שתף קטע נבחר

בקשה לפסילת שופטת: העירה הערות הומופוביות

דיון בתביעת פיצויים נגד בעלי מרכול באילת, בו נתלה שלט הומופובי במהלך מצעד הגאווה בעיר, הוביל לטענות נגד השופטת: "העליבה ופגעה קשות בתובעים"

"יום הגאווה, שבוע הגאווה, חודש הגאווה, אני לא יודעת כמה זה...". הערות שופטת בית משפט השלום באילת, רות אטדגי פריאנטה, במהלך משפט פיצויים נגד רשת מרכולים מקומית, הסעירו את הקהילה הגאה בעיר והביאו את נציגיה לבקש את פסילתה.

 

לפני כשנתיים, במהלך מצעד הגאווה בעיר הדרומית, נתלה בכניסה למינימרקט "שביל החלב" שלט: "אין כניסה להומואים". לאחר שבעל החנות סירב, על פי התביעה, להסיר את השלט, החליטה האגודה לזכויות הפרט לתבוע 50 אלף שקל

כדמי פיצויים. כעת, טוענים באגודה, יש לפסול את השופטת אטדגי בשל הערות פוגעניות, לכאורה, נגד הקהילה הגאה שהעירה בדיון שעסק בהצעות פשרה לחיסול הפרשה.

 

על פי הבקשה, כאשר הוצע שאנשי המרכול יתלו שלט הבהרה, "אמרה השופטת בצורה מזלזלת: 'תשימו את זה שם ביום הגאווה, בשבוע הגאווה בחודש הגאווה, אני לא יודעת כמה זה..'". בנוסף, לאחר שנציג האגודה אמר לה כי עליו לערוך התייעצות על הצעת הפשרה, השיבה השופטת, לפי בקשת הפסילה: "כדאי לאדוני להסתפק במחוות האלה, תזכור שלפני כמה שנים גם את המחוות האלה לא הייתם מקבלים".

 

בעקבות הדברים, הגיש נציג האגודה, עו"ד משה שוחטמן, בקשה חריגה לפסילתה של השופטת בטענה "שהביעה ביטויים המעידים על דעה קדומה מובהקת נגד התובעים". לדבריו, "מדובר בהתבטאות מעליבה אשר פגעה קשות בתובעים ובבא כוחם אישית".

 

"מדובר במשחק מכור"

שוחטמן אף טען כי השופטת הציעה מיוזמתה פרסום התנצלות של התובעים על כך שפגעו בשמה הטוב של החנות - במקביל  לתליית מודעה בחנות לפיה בעליה אינם עומדים מאחורי השלט המפלה. "לנוכח התנהגות השופטת ודעתה הקדומה, מדובר ב'משחק מכור'", הדגיש. מהנהלת בתי המשפט לא נמסרה תגובה לדברים.

 

התביעה נגד בעלי החנות הוגשה לאחר שפעיל האגודה, איציק צרור, הבחין בשלט וביקש, לפי כתב התביעה, מבעלי

החנות, מרדכי לוי, להסירו, אך זה סירב. בתביעה נטען כי לוי הסכים להסיר את השלט רק לאחר דרישת שוטר שנקרא למקום.

 

ברשת הכחיש את טענות האגודה, וטענו כי באותו בוקר, עבדו בחנות שני מוכרים שלא תלו את השלט. "באותו יום, בני נוער רבים קנו ביצים ועגבניות, שהסתבר כי השליכו אותם על הצועדים כמחאה. כל אחד מהם יכול היה להדביק את השלט. באותו יום פקדו מבקרים רבים את החנות, ואם המוכרים היו מבחינים בשלט בעצמם, הם היו מסירים אותו מבלי להמתין לפניית השוטר". בנוסף, טענו כי אם אכן ייקבע שעליהם לפצות את התובעים, יקוזז הסכום מאחר שקריאה לחרם צרכנים פגעה בשמם הטוב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"התבטאות מעליבה". מצעד הגאווה בתל אביב
צילום: ירון ברנר
"משחק מכור". מצעד הגאווה בתל אביב
צילום: ירון ברנר
מומלצים