שתף קטע נבחר

חתונה הגיעה: אתם שאלתם, הרבנות השיבה

הדרך לחופה רצופה בשאלות: מה עושים כשבן הזוג התגרש מגויה? האם חייבים להינשא באולם כשר? ואם בא לי להיות כלה במכנסיים? אתם שאלתם - הרבנות השיבה בפורום חי של ynet

החלטתם להתחתן? בשעה טובה. רגע לפני הרגע הגדול יש לכם רשימת מטלות, ולצדה - רשימה שאלות. אנשי רבנות תל אביב - יועץ הנישואין הרב יוסף כאלף וראש המועצה הדתית בעיר, אלדד מזרחי - הגיעו לפורום חי של ynet, והשיבו על כל שאלה. ליקטנו עבורכם מבחר סוגיות מעניינות בדרך לחופה, שעלו בפורום.

 

 

מהי הפרוצדורה לנישואין כשרים על פי ההלכה בין יהודי, לבת זוג שעברה גיור?

 

הכלה תציג תעודת גיור ותעודת המרה, ואף תצטרך להביא אישור שאינך כהן. שאר ההליך הינו סטנדרטי. הנחיות נוספות תוכל למצוא באתר המועצה הדתית

 

אני מכינה אלבום חתונה שמתעד את כל השלבים של ההכנות לחתונה. האם מותר לצלם ברבנות?

 

כשמדובר על צילום ההליך שלכם ובאישור הגורמים המתאימים, ניתן לפנות למחלקת הנישואין ולקבל אישור לצילום.

 

כך תוציאו תעודת נישואין

בן זוגי היה נשוי לגויה, והתגרש ממנה בבית המשפט העליון (יש בידו את כל האישורים). במשרד הפנים הוא רשום כגרוש. כעת אנו עומדים להינשא (שנינו יהודים, אני רווקה). בעת שהלך לפתוח תיק ברבנות בעיר מגוריו, הפנו אותו לבית הדין הרבני בתל אביב, שם קבעו לו דיון מיוחד בעוד כשבועיים. מה צפוי לו בדיון הזה? מדוע צריך דיון מיוחד אם כבר התגרש מגויה?

 

תקנות רישום נישואים מחייבות פסק דין להיתר נישואים. הליך זה הינו קצר ומסתיים בדרך כלל בדיון אחד. בדיון יתרשם בית הדין מהמסמכים והעדויות (ככל שיידרשו) ויוציא אישור לנישואין. עם מתן פסק הדין תוכלו לפתוח תיק נישואין ללא שהיות.

 

אני מתגוררת בחיפה, אך בית הוריי הוא בעיר אחרת, ומעולם לא שיניתי זאת בתעודת הזהות. האם אוכל להתחיל בתהליך של הוכחת יהדות בחיפה? מתי אוכל להוציא תעודת רווקות?

 

הוכחת יהדות ניתנת רק לאחר פתיחת תיק נישואין ברבנות המקומית, ובפתיחת התיק מבררים את המקום המוסמך. רק לאחר הוכחת יהדות ניתן יהיה להוציא תעודת רווקות. לכתחילה, עדיף ללכת לרבנות המקומית בתחום הכתובת הרשומה בתעודת הזהות, ולכן עלייך לפנות לשם.

 

מה צריך בשביל להוציא תעודת נישואין?

 

מן הסתם הינך מתכוון להעתק תעודת נישואין. יש לפנות למחלקת הנישואין באמצעות האינטרנט, או בפקס: 03-6938961. אגרת העתק תעודת נישואין הינה 50 שקלים.

 

חתונה ב-200 שקלים

נישואים שניים לשני בני הזוג: מה צריך לעשות? מה צריך להביא, וכמה זמן לפני?

 

במקרה שבני הזוג גרושים, יש להציג תעודת גירושין, 2 תמונות פספורט, 2 עדים גברים שאינם קרובי משפחה, ואישור שבן הזוג אינו כהן. אפשר להתחיל ברישום כשלושה חודשים לפני הנישואים.

 

מה אני צריכה להביא כדי להוציא תעודת רווקות? כמה זה עולה? כמה עולה להירשם ברבנות? מה צריך להביא בנוסף לשני עדים שהם לא בני משפחה? הוריי גרושים. האם אני צריכה להציג תעודת גירושין שלהם?

 

יש להביא תעודת זהות + ספח, 2 תמונות פספורט וצילום תעודת נישואין של ההורים. האגרה: 135 ₪.

 

האם ניתן לערוך את טקס הנישואין ברבנות? האם יש צורך במניין? האם חייבים בסעודת מצווה לאחר הטקס? האם "סעודת המצווה" חייבת להיות ארוחה ממש, או שאפשר להסתפק בקפה ועוגה?

 

ניתן לערוך חופה במשרדינו לאחר פתיחת התיק. לגבי מניין - המועצה הדתית דואגת להשלים, במקרה הצורך. המועצה הדתית איננה מחייבת עריכת סעודה במקום, וניתן להסתפק בכיבוד קל.

 

האם ניתן לערוך אצלכם אירוע בנוכחות המשפחה הקרובה בלבד? מה העלות של אירוע כזה באולם הרבנות?

 

אפשרי לערוך חופה בנוכחות המשפחה. ברבנות בתל אביב יש אולם מתאים לשם כך. העלות: 200 שקלים.

 

שומו שמים, הכלה במכנסיים

שמעתי שלפעמים רבנים לא מוכנים לחתן זוגות שבוחרים להינשא באולם ללא תעודת כשרות. האם זה נכון? כמו כן, אני חושבת לקנות שמלות כלה לא בדיוק צנועות, ומתלבטת אם לרב יכולה להיות בעיה עם זה.

 

נוהלי הרבנות הראשית לישראל קובעים כי עריכת חופות תיערך רק במקום שעומד תחת פיקוח כשרותי.

לגבי שמלת הכלה, לבוש הולם יכבד את המעמד ואת האירוע, כפי שראוי ומתבקש.

 

האם אפשר לערוך חופה כאשר הכלה לובשת מכנסיים?

 

אין מניעה. יחד עם זאת, מומלץ לבוש הולם ומכובד לאירוע.

 

היכן אני מקבלת את הדרכת הרבנית? האם אנו עוברים הדרכה זוגית בנוסף?

 

אכן קיימת גם הדרכה זוגית. ההדרכות מתקיימות בדרך כלל במקום רישום הנישואין. לזוגות הנרשמים בתל אביב ישנה אפשרות לעבור הדרכה זוגית על ידי גופים מגוונים מורשים – על פי תיאום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
המחשוף עובר?
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מותר לצלם ברבנות?
צילום: shutterstock
אולי נביא לכאן את הקייטרינג?
צילום: יואב זיתון
מומלצים