שתף קטע נבחר

הרפז פתח את הפה, איך יושפעו אשכנזי וגלנט?

עדיין לא ברור האם עדותו של הרפז אצל המבקר תוביל לזימון נוסף של הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי ללשכת לינדנשטראוס, אבל בסביבתו של יואב גלנט מזכירים את דבריו: "לשקר אין רגליים"

בועז הרפז חשף בפני המבקר את התמונה המלאה, והמסמך שכונה על שמו שוב חזר להיות שיחת היום בצבא. גורמים בכירים במערכת הביטחון העריכו היום (ה') כי לעדותו של הרפז בפני מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, הבודק את היבטי הפרשה שהסעירה את צמרת צה"ל, עשויות להיות השלכות מהותיות באשר להליך שקדם למינוי הרמטכ"ל ובעיקר סביב הניסיון להדביק לאלוף יואב גלנט את המסמך המפוברק.

 

"הפרשה הזאת עוד רחוקה מסיום וחשוב שהסיום שלה יהיה בחשיפת האמת. מתהליך בחירת הרמטכ"ל עלו הרבה מאוד שאלות נוקבות, הצבא והציבור חייב לקבל את התשובות", אמרו במערכת הביטחון בעקבות חשיפת "ידיעות אחרונות", על פיה הרפז "פתח את הפה" ופירט בפני המבקר את קשריו עם הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי ואת מאחורי הקלעים של מינוי הרמטכ"ל.

 

גם חמישה חודשים לאחר שרא"ל בני גנץ נכנס לתפקידו כרמטכ"ל ה-20 של צה"ל, לאחר שמינויו של האלוף גלנט בוטל על רקע פרשת הקרקעות, ממשיך הנושא להעסיק את הצמרת הצבאית. עיני כולם נשואות לדו"ח המבקר, שצפוי לפרסם את ממצאיו בתוך חודשים ספורים. כל מי ששמו הוזכר בפרשה כבר הגיע להעיד אצל המבקר, ובסך הכל נגבו עדויות מלמעלה ממאה בעלי תפקידים שונים.

 

גורמים ביטחוניים מסבירים כי ההתנהלות סביב תהליך מינוי הרמטכ"ל, היחסים בצמרת צה"ל והמעורבות של הרפז - כל אלו מחייבים בדיקה יסודית. "קשה לחיות בשלום עם מה שקרה - תחילה מסמך שכוון נגד מועמד לרמטכ"ל, אחר כך פרשת הקרקעות שהוצגה בממדים אדירים והביאה לביטול המינוי ברגע האחרון. לכן חשובה הבדיקה", הוסיפו הגורמים.

 

הרמז של גלנט

הבוקר חזר העניין להיות שיחת היום, בעקבות הפרסום כי הרפז, מחבר המסמך המזויף, פירט בפני המבקר את התמונה המלאה. על אף שלא ברור מה נאמר בשיחה והאם תוביל לזימון נוסף של אשכנזי ללשכת המבקר, הדבר שב ומעורר מתח רב בקרב כל המעורבים. לעניין משמעות רבה, בעיקר ביחסים שבין הרמטכ"ל לשעבר להרפז.

 

אשכנזי נהג לומר כי הרפז "אינו מבאי ביתו", וניסה להדוף כל ניסיון לחבר בינו לבין הקצין ששירת בעבר במערך המבצעים המיוחדים ושלשמו נקשרו לא מעט פרשות מפוקפקות. "יש כאן עננה שמרחפת מעל אשכנזי ואחרים", אמרו הגורמים, "הרפז יכול לשפוך אור על העניין". מעבר לאשכנזי, גם שר הביטחון אהוד ברק ממתין לדו"ח המבקר, והאלוף גלנט עצמו.

 

גלנט מתעקש לא להתייחס כלל לפרשה, אבל בסביבתו מזכירים דברים שאמר בשבועות האחרונים טרם נפסל מינויו, על כך שהוא מאמין במערכת אכיפת החוק וברשויותיה, ומשוכנע שבסופו של דבר הצדק יצא לאור. "לשקר אין רגליים", אמר בהזדמנויות שונות ושלח רמז עבה מאוד כי מאחורי הקלעים התנהל קמפיין מתוכנן נגד מינויו לרמטכ"ל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרפז. חשף את התמונה המלאה
צילום: אוהד צויגנברג
גלנט. שלח רמז עבה
צילום: בן קלמר
אשכנזי. הרחיק עצמו מהרפז
צילום: אבי חיון
מומלצים