שתף קטע נבחר

אבו מאזן לארה"ב: אל תטרפדו החלטה בקוורטט

הנשיא הפלסטיני אומר כי הבחירה הראשונה של הפלסטינים היא משא ומתן עם ישראל, אך בלעדיו - יפנו לאו"ם. לקראת כינוס נציגי הקוורטט בעוד 10 ימים, קרא לארה"ב לא להטיל וטו ולאמץ עמדה ברורה שתקדם משא ומתן על בסיס קווי 67

לקראת כינוס נציגי הקוורטט בוושינגטון ב-11 ביולי, שידונו בכוונת הפלסטינים לפנות לאו"ם בספטמבר ולבקש הכרה במדינה, מבקש הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, מארה"ב לא להטיל וטו על החלטה שתתקבל בהסכמת נציגי הקוורטט האחרים - האיחוד האירופי, רוסיה והאו"ם. הוא קרא לקוורטט לאמץ עמדה ברורה שתקרא למשא ומתן. הוא אמר כי בסיס המשא ומתן צריך להיות גבולות 67.

 

ישראל, כך הבהיר אבו מאזן, תידרש לעצור את הבנייה בהתנחלויות על-פי עקרונות היוזמה הצרפתית שאותה הציג שר החוץ, אלן ז'ופה, שזכתה להתנגדות ישראלית. "אי אפשר ששלוש מדינות יסכימו על משהו, ואז ארה"ב תבוא, תטיל וטו ותתנגד", אמר הנשיא הפלסטיני בראיון לרדיו "קול פלסטין".

 

אבו מאזן שב והצהיר כי בלא משא ומתן עם ישראל, תיסלל הדרך לפנות לאו"ם. הוא הדגיש כי הבחירה הראשונה של הפלסטינים היא משא ומתן עם ישראל ולא צעד חד-צדדי. "אם לא תצלח דרך המשא ומתן, נפנה לאו"ם כדי להתלונן בפני כל העולם על כך שהעם הפלסטיני הוא העם היחיד בעולם שנמצא תחת כיבוש".

 

"מדברים עם כולם - מקנדה ועד יפן"

אבו מאזן התייחס ללחצים המופעלים על הנהגת הרשות הפלסטינית לסגת מהכוונה לפנות לאו"ם ולבקש הכרה בהם כמדינה: "אין ספק שהעולם אינו דוגל בעמדה אחת בלבד. יש הרבה שאינם רואים בתוכנית הפנייה שלנו לאו"ם בספטמבר צעד חכם, ומנסים להציב לנו מכשולים. אנחנו מצדנו מדברים עם כל מדינות העולם - מקנדה ועד יפן - כדי להסביר את העמדות שלנו".

 

בהתייחסו לקשיים הניצבים בפני הפיוס הפנים-פלסטיני, אמר אבו מאזן כי הפיוס אינו נמצא במבוי סתום - כפי שהגדירו זאת השבוע בחמאס. בניגוד למה שחושבים בחמאס, מתעקש אבו מאזן שהממשלה הזמנית לא תהיה ממשלת אחדות לאומית, משום שלא יישבו בה אנשים מפתח או מחמאס. לדבריו, היא תהיה ממשלה המורכבת מנציגים עצמאים, שאין להם קשר לשתי התנועות. "אנחנו עדיין לא הרמנו ידיים ואנו נחושים להמשיך בפיוס ולהרכיב ממשלה, משום שאנחנו רוצים להגיע לאו"ם מאוחדים".

 

בנוגע לפגישה שבוטלה בינו לבין ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, אמר אבו מאזן כי הוא רצה לפגוש את משעל אך לדבריו, לא ייתכן שחמאס תדרוש לשים את מי שהיא רוצה לתפקיד ראש הממשלה או לתפקיד שר. הוא הדגיש כי סלאם פיאד הוא הבחירה הטובה ביותר לתפקיד ראש הממשלה משום שהוא עצמאי ובעל ניסיון רב.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שארה"ב לא תטיל וטו. אבו מאזן
צילום: AFP
מומלצים