שתף קטע נבחר

"ההוזלה הזהה של הקוטג' מוזרה - צריך לחקור"

ענקיות החלב הורידו את מחיר הקוטג' עקב המחאה שנחשפה ב-ynet, אולם מנכ"ל איגוד הצרכנים הגדול בישראל לא בטוח שמדובר בחדשות טובות. "מעניין שהחברות הורידו מחיר לאותו סכום", אמר אהוד פלג. "הממונה על ההגבלים צריך לבדוק"

יממה לאחר ששלוש ענקיות החלב הורידו את המחיר הסיטונאי של הקוטג' ל-4.55 שקלים (5.90 שקלים לצרכן) קורא מנכ"ל המועצה לצרכנות אהוד פלג לממונה על ההגבלים העסקיים לבדוק אם הפעולה היתה חוקית. "העובדה שהמחלבות הורידו כולן את המחיר הסיטונאי של המוצר בדיוק לאותו סכום היא מעניינת, ואף מוזרה", אמר פלג ל-ynet. "יש ממונה על ההגבלים, והוא צריך לבדוק אם הורדת המחירים נעשתה כשורה או לא".

 

 

למרות הביקורת, מנכ"ל המועצה לצרכנות אמר כי "הורדת מחיר היא מבורכת. צריך להסיר את הכובע בפני הצרכן הישראלי, שהוכיח סוף סוף את כוחו". לדבריו, "מתברר שכאשר הצרכנים מאורגנים וממושמעים, הם מצליחים לכופף את חוקי ההיצע והביקוש לטובתם".

 

פלג הוסיף כי "הורדת המחירים הזאת מוכיחה גם דבר נוסף: היה ממה להוריד, ואנחנו עדיין לא הגענו אל המנוחה והנחלה. הרווח ירד רק במקטע שבין היצרנים למשווקים וצריך לבדוק גם את מקטע המשווקים".

 

אנחנו חיים בכלכלת שוק חופשי שמונעת בידי עסקים מסחריים. אתה מצפה שהם ימכרו לנו מוצר בלי להרוויח - ועוד מוצר שכבר לא נמצא בפיקוח מחירים?

 

"אני לא מצפה לזה. אבל יש הבדל בין מכירה ברווח ובין מכירה ברווח רווחים בלתי סביר, וזאת הייתה התופעה בענף החלב. כמובן שהקוטג' הוא לא המוצר היחיד שסובל מבעיה כזאת, ואני מקווה שמה שקרה עם הקוטג' הוא אות לבאות ולמוצרים נוספים".

 

המשקל של הקוטג', ושל כל מוצר מזון בודד אחר, על ההוצאה החודשית שלנו הוא קטן. שני המוצרים הבודדים שבאמת משפיעים על המצב הכלכלי שלנו הם הדיור והדלק. האם מה שנעשה עם הקוטג' יכול לעשות גם כדי להוריד את המחירים שלהם?

 

"התשובה לשאלה, האם יש מה לעשות עם מחירי הנדל"ן והדלק, היא חד משמעית - כן. אבל לכל חזית צריך לבחור את דרכי המאבק המתאימים לה. אי אפשר להחרים את הדיור והדלק. הבעיה עם שני המוצרים הללו היא מערכתית: שני המוצרים סובלים מטיפול מערכתי לא נכון וממיסוי לא סביר, והממשלה צריכה לתקן את העניין הזה בדחיפות.

 

"אגב, המיסוי מעלה גם את מחירי המזון נחנו קוראים לממשלה להתערב ולתת פטור ממע"מ על מוצרי מזון, לפחות סל המוצרים הבסיסיים, כפי שקיים במדינות רבות אחרות".

 

מרשות הההגבלים לא נמסרה תגובה. משטראוס נמסר בתגובה: "לא היו דברים מעולם". בתנובה וטרה סירבו להגיב.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
הצרכנים ניצחו?
צילום: עפר עמרם
מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות
מומלצים