באחרונה ב-ynet, היום (ה') יתקיים במכללת סמינר הקיבוצים "כנס חירום" של כמאה מורים לאזרחות הטוענים כי השינויים הצפויים בתוכנית הלימודים עלולים לסכן את הדמוקרטיה הישראלית. לקראת הכינוס התעוררה מחאה נגדית של

קבוצת מורים אחרים לאזרחות, אשר טוענים כי לעמיתיהם המורים "המודאגים" אין מונופול על המקצוע, ולטענתם יש לברך את הנהלת משרד החינוך על כך שהיא פועלת להעצים את היסודות הלאומיים והציוניים, יסודות שעד לאחרונה לא קיבלו את המשקל הראוי להם בלימודי האזרחות.

 

הסערה והפילוג בין המורים לאזרחות באים על רקע דבריו של יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, ד"ר צבי צמרת, שטען לאחרונה כי יש לחזק במקצוע האזרחות את לימודי הלאומיות והציונות על חשבון לימודי הדמוקרטיה.

 

בעצומה עליה חתמו כ-70 מורים המגישים לבגרויות באזרחות מכל רחבי הארץ נכתב: "אנו המורים לאזרחות סבורים שהוראת האזרחות בישראל צריכה לכלול חינוך לאומי ופטריוטי עם חינוך דמוקרטי וחינוך למעורבות אזרחית. אנו חשים כי בקרב רבים מבני הנוער קיימת תחושת ניכור כלפי ערכים דמוקרטיים ואנו סבורים כי היא נוצרה במידה רבה כריאקציה לתפיסות עולם המקדשות את הפרט וזכויותיו כמעט בכל מחיר, ללא שום זיקה למידת תרומתו ונאמנותו למדינה ולמורשתו הלאומית והדתית".

 

משרד החינוך: אין פגיעה במקצוע

יוסי לונדין, מורה לאזרחות בישיבה התיכונית דרכי נועם בפתח תקווה, שארגן את העצומה, הסביר: "אנחנו מייצגים ציבור מאוד גדול של מורים אשר סבורים כי תוכנית הלימודים הקיימת היום נותנת דגש מאוד משמעותי לערכים ליברליים ודמוקרטיים על פני נושאים לאומיים ויהדות. לטעמנו הגיע הזמן לעשות שינוי במינון ולהגדיל את המקום של פטריוטיזם והזדהות עם המדינה מתוך הבנה שבמשטרים דמוקרטיים לעתים אינטרס המדינה גובר על זכויות הפרט".

 

רונית בלום, מורה לאזרחות בתיכון רוטברג ברמת השרון וממארגני, הכנס, טוענת מנגד כי היא וחבריה רואים בכוונת משרד החינוך סכנה גדולה לדמוקרטיה. "אנחנו לא נגד ציונות ויהדות, אלא בעד הדמוקרטיה", היא מדגישה. "ציונות הוא מקצוע שנלמד במסגרת שעורי ההיסטוריה והמורשת והחשש שלנו הוא שאם יגדילו את הנפח שלו גם בלימודי האזרחות אז אולי נגדל דור של תלמידים שהם אולי ציונים גדולים - אבל לא יודעים מה זה דמוקרטיה, ולכן אסור בשום אופן לפגוע בתוכנית הלימודים".

 

על אף מאבק המורים לאזרחות, יו"ר ועדת מקצוע האזרחות האחראית על תכנית הלימודים, פרופ' אשר כהן,

 ציין בשבוע שעבר כי הוועדה בראשותו אישרה לאחרונה את תוכנית הלימודים ו"אין בה כל שינוי בשעות הלימוד או בתכנית הלימודים וכן אין פגיעה בלימודי הדמוקרטיה, אלא להיפך, נושא זה יורחב בשנה הבאה".

 

בנוסף, במכתב שכתב באחרונה בנושא מנכ"ל המשרד, ד"ר שמשון שושני, נאמר כך: "אני מבקש להדגיש את מחויבותו של שר החינוך ואת מחוייבות המשרד ללימודי האזרחות. עמדת הנהלת משרד החינוך, ובתוכה יו"ר המזכירות הפדגוגית, אינה לדחוק את מקצוע האזרחות לשוליים. לד"ר צמרת יש עמדה מסוימת לגבי לימודי האזרחות. אין היא בהכרח זהה בכל דבר ועניין עם עמדת השר ועמדתי. אזרחות הינו מקצוע ליבה מרכזי שנלמד בכל המגזרים ונבחן בבגרות חובה. כך היה וכך יהיה".


פורסם לראשונה 29/06/2011 23:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צבי צמרת. עורר את הסערה
באדיבות דוברות בר אילן
"למורים המודאגים אין מונופול על המקצוע". אילוסטרציה
צילום: אבי מועלם
מומלצים