שתף קטע נבחר

ר' אמ"ן: רפורמות אסד חשובות, אך לא יספיקו

האלוף אביב כוכבי אמר בכנסת שהנשיא הסורי מבין שהצבא לא מספיק לדכא את המהומות - אבל גם הצעדים הנוספים לא מספיקים לו. בהקשר למאבק במרזח התיכון ציין ש"מימד הסייבר יגבר עד שתהיה לו השפעה אפילו יותר מהמימד האווירי"

מזרח תיכון חדש - בעיניים של אגף המודיעין בצה"ל: ראש אמ"ן, האלוף אביב כוכבי, דיבר היום (ג') על ההשפעה האיראנית במדינות בהן היו הפיכות או מהומות באזור וגם על המצב בסוריה, והציע לא לזלזל בכוחו של הנשיא בשאר אסד, הנלחם על שלטונו, אך לא מצליח להשקיט את קולות המחאה.

 

בסקירה בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת דיבר האלוף כוכבי על המהומות בסוריה: "אסד מבין היום שהפתרון מבחינתו לא רק בכלים צבאיים, לכן הוא פונה לדרך של רפורמה. אסד מאמין היום לנאמנות של הצבא ופחות למשטרה". לדבריו, "אי אפשר לזלזל בחבילת הרפורמות שאסד התחיל לקדם. הרפורמות האלה נוגעות לשיפור תנאי השכר, סובסידיות, פתיחה ואיתור של מקומות עבודה". ובכל זאת, לדבריו, בשורה התחתונה, "גם האמצעים האלו לא מצליחים לדכא את המחאה".


האלוף כוכבי בכנסת (צילום: גיל יוחנן)

 

ומה לגבי הצבא הסורי? "מרבית הצבא נשאר נאמן לאסד, בעיקר בקצונה הבכירה והצבא שיוצא לדיכוי המהומות. הוא מאמין לפחות בשלב זה, שמדובר במשימה לגיטימית כדי למנוע מצב של מהומה גורפת. אין תופעה של עריקה מהצבא.

 היתה נטישה של 20-30 קצינים". על העתיד במדינה, הוא אמר: "שינוי משמעותי במצב השלטון יחליש מאוד את הציר הרדיקלי, גם אם אסד יישאר בתפקידו". הוא הוסיף, כי במקרה זה, "לאחר ירידת נפח המהומות מעמדו יהיה רופף יותר".

 

ראש אמ"ן דיבר גם על ההשפעה של מוסקבה על דמשק. "רוסיה פועלת לייצוב שלטונו של אסד, משום שמבחינתה היא חוששת לאבד את אחיזתה והשפעתה הבלעדית במדינה", הוא אמר. "באיראן ובחיזבאללה חוששים מאוד מנפילתו של אסד, לכן איראן מקיימת מעורבות עמוקה מאוד להורדת רף המהומות. אך לא מדובר בכוחות לוחמים של איראן, אלא בעיקר בהעברת ידע ואמצעים".

 

"מימד הסייבר ייגדל"

בנוגע להשפעת איראן, אמר האלוף כוכבי: "איראן מנצלת את הטלטלה במזרח התיכון להעמקת חדירתה למדינות וארגונים, ביניהן: סוריה, לבנון, מצרים, סודן, תימן, עזה ועיראק". לדבריו, טהרן "פועלת להשפיע על תוצאות התהליך הפוליטי במצרים, באמצעות מאמצים להתחבר לאחים המוסלמיים".

 

הוא אמר כי לאיראן היה חלק ישיר, גם באירועים שהיו בגבול ישראל. ״איראן פעלה באופן ישיר בלבנון, בארגון יום הנכבה ו יום הנכסה. היא עושה מאמצים להבטיח שאירועי מחאה מסוג זה יימשכו".

 

ראש אמ"ן אמר גם כי איראן וחיזבאללה מסייעות באופן אקטיבי למשטר הסורי לדיכוי המהומות ובהתמודדות עם האירועים. לדבריו, איראן וחיזבאללה מעבירים לסוריה אמצעים לפיזור הפגנות, ידע וגם סיוע טכני.

 "המוטיבציה הגבוהה של איראן וחיזבאללה לסייע, נובעת מתוך החשש העמוק שלהם מהשלכות האירועים ובעיקר מאובדן השותפות עם הסורים וזליגת האירועים".

 

האלוף כוכבי אמר, כי יש העברה של אמצעי לחימה של חיזבאללה מסוריה ללבנון. "אנו עוקבים בחשש, שנשק סורי יעבור לחיזבאללה או לגורמים אחרים בסוריה. בתחילת המהומות, שני בסיסים סוריים נפרצו ונגנב מהם נשק קל".

 

בהקשר למאבק במזרח התיכון, הוא הוסיף כי "מימד הסייבר והפוטנציאל שלו יילך ויגדל עד לכדי כך שתהיה לו השפעה גוברת, אפילו יותר מהמימד האווירי וממימד האש". לדברי ראש אמ"ן, "הפרמטרים שעומדים במרכז הטלטלה במזרח התיכון, אלו הם המסות של הצעירים שיוצאים לרחובות ונחשפים לרעיונות מערביים - המצב הכלכלי, סדיקת אפקט הפחד מהשלטון, הרחבת השימוש ברשתות החברתיות והמחשבים, הגדלת הפערים בין שכבות האוכלוסייה בין האליטות לשכבות העם. באופן כללי מדובר באירועים מדבקים. התוצאה שמתפתחת מאותם פרמטרים היא שהרחוב מעז יותר, בעוד שהשלטון מעז פחות. מבחינת ישראל, ההזדמנות החיובית תיתכן אולי רק בעוד מספר רב של שנים וגם אז, אם יתפתח שלטון דמוקרטי ניתן יהיה להגדיר אותו כ'דמוקרטיה לייט'".

 

4,300 קילו אורניום מועשר לאיראן

בהמשך הסקירה, דיבר ראש אמ"ן על הקשרים בין אנקרה לטהרן. "איראן מממנת ומהדקת את הקשרים שלה עם האחים המוסלמים במצרים. איראן פועלת לחיזוק השפעתה בטורקיה", הוא אמר. על הגרעין האיראני, הוא פירט: "נכון לעכשיו איראן מפעילה 5,000 צנטריפוגות פעילות, ושבכוונתה בשלב המתקדם יותר להגיע ל-8,000. עד היום צברה אורניום מועשר בדרגה של שלוש וחצי, במשקל של 4,300 קילו".

 

הוא התריע, כי איראן מסוגלת להגיע למתקן של נפץ גרעיני תוך שנה עד שנתיים. "איראן מסוגלת להגיע לסיום בנייתו של מתקן נפץ גרעיני

 בפרק זמן קצר. איראן הצליחה להתאושש מגל הסנקציות האחרון שהופעל עליה, למרות שההסכמה הבינלאומית של הסנקציות בגל האחרון הפתיע אותה".

 

בהמשך התייחס ראש אמ"ן לנעשה במצרים: "האחים המוסלמים לוחצים שהבחירות לא יידחו, משום שהיום הם מהווים את הגורם היחיד שערוך לקראת הבחירות. מנגד, הקהילה הבינלאומית פועלת לדחיית הבחירות, כדי לאפשר התארגנות טובה יותר של הגורמים המתונים. האחים המוסלמים החליטו בשלב זה שלא להריץ מועמד לנשיאות, אלא רק לפרלמנט, כדי להוריד את רף החששות מהם".

 

הוא הוסיף, כי כוחות הביטחון של מצרים "מאבדים שליטה על מרחב סיני". לדבריו, "בניית המכשול הפיזי שהחלה בבנייתו מצרים הופסק מיידית" בציר פילדפי.


פורסם לראשונה 05/07/2011 12:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האלוף אביב כוכבי. איראן מתערבת במצרים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים