שתף קטע נבחר

ארדן: "ר' החשמל עלולה לפגוע בבריאות הציבור"

"ניסיון עלוב להתנער מאחריות לכישלון ניהולי מובהק וליקוי בתכנון ארוך טווח של משק החשמל" - במילים חריפות אלה בחר השר להגנת הסביבה להגיב על האיום של הרגולטור להעלות את המחירים ב-20%. "הם ממשיכים לפעול באופן המזהם ביותר, דבר שעלול לגרום לעלייה בתחלואת סרטן"

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, הגיב אמש (ד') בזעם על הודעת רשות החשמל כי התעריפים עלולים להתייקר ב-20%. "זהו ניסיון עלוב להתנער מאחריות לכישלון ניהולי מובהק וליקוי בתכנון ארוך טווח של משק החשמל", אמר ארדן בתגובה לטענה כי המחירים יזנקו עקב יישום צו רוחבי שהוא הוציא ואשר מאלץ להפעיל תחנות סולר לפני הפעלת תחנות המופעלות במזוט. " נתוני העלות שמציגה רשות החשמל תמוהים ולא ברור על מה מבוססים", סיכם השר.

 

 

בתגובה החריפה הוסיף ארדן ואמר: "רשות החשמל מתעקשת לטמון את הראש בחול ולהמשיך לפעול באופן המזהם ביותר, דבר שעלול לגרום לפגיעה קשה בבריאות הציבור ולעלייה בתחלואת סרטן ומחלות ריאה ומערכות הנשימה.

 

"על פי דיווחים שקיבלנו מחברת החשמל, עד היום, במשך שתי התקלות האחרונות שהיו, חברת החשמל שרפה עקב דרישת המשרד, סולר במקום מזוט אך ורק למשך 33 שעות. מדובר בתוספת עלות מזערית ביחס לשריפת סולר שבצעה חברת החשמל משיקוליה שלה (תחזוקה וכד'). לצורך השוואה, חברת החשמל שורפת סולר במשך כ-2,000 שעות בשנה לצורכי תחזוקה ובדיקת כשירות של היחידות.

 

"לו חברת החשמל היתה מפעילה את תחנות הכח אך ורק משיקולי עלות כלכלית, היו נפלטים לאוויר מזהמים עד פי 10 מאשר בשריפת גז טבעי. דבר זה היה מביא להגברה משמעותית בזיהום האוויר באזור אשדוד ולכמויות עתק של מזהמים שנפלטים לאוויר באופן רציף בקרבת אוכלוסיה, דבר שהיה גורם לחריגה מתקני איכות האוויר בסביבה.

 

המשמעות של תרחיש כזה, המתעלם מהשיקולים הסביבתיים, היא פגיעה בלתי נסבלת בבריאות הציבור. המזהמים הללו גורמים לעודף תחלואה ותמותה, בעיקר בקרב אוכלוסיות רגישות לתחלואה נשימתית (ילדים, חולי אסטמה, קשישים). חשוב לציין כי תחנות כאלו, בכל מדינה מפותחת אחרת, כלל לא היו מורשות לפעול על מזוט!".

פורסם לראשונה 29/06/2011 23:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר גלעד ארדן
צילום: אהוד קינן
מומלצים