שתף קטע נבחר

הח"כים לחצו - דיוני "סופרטנקר הנדל"ן" נדחו

ועדת הכלכלה מיהרה לקבוע לו"ז צפוף לאישור מהיר של מאות תוכניות בנייה חדשות - עוד לפני שאלו אושרו בקריאה ראשונה במליאה - ונאלצה לבטלו בעקבות לחצים מסיעת קדימה. ח"כ אדרי: "תקנון הכנסת קובע מפורשות כי לא יקבע שום דיון בוועדות לפני שהנושא הובא לאישור המליאה"

מהומה בכנסת בעקבות התגייסות נתניהו לזרז את חקיקת ה"סופרטנקר של הנדל"ן" וגילוי המאבק המתרחש מאחורי הקלעים לגבי זהות הוועדה שתטפל בחוק להקמת "ועדות הדיור הלאומי" לאישור מהיר של יותר מ-200 תוכניות בנייה ברחבי הארץ.

 

 

בסיעת קדימה טענו שמהלכו של נתניהו הוא ניסיון ל"מחטף קואליציוני", ובעקבות התערבותו של ח"כ יעקב אדרי מהסיעה, נאלץ יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד) לבטל את הישיבות המיוחדות לקידום החוק אותן הוא קבע, עוד לפני שהחוק עבר אפילו בקריאה ראשונה - ישיבות עליהן דיווחנו כאן ב-ynet.

 

אדרי פנה בדחיפות ליועץ המשפטי לכנסת, עו"ד אייל ינון, ודרש את התערבותו לסיכול המהלך, לטענתו בגלל חריגה של יו"ר ועדת הכלכלה מסמכות ומתקנון הכנסת. ינון הצדיק את טענותיו, פנה לוועדה ובתשובתו כתב לאדרי, "בעקבות האמור בפנייתך נמסר לי על ידי מנהלת הוועדה כי ההזמנה שנשלחה לחברי הוועדה תבוטל".

 

הישיבות המתוכננות אכן נמחקו אחר הצהרים (יום א') מלוח העבודה השבועי של ועדת הכלכלה שאמורה לפעול לעניין החוק הוד"לים בשיתוף ועדת הפנים. ינון היה מעורב בשבוע שעבר במאבק על שאלת זהות הוועדה שתוביל את המהלך. הוא קבע בחוות דעת כי ראוי שהוועדה המשותפת לעניין החוק תפעל בראשות יו"ר ועדת הפנים ח"כ אמנון כהן (ש"ס).

 

ואולם, לשכת ראש הממשלה, בהוראת נתניהו, עמדה על כך שיו"ר ועדת הכלכלה, איש סיעת הליכוד, הוא שיוביל את החקיקה - וכך נקבע. אדרי טען כי יו"ר ועדת הפנים צריך להוביל את המהלך ומה שנקבע (גם בניגוד לעמדת היועץ המשפטי) הוא "התנהלות קואליציונית קלוקלת, ששמה לה למטרה לדרוס את תקנון הכנסת ולאפשר מחטף חמור ולא דמוקרטי".

 

"תהיות חמורות לגבי מניעי הבחירה בוועדה" 

אדרי ציין ש"תקנון הכנסת קובע מפורשות כי לא יקבע שום דיון בוועדות לפני שהנושא הובא לאישור המליאה – קל וחומר כאשר מדובר בחוק כה חשוב, שהדיון לגביו הינו בעל השלכות ברמה הלאומית ושנגיעתו לוועדת הכלכלה הינה קלושה ומעלה תהיות חמורות לגבי מניעי הבחירה בוועדה זו".

 

ינון השיב לאדרי כי קביעת הדיונים בוועדת הכלכלה טרם אישור החוק "מהווה חריגה מההנהלות הפרלמנטרית המקובלת. הדברים נכונים שבעתיים כשהצעת החוק אינה נמצאת באופן מובהק בתחום עניינה של הוועדה ששלחה את ההזמנה, וכשלא צוין בהזמנה שקיום הישיבה כפוף להחלטת המליאה". הוא הסתמך על החלוקה הרשמית של סמכויות הוועדות לפיה נושאי שיכון ודיור הן באחריות ועדת הכלכלה ואילו האחריות למשרד הפנים ועל מוסדות התכנון והבנייה נמצאת בידי ועדת הפנים.

 

בעקבות התשובה וביטול הישיבות אמר ח"כ אדרעי כי "אין זו הפעם הראשונה שבה ממשלת נתניהו מנסה לפגוע בסמכויות הכנסת והחלטת היועץ המשפטי לכנסת מהיום מהווה מסר חשוב ולפיו הכנסת אינה סניף הליכוד ובית המחוקקים הישראלי, על נבחריו, אינו חותמת גומי של נתניהו וממשלתו".

 

הדיונים הדחוסים שנקבעו לוועדת הכלכלה צדו גם את עיניהם של ראשי החברה להגנת הטבע. במכתב ששלחו ליו"ר הכנסת ראובן ריבלין כתבו כי "אנו חשים כי אין לקיים דיונים חפוזים בחוק זה, אלא לדון בו בכובד ראש, כראוי להשלכותיו העתידיות".

 

אף באשר לזהות הוועדה שתדון בחוק נראה כי יש לחברה להגנת הטבע עמדה ברורה: "אנו רואים חשיבות בקיומו של דיון בחוק בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, שהיא הוועדה האמונה על נושא התכנון והבניה, וכן על נושא הגנת הסביבה, שיש להקפיד עליו בכל נושא של תכנון מזורז ו'האצת בניה'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: צביקה טישלר
יו"ר ועדת הכלכלה כרמל שאמה-הכהן
צילום: גיל יוחנן
ח"כ יעקב אדרי
צילום: דודי ועקנין
מומלצים