שתף קטע נבחר

פעילים במשט פרצו לשגרירות ספרד באתונה

מתוסכלים מעצירת המשט על-ידי יוון, תבעו הפעילים מהשגריר הספרדי לדאוג שארצו תתערב. ספינה צרפתית אחת עם 8 פעילים הצליחה לצאת מיוון מבלי שמשמר החופים המקומי יעצור אותה, אך הם שבו אחרי שהבינו שהם נמצאים לבדם בדרך לעזה

הם רצו לעשות צרות לישראל, אבל פעילי המשט עושים בינתיים בלגן גדול בעיקר למדינה שמארחת אותם. פעילים פרו-פלסטינים שאמורים היו להשתתף במשט לעזה, שבינתיים נדחה שוב ושוב, פרצו בצהריים (יום ג') לשגרירות ספרד באתונה, בדרישה שממשלת יוון תפסיק למנוע מהם להפליג לרצועה.

 

כמה עשרות פעילים, רובם ספרדים, החלו לקיים דיונים עם שגריר ספרד באתונה, וביקשו ממנו שמדריד תתערב כדי שאחת מספינות המשט, העוגנת באי היווני כרתים, תוכל לצאת לדרכה. הפעילים הניפו את דגל פלסטין על מרפסת בבניין השגרירות, שממוקמת במרכז אתונה.


הפעילים על המרפסת בשגרירות ספרד באתונה, היום (צילום: AP)

 

בשבוע שעבר הודיעה יוון כי לא תאפשר לספינות שאמורות להשתתף במשט לצאת לדרכן. זאת בשל דאגות ביטחוניות, על רקע המשט הקטלני אשתקד שבו נהרגו תשעה פעילים טורקים, שהתעמתו עם חיילי צה"ל. משרד החוץ היווני הציע לשלוח לעזה את הסיוע ההומניטרי שהפעילים ביקשו להעביר לרצועה.

 

השלטונות ביוון מנעו עד כה לפחות משתי ספינות שאמורות היו להשתתף במשט לצאת לדרכן, ואף הפעילו כוח קומנדו כדי להשתלט עליהן אחרי שהפליגו. אתמול עצרו הרשויות שלושה מפעילי המשט, אחרי שיצאו לדרך חרף האיסור. אחד מפעילי המשט, דיוויד היפ, סיפר כי העצורים הם שני קנדים ואוסטרלי. שניים מהם נעצרו משום שהשתמשו בקיאקים כדי לחסום את כלי השיט של משמר החופים, שניסו לעצור את הספינה.


פעילים על כלי השיט שנעצר אתמול אחרי שיצא מיוון

 

פעילים צרפתים פרו-פלסטינים הודיעו היום בפריז כי למרות האיסור, יאכטה אחת שיצאה מיוון בדרכה לעזה, ושמכונה "הכבוד" (בערבית: "אל-כראמה"), כבר נמצאת במים בינלאומיים. הם סיפרו כי על הספינה נמצאים שמונה פעילים ושני אנשי צוות. היה זה כלי השיט הראשון שמצליח לצאת מיוון בדרכו למשט.

 

בצהריים הודיעו פעילי המשט ברשת "טוויטר" כי הספינה הצרפתית חזרה לנמל ביוון שממנו יצאה, אף שבניגוד לפעמים

קודמות אנשי משמר החופים לא יצאו לעצור אותה. לדבריהם, הפעילים החליטו לחזור משום שלא רצו לשוט לבדם לרצועת עזה, כשיתר הספינות אינן לוקחות חלק במשט.


היום הובא לבית משפט בפיראוס קפטן של ספינה נוספת שאמורה הייתה להשתתף במשט ושנעצרה בסוף השבוע. ג'ון קלוסמירה הובל לבית המשפט באזיקים ובליווי שוטרים, כשהוא מחזיק בקבוק מים. "זה נורא, מה שממשלת יוון עשתה זה נורא. אנחנו כאן כדי לתמוך ברב-החובל, אדם מכובד ורב-חובל מקצועי", אמרה הפעילה אן רייט בבית המשפט. "נורא שהם מרגישים שהם צריכים להחזיק אותו בכלא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פעילי המשט בשגרירות ספרד, היום בצהריים
צילום: AP
הפעילים על ספינה באי קורפו
צילום: רויטרס
מומלצים