שתף קטע נבחר

אובמה נפרד משר ההגנה היוצא: פטריוט אמריקני

אחרי 40 שנות שירות ציבורי תחת שמונה נשיאים, נפרד רוברט גייטס מתפקידו בפנגטון. הנשיא האמריקני שיבח אותו על הובלת היציאה המסודרת של הצבא מעיראק. גייטס: "התקשיתי לשלוח מדי יום חיילים למקומות מסוכנים. מעריץ אותם ללא גבול"

שר ההגנה האמריקני רוברט גייטס סיים היום (יום ה') את תפקידו לאחר ששירת שני נשיאים אמריקנים - ג'ורג' בוש הבן הרפובליקני וברק אובמה הדמוקרטי. עם סיום תפקידו של גייטס יושבע ליאון פנטה, ראש ה-CIA היוצא, לשר ההגנה החדש של ארה"ב.

 

 

מאז נכנס לתפקיד ב-2006, ניהל גייטס שתי מלחמות בצורה שזכתה לשבחים, תוך שהוא מבצע קיצוצים כואבים בפרוייקטים של צבא ארצות הברית. עם פרישתו מסיים גיטס 40 שנות שירות תחת שמונה נשיאים. 


"נשאת באחריות ללובשי המדים המסכנים את חייהם. אובמה וגייטס" (AFP)

 

הנשיא אובמה עשה הבוקר את הדרך מהבית הלבן לפנטגון כדי להיפרד באופן רשמי משר ההגנה היוצא והזמין אותו ואת רעייתו לארוחת ערב בבית הלבן. אובמה הפתיע את גייטס והעניק לו את מדליית החופש הנשיאותית. "זוהי הפתעה גדולה, אבל אנחנו יודעים שאתה טוב במבצעים חשאיים", השיב גייטס לאובמה ורמז להובלת המבצע לחיסול מנהיג ארגון אל-קאעידה אוסמה בן לאדן.

 

"גייטס הציל חיי חיילים רבים"

אובמה כינה את גייטס "פטריוט אמריקני צנוע". לדבריו, "בוב גייטס שירת כי ארה"ב נמצאת במלחמה. האחריות שלו היא ללובשי המדים המסכנים את חייהם יום יום", אמר אובמה על שר ההגנה היוצא. הנשיא שיבח את גייטס שבגלל דאגתו לשלום החיילים הוא דאג לציוד מיוחד שסייע להצלת חיים של חיילים רבים, בזכות ציוד מבצעי ורפואי מיוחד.  


שירת שמונה נשיאים בארבעים שנות שירות ציבורי. גייטס (צילום: AP)

 

אובמה שיבח את גייטס על הובלת הצבא האמריקני ליציאה מסודרת מעיראק והבטיח להביא לסיום המלחמה באפגניסטן "בצורה אחראית".

 

גייטס שיגר אתמול מכתב פרידה אחרון לחיילים האמריקנים וכתב בו ששיגור חיילים למקומות מסוכנים "הכביד עליי מדי יום. חשתי את הקשיים שלכם ואת ההקרבה שלכם יותר ממה שאתם יכולים לדמיין". על התפקיד שמילא כתב שר ההגנה היוצא כי "זה היה הכבוד הגדול ביותר של חיי".

 

על הלוחמים כתב גייטס שהם הטובים בעולם ושההערצה שלו אליהם היא "ללא גבול". בטקס הפרידה מגייטס נטלו חלק נציגי כל החילות במצעד הצדעה אחרון, ותותחים ירו מטחי כבוד במהלך הטקס המרגש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שבחים לשר ההגנה היוצא. אובמה וגייטס
צילום: AFP
מומלצים