שתף קטע נבחר

תאילנד: ניצחון מוחץ לאחות רה"מ המודח טקסין

ספירת 94% מהקולות מעלה שמפלגת "פואה תאי" מהאופוזיציה, המשתייכת למחנהו של טקסין צ'ינוואט, זכתה ב-261 מושבים בפרלמנט בבנגקוק מתוך 500 מושבים. יינגלוק צ'ינוואט בדרכה להיות האשה הראשונה לכהן בתפקיד ראש הממשלה

לא כוחות. מדגמי הטלוויזיה בתאילנד חזו היום (יום א') ניצחון מוחץ למפלגת "פואה תאי", המשתייכת לתנועת "החולצות האדומות" ולמחנהו של ראש הממשלה שהודח בהפיכה צבאית ב-2006, טקסין צ'ינוואט. את המפלגה מנהיגה אחותו של טקסין, יינגלוק.

 

 

מספירת 94 אחוזים מהקולות עולה כי מפלגתה של טקסין זוכה ל-261 מושבים מתוך 500 המקומות בפרלמנט. "המפלגה הדמוקרטית" של ראש הממשלה המכהן, אבהיסיט וג'יג'בה, תשלח 162 צירים.  


לא תצטרך להקים ממשלה קואליציונית? יינגלוק צ'ינוואט (צילום: רויטרס)

 

אם הפער הגדול בין שתי המפלגות אכן מדויק, מפלגת "פואה תאי" תוכל לשלוט במדינה מבלי שתצטרך להקים ממשלה קואליציונית ולהפוך את אחותו של טקסין, אשת עסקים בת 44, לראש הממשלה הבא של המדינה - האשה הראשונה לכהן בתפקיד.

 

"טקסין התקשר לברך אותי"

"מר טקסין התקשר אליי כדי לברך אותי", אמרה יינגלוק לכלי התקשורת לאחר פרסום מדגמי הטלוויזיה. "הוא אמר לי שבפנינו עדיין עומדת עבודה רבה". תומכיה של אחות ראש הממשלה המודח לא ידעו את נפשם מרוב אושר ויצאו לחגוג ברחובות. חלקם צעקו: "יינגלוק מספר 1", "ראש הממשלה יינגלוק".


חשש לחידוש האלימות במדינה. מצביע בבנגקוק (צילום: רויטרס)

 

אך בעוד הליך ההצבעה התנהל על מי מנוחות, בתאילנד חוששים שחידוש האלימות במדינה אם תוצאת הבחירות לא תתקבל על ידי המפלגות היריבות או על ידי ראשי הצבא. עם זאת, כמה שעות לאחר היוודע התוצאות, הודה ראש הממשלה אבהיסיט בתבוסתו בבחירות. 

  

טקסין הודח בהפיכה צבאית לפני ארבע שנים. בימים אלה הוא חי בדובאי, שהעניקה לו מקלט מדיני. ערב הבחירות אמרה אחותו כי תפעל לחון אזרחים שהורשעו בפשעים פוליטיים - צעד שעשוי לסלול את דרכו של טקסין בחזרה למדינה. טקסין הורשע בשחיתות ונידון לשנתיים מאסר בפועל. 

 

תומכי "החולצות האדומות" בתאילנד, רובם איכרים ואנשי העשירונים התחתונים, רואים בממשלתו של אבהיסיט בלתי לגיטימית, כיוון שלטענתם היא מובלת על ידי האליטה האזרחית והצבאית. לטענתם, הדחתו של טקסין ב-2006 באה אחרי תרגילים ועסקות פוליטיות שנרקמו מאחורי הקלעים וללא כל הסכמה של העם לכך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תחון את אחיה? יינגלוק צ'ינוואט
צילום: רויטרס
הורשע בשחיתות. טקסין צ'ינוואט
צילום: רויטרס
הודה בתבוסתו. ראש הממשלה אבהיסיט
צילום: AP
מומלצים