שתף קטע נבחר

נפסל "חוק נכבה" של טיבי, שמבטיח לנצח בבג"ץ

הצעתו של אחמד טיבי לשלול תקציבים מארגונים המכחישים את "אסון הנכבה" הובילה לדיון סוער בנשיאות הכנסת. היועץ המשפטי לכנסת הזהיר: הפסילה לא תעמוד במבחן בג"ץ

נשיאות הכנסת אסרה היום (ב') בצעד נדיר את העלאתה של הצעת "חוק יום הנכבה", אותה יזם ח"כ אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל). במהלך הדיון בחוק, הקורא לשלילת תקציבים מארגונים המכחישים את "הנכבה" - הכינוי הפלסטיני להקמת ישראל - אף הוצע לטיבי להגיש הצעה ברוח דומה לפרלמנט הפלסטיני.

 

הדיון בנשיאות עסק בבקשתם של חברי הכנסת דני דנון (ליכוד) ואלכס מילר (ישראל ביתנו) לפסול לגמרי את ההצעה, השוללת לטענתם את רעיון הקמתה של מדינת ישראל, ולא להניח אותה כלל על שולחן הכנסת. זוהי הפעם הראשונה זה שבע שנים שנשיאות הכנסת מקבלת החלטה מעין זו.

 

במהלך הדיון הסוער, אמר יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, כי "משמעות ההצעה היא שלילת הגדרתה של ישראל כמדינה יהודית. ההצעה רואה בהקמת מדינת ישראל כסיבה לאסון הפלסטיני. ואמנם לפלסטינים נגרם אסון אך מנהיגיהם הביאו אותו על ראשם ולא הקמת המדינה היהודית. לכן, לא יכירנה מקומה על שולחן הכנסת". ח"כ דנון אף הציע לטיבי "להגיש את הצעות החוק שלך לפרלמנט הפלסטיני - אולי שם הן יענו בחיוב".

 

הצעת החוק של טיבי מתבססת על הצורך בהכרה "באסון הלאומי שפקד את הילידים הפלסטינים, תושבי הארץ", ומבקשת "לשלול תקציבים מגופים הפועלים למנוע תחושת ביתיות ושוויון מהעם הפלסטיני". לדבריו, "החוק נועד לאסור פעולות שיש

בהן משום הכחשה של אסון זה, במטרה להכיר בסבלו וכאבו של האחר, לרבות מיעוט לאומי". היא מהווה, ככל הנראה, תשובה להצעה של ח"כ מילר, שקרא לקנוס מוסדות ישראלים שזוכים לתמיכה ממשלתית ומציינים את הנכבה.

 

למרות שחוות הדעת של היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון, טענה נגד פסילת ההצעה, שכן לא בטוח שזו תעמוד במבחן בג"ץ, תמכו חברי הכנסת בהחלטה ברוב של חמישה נגד שניים. עם סיום הישיבה הטעונה, אמר טיבי כי "זה יום שחור לכנסת ולחופש הביטוי והדמוקרטיה. הצבתי בפניכם אתגר ונכשלתם כישלון חרוץ. ניפגש בבג"ץ".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טיבי. "יום שחור לכנסת"
צילום: גיל יוחנן
ריבלין. "שלילת הגדרתה של ישראל כמדינה יהודית"
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים