שתף קטע נבחר

לראשונה: הולנד תפצה קרובי קורבנות מסרברניצה

בית משפט בהאג קבע בהחלטה תקדימית שהמדינה אחראית למותם של מוסלמים שנטבחו על ידי כוחותיו של רטקו מלאדיץ' במלחמת האזרחים בבוסניה בשנים 1992-1995. הולנד טענה להגנתה: "האו"ם הזניח את כוחותינו ולא העניק להם תגבורת"

פסיקה תקדימית: הולנד אחראית למותם של שלושה גברים מוסלמים לאחר נפילתה של העיר סרברניצה בידי כוחותיו של הגנרל רטקו מלאדיץ' במהלך מלחמת האזרחים בבוסניה ב-1992-1995. כך פסק היום (יום ג') בית משפט בהאג. בית המשפט גם הורה למדינה לשלם פיצויים לקרובי משפחתם של הקורבנות. הפסיקה עשויה לסלול דרך להגשת תביעות נוספות נגד הולנד מצד משפחות ההרוגים בעיר הבוסנית. 

 

 

"בית המשפט קובע שהמדינה ההולנדית אחראית למותם של שלושת אנשים אלה משום שה דאצ'באט" (חיילי יחידת כוח השלום ההולנדית של האו"ם) לא היתה צריכה למסור אותם", מסר דובר בית המשפט ההולנדי. דוברת ממשלת הולנד מסרה בתגובה כי המדינה צריכה לבחון את החלטת בית המשפט כדי להחליט אם לערער עליה.  


כוחות מלאדיץ' טבחו ב-8,000 מוסלמים תושבי העיר. סרברניצה (צילום: AP)

 

את התביעה בהאג הגיש חסן נוחנוביץ', מתורגמן שאיבד את אחיו ואביו וקרובי משפחתו של ריזו מוסטפיץ', חשמלאי שנהרג על ידי הכוחות הבוסניים-סרביים.

 

ביולי 1995 היו חיילים הולנדים מהכוח הבינלאומי לשמירת השלום אחראים על "האזור הבטוח" בסרברניצה.

באותה שעה פלשו הכוחות הבוסניים-סרביים - בפיקודו של מלאדיץ' - לאזור וטבחו ב-8,000 גברים, נשים וילדים בוסנים מוסלמים.

 

ממשלת הולנד, שבשנים האחרונות עמדה בפני כמה תביעות משפטיות בקשר לטבח בסרברניצה, חזרה שוב ושוב על טענתה שהאו"ם הזניח את כוחותיה ולא השיב לבקשותיהם לתגבורת והתקפות אוויריות.

 

ב-15 באפריל 2002 הכריזה ממשלת הולנד על התפטרותה, בעקבות דו"ח שפורסם שבוע קודם לכן על כישלונה במניעת הטבח שבוצע בסרברניצה.

 

הדו"ח, שהוכן במשך שש שנים, מתח ביקורת על ממשלת הולנד ששלחה את "כוח שמירת השלום" להשגיח במחנה הפליטים בסרברניצה מבלי הכנה מתאימה וכלי נשק כדי להגן על 30 אלף הפליטים.

 

הדו"ח קבע כי אנשי הצבא נכשלו בתפקידם וכתוצאה מכך רצחו הכוחות הבוסניים-סרביים אלפי אנשים במחנה בתוך כשבוע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
כוחות בוסניים-סרביים בסרברניצה
צילום: איי אף פי
אנשיו לא ריחמו על המוסלמים בעיר הבוסנית. מלאדיץ'
צילום: AFP
מומלצים